معاون اول رییس جمهور وارد استان خوزستان شد/ دکتر جهانگیری: خوزستان قلب توسعه ایران است/ صادر کنندگان کشور جور کمبود صادرات نفت و تامین ارز مورد نیاز کشور را بر عهده گرفتند/ تخصیص ۷۸۰ میلیارد تومان کمک بلاعوض و تسهیلات ارزان قیمت برای ۴ هزار واحد مسکونی ماهشهر

معاون اول رییس جمهور وارد استان خوزستان شد/ دکتر جهانگیری: خوزستان قلب توسعه ایران است/ صادر کنندگان کشور جور کمبود صادرات نفت و تامین ارز مورد نیاز کشور را بر عهده گرفتند/ تخصیص ۷۸۰ میلیارد تومان کمک بلاعوض برای ۴ هزار واحد مسکونی ماهشهر

دکتر اسحاق جهانگیری صبح امروز(شنبه) در بدو ورود به فرودگاه بین المللی آبادان از سوی استاندار خوزستان و مدیران ارشد استان مورد استقبال قرار گرفت.
معاون اول رییس جمهور قرار است ترمینال بزرگ اروند در فرودگاه بین المللی آیت الله جمی آبادان را افتتاح کند.
همچنین قرار است تا ساعتی دیگر با حضور معاون اول رییس جمهور در ماهشهر، عملیات اجرایی طرح بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برای نوسازی و بازسازی واحدهای مسکونی آسیب دیده از سیل آغاز شود.
وی همچنین گمرک بندر امام خمینی(ره) و پروژه های در دست اقدام در این بندر نیز بازدید خواهد کرد.
بازدید از طرح 550 هزار هکتاری و آغاز عملیات اجرایی فاز دوم، بازدید از روستای بوم گردی الوه، افتتاح و بازدید از کارخانه پرشین کلر شهرستان شوشتر و شرکت در جلسات اقتصاد مقاومتی و دیدار با نخبگان استان از دیگر برنامه های سفر دو روزه معاون اول رییس جمهور به استان خوزستان است.
گفتنی است در این سفر وزیر جهاد کشاورزی، رییس سازمان حفاظت محیط زیست، رییس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران و رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی همراه معاون اول رییس جمهور هستند.
دکتر جهانگیری پس از ورود به فرودگاه آبادان در گفت و گو با خبرنگاران ضمن تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار امیدواری کرد بتوانیم آرمان هایی امام خمینی(ره) ترسیم کرده بود و مقام معظم رهبری بر آن تاکید کرده اند را ادامه دهیم.
معاون اول رییس جمهور استان خوزستان را قلب توسعه ایران و بزرگترین و مهمترین و راهبردی ترین استان کشور برشمرد و گفت: استان خوزستان ویژگی ها و فرصت های متعددی برای توسعه و اجرای طرح های بزرگ دارد.
وی با اشاره به اینکه استان خوزستان در کنار فرصت ها، با محدودیت ها و تنگناهایی نیز روبرو است که لازم است مسئولین کشور به صورت مستمر در این استان حضور پیدا کرده و به مشکلات و تنگناها رسیدگی کنند.
دکتر جهانگیری هدف از سفر خود به استان خوزستان را بررسی مسائل و گفتگو با مسئولین و نخبگان استان عنوان کرد و اظهار داشت: در این سفر تعدادی از طرح های اقتصادی، عمرانی، صنعتی و کشاورزی افتتاح و تعدادی نیز به بهره برداری خواهد رسید.
معاون اول رییس جمهور بندر امام خمینی(ره) را از مهمترین بنادر کشور و شاهراه اصلی واردات کالاهای اساسی دانست و گفت: در دوره سخت تحریم ها که واردات کالاهای اساسی مورد نیاز مردم جزو اصلی ترین سیاست های دولت در مقابله با جنگ اقتصادی آمریکا علیه ملت ایران بود، واردات کالاهای اساسی عمدتاً با محوریت بندر امام خمینی(ره) و استان خوزستان انجام شد که در این سفر نیز بازدیدی از این بندر و جریان ورود و خروج کالا انجام می شود.
دکتر جهانگیری افزود: خوشبختانه در ده ماهه سال جاری میزان صادرات و واردات کشور قابل توجه بوده و صادر کنندگان کشور این کار بزرگ را به نام خود ثبت کرده اند که ارز حاصل از صادرات آنها در اختیار وارد کنندگان قرار گرفت و جور کمبود صادرات نفت را بر عهده داشتند تا نیازهای کشور تامین شود.
معاون اول رییس جمهور در ادامه با اشاره به برخی مسائل در شهرهای استان خوزستان و به خصوص اهواز خاطر نشان کرد: مسائل مرتبط با فاضلاب و آب شرب از مهمترین موضوعاتی است که در دستور کار قرار دارد و موضوع ساخت و ساز واحدهای مسکونی در اطراف شهرهای مهم نظیر ماهشهر و بندر امام خمینی(ره) نیز در دست اقدام است و تلاش شده است تا واحدهای مسکونی آسیب دیده از سیل تعمیر و بازسازی شوند.
وی با اشاره به جلسه روز چهارشنبه هیات دولت، گفت: هیات وزیران برای بازسازی 4 هزار واحد مسکونی ماهشهر حدود 780 میلیارد تومان کمک بلاعوض و تسهیلات ارزان قیمت تصویب کرد تا در بندر امام خمینی(ره) و ماهشهر مورد استفاده قرار گیرد.
دکتر جهانگیری همچنین از تصویب پرداخت 300 میلیارد تومان به وزارت نیرو و شهرداری های اهواز و بندر امام خبر داد و گفت: این اعتبارات قرار است برای حل مشکلات فاضلاب که در این ایام برای مردم دغدغه شده بود هزینه شود.
معاون اول رییس جمهور ادامه داد: در خصوص ماده 56 نیز تعدادی از بانک های عامل جلساتی را با وزارت نیرو، سازمان برنامه و بودجه و استاندار خوزستان برگزار کرده است تا منابع مورد نیاز برای اجرایی شدن طرح های عمرانی استان خوزستان از جمله فاضلاب هر چه زودتر به نتیجه برسد که امروز تعدادی از این طرح ها با حضور مسئولین وزارت نیرو کار خود را آغاز خواهد کرد.
وی فرودگاه بین المللی آبادان را از فرودگاه های پراهمیت کشور برشمرد و اظهار داشت: این فرودگاه از سالیان گذشته یکی از فرودگاه های مهم کشور بوده که امروز سالن ترمینال آن نیز به بهره برداری خواهد رسید.