دکتر مخبر: مناسبات اقتصادی دو کشور باید بیش از پیش تقویت شود/ تاکید بر تقویت همکاری های بانکی، صنعتی، تجاری، تبادل انرژی و بهره گیری از ظرفیت های دانش بنیان/ نخست وزیر عراق: امنیت ایران و عراق موضوعی واحد و جدایی ناپذیر است

دکتر محمد مخبر عصر امروز(سه شنبه) در دیدار «محمد شیاع السودانی» نخست وزیر عراق ضمن تبریک و ابراز خرسندی بدلیل استقرار دولت عراق تصریح کرد: کمک برای تقویت دولت و پیشرفت ملت عراق از راهبردهای اصلی جمهوری اسلامی و مورد تاکید رییس جمهوری ایران است.
معاون اول رییس جمهور روابط تهران و بغداد را صمیمانه و مستحکم توصیف کرد و افزود: برای توسعه و پایداری مناسبات فیمابین لازم است مناسبات اقتصادی دو کشور بیش از پیش تقویت شود که در این راستا دو کشور می توانند با گسترش همکاری های مشترک در بخش های مختلف، روابط تجاری خود را تقویت کنند.
دکتر مخبر امنیت ایران و عراق را جدایی ناپذیر ارزیابی کرد و گفت: نظارت و کنترل دقیق بر مرزها امری مهم و ضروری است و انتظار داریم دولت عراق اجازه ندهد که از خاک این کشور تهدیدی برای امنیت ایران ایجاد شود.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به وجود زمینه های همکاری متعدد میان ایران و عراق، تقویت همکاری های بانکی را پیش نیاز توسعه مناسبات اقتصادی و گسترش همکاری ها در بخش انرژی دانست و خواستار رفع موانع بانکی و مبادلات تجاری میان دو کشور شد.
وی ادامه داد: ایران از دستاوردها و توانمندی های گسترده ای در بخش های مختلف از جمله در حوزه دانش بنیان برخوردار است و اگر زمینه فعالیت تجار و شرکت های دانش بنیان ایرانی در عراق فراهم شود، می توانند کارهای موثری در جهت رفع نیازهای عراق انجام دهند.
دکتر مخبر با تاکید بر لزوم پیگیری مجدانه قضایی شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی از سوی دولت عراق، از مردم و دولت این کشور بخاطر پذیرایی و میزبانی مناسب از زوار ایران در ایام اربعین حسینی قدردانی کرد.
«محمد شیاع السودانی» نخست وزیر عراق نیز در این دیدار سفر خود به تهران را در راستای تقویت روابط مهم و استراتژیک دو کشور ارزیابی و اظهار امیدواری کرد دیدارها و مذاکرات در این سفر به تحقق چشم انداز همکاری های دو کشور و عملیاتی کردن برنامه ها و توافقات فیمابین منجر شود.
نخست وزیر عراق بر اهمیت تقویت همکاری های دو کشور در بخش های مختلف انرژی، صنعت و کشاورزی تاکید کرد و خواستار ایجاد شهرک های صنعتی مشترک در مرزهای دو کشور و استفاده از تجربیات و دستاوردهای صنعتی ایران شد.
وی امنیت دو کشور را موضوعی واحد و جدایی ناپذیر دانست و بر ضرورت افزایش هماهنگی ها در سطوح عالی و دیدارهای میدانی و رفع مسائل و مشکلات امنیتی تاکید کرد و گفت: رویکرد جدی دولت عراق این است که از امنیت جمهوری اسلامی ایران صیانت شود و اجازه ندهد که از خاک این کشور برای هدف قرار دادن ایران از سوی برخی طرف ها استفاده شود.
محمد شیاع السودانی با تاکید بر اینکه مردم عراق هیچگاه شهدای پیروزی یعنی شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی و جنایتی که علیه آنها صورت گرفت را فراموش نخواهند کرد، اظهار داشت: دولت عراق شهادت آنها را به شکل قضایی با جدیت پیگیری خواهد کرد.
وی همچنین با اشاره به توافقات صورت گرفته دیدارهای امروز، خاطرنشان کرد: در این دیدارها قرار شد جلسات کمیسیون مشترک همکاری های دو کشور به زودی از سر گرفته شود و امیدوارم این کمیسیون به کمیسیون عالی میان دو کشور ارتقاء پیدا کند و تمام موضوعات مورد علاقه را مورد بررسی و پیگیری قرار دهد.