توسعه علمی در دوران سخت باید بیش از سایر مواقع در دستور کار باشد / شاه بیت مقاومت اقتصاد کشور در برابر تکانه‌های خارجی، اقتصاد دانش بنیان است / جایگزین اقتصاد متکی به منابع طبیعی اقتصاد دانش بنیان است / اقتصاد دانش بنیان از تعامل دانشگاه، صنعت و جامعه حاصل می‌شود / اقتصاد دانش بنیان متکی به مغز و دانش انسان و همواره زاینده است

دکتر اسحاق جهانگیری صبح امروز (یکشنبه) در نوزدهمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده سراسر کشور با تبریک ولادت امام حسن عسگری (ع) و هفته پژوهش اظهار داشت: توسعه علمی یکی از عرصه های اساسی توسعه پایدار و همه جانبه است و مردم همواره امید داشته اند که کشور بتواند به سطحی از توسعه برسد که از اقتصاد و شرایط اجتماعی و سیاسی مناسب برخوردار باشیم.
معاون اول رئیس جمهور افزود: در دو سده گذشته تمامی اقداماتی که در جهت اصلاح و توسعه صورت گرفته همواره با نوعی نگاه به توسعه علمی بوده است و امروز نیز باید برنامه ریزی و ساز و کارهای لازم را برای رسیدن به توسعه علمی انجام دهیم.
دکتر جهانگیری خاطرنشان کرد: شاید تصور شود که توسعه علمی مختص زمانی است که کشور با مشکلات و تنگناها روبرو نباشد اما واقعیت این است که توسعه علمی دقیقاً برای روزهای سخت مقابله با تنگناها، چالش ها و رفع محدودیت ها است و زمانی که سختی ها بیشتر می شود، توسعه علمی باید بیش از بقیه ایام در صدر امور و کارها قرار گیرد.
معاون اول رئیس جمهور ادامه داد:‌ توسعه علمی و توجه به فناوری های روز و پژوهش های کاربردی می تواند در شرایطی که با مسایل اقتصادی، اجتماعی و مشکلات روابط بین الملل مواجه هستیم، به ما کمک کند تا بتوانیم بر مسایل و چالش هاي كشور غلبه کنیم.
وی با اشاره به هدفگذاری دشمنان برای فشار بر اقتصاد کشور و تلاش آنها براي قرار دادن مردم در مقابل نظام، خاطرنشان کرد: اتکاء درآمدهای اصلی کشور به فروش نفت شرایطی را به وجود آورده که نفت هم می تواند براي كشور درآمدزا باشد و هم تبدیل به اهرمي برای فشار قدرت های بزرگ عليه كشورمان شده است تا با ممانعت از فروش نفت، درآمدهای کشور را کاهش دهند. البته به فضل الهی تاکنون توفیق چندانی به دست نیاورده اند اما به هر حال صادرات نفت قدری کاهش یافته است.
معاون اول رئیس جمهور با بيان اينكه اقتصادی که به منابع درآمدی سنتی وابسته است، می تواند از همین ناحیه در تهدید قرار گیرد، خاطرنشان كرد: اقتصاد باید در فشارها و تنگناها تاب آوری داشته باشد و بتواند خود را از درون احیا کند که چنین اقتصادی همان اقتصاد مقاومتی است.
دکتر جهانگیری تصریح کرد: اقتصادی که بتواند جایگزین اقتصاد متکی به نفت و سایر منابع طبیعی باشد، اقتصاد دانش بنیان است چرا که این اقتصاد متکی به مغز و دانش انسان است و می تواند همواره زاینده باشد.
معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر این که دانش، پژوهش و فناوری باید به طور کامل در اقتصاد کشور پیاده شود، اظهار داشت: این اتفاق مهم از طریق تعامل دانشگاه، صنعت و جامعه شکل می گیرد و زمانی که این سه بخش مهم در یک راستا قرار گیرند، اقتصاد دانش بنیان پدید می آید.
دکتر جهانگیری با تأکید بر این که برنامه اقتصاد دانش بنیان باید به عنوان مهمترین اولویت توسعه کشور در شرایط فعلی در دستور کار قرار گیرد، افزود: این برنامه باید هم در اولویت دولت و هم در بودجه ها و صندوق های حمایتی دیده شود و در کنار آن ارتقاء پژوهشگران و ظرفیت های دانشگاه ها نیز باید در دستور کار باشد.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به فراخوان دولت برای دعوت از دانشمندان و اساتید کشور برای کمک به رفع چالش های اصلی گفت: برخی از دانشگاه های کشور عملکرد خوبی در این زمینه از خود نشان داده اند و کارگروه های متعددی در دانشگاه ها برای کمک به حل مشکلات شکل گرفت و در اجلاس 13 دانشگاه برتر کشور نیز مواهب مهمی در این خصوص مطرح شد و نتایج آن در اختیار دولت قرار گرفت.
دکتر جهانگیری گفت: کارآفرینانی باید در اولویت حمایت قرار گیرند که عملکرد آنها دانش بنیان است و اگر قرار است که از گسترش کمی و کیفی دانشگاه ها حمایت کنیم باید دانشگاه هایی مورد حمایت قرار گیرند که نیروهای فارغ التحصیل آنان کارآفرینانی ریسک پذیر و فعال در حوزه اقتصاد دانش بنیان باشند.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به گزارش معاون علمی و فناوری رئیس جمهور مبنی بر وجود سه هزار و 800 شرکت دانش بنیان در کشور خاطرنشان کرد: خوشبختانه از پارک های علمی و فناوری و مراکز رشد و فناوری، شرکت های دانش بنیان تشکیل می شوند که متکی به نیروهای دانشگاهی هستند.
دکتر جهانگیری با تأکید بر اینکه شرکت های دانش بنیان باید بتوانند در بازارهای خارج از کشور نیز حضور فعال داشته باشند، افزود: هم وزارت صنعت، معدن و تجارت و هم معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور باید حمایت های لازم را از شرکت های دانش بنیان انجام دهند تا این شرکت ها بتوانند با حضور در نمایشگاه های بین المللی، محصولات خود را عرضه کنند.
وی افزود: حمایت از شرکت های دانش بنیان و پارک های علمی و فناوری هم در بودجه سال 98 و هم در سیاست های کلی دیده شده و پنج کریدور علمی و فناوری نیز در پنج استان کشور راه اندازی شده که امیدوارم شاهد فعال شدن کریدورهای علمی در سایر استان ها نیز باشیم.
معاون اول رئیس جمهور از دستگاه ها و نهادهای متولی در امور شرکت های دانش بنیان خواست زیرساخت ها، ساز و کارها و قوانین لازم را برای حمایت از شرکت های دانش بنیان و تسهیل فعالیت آنها تدوین کنند.

معاون اول رييس جمهور دكتر غلامي وزير علوم، تحقيقات و فناوري را وزيري دلسوز و پركار توصيف كرد و گفت: دكتر غلامي از شخصيت هاي علمي كشور و مورد اعتماد رييس جمهور و دولت است و وضع فعلي دانشگاههاي كشور نماد وزارت ايشان است و هيچگاه مثل امروز شاهد آرامش در دانشگاههاي كشور نبوده ايم كه هم نشاط سياسي دارند و هم به مسائل علمي پرداخته مي شود و روساي دانشگاهها نيز با انگيزه در صحنه حضور دارند.
وي افزود: از همه دستگاهها، دولت و مجلس انتظار داريم كه وزير محترم علوم، تحقيقات و فناوري مورد حمايت قرار گيرد تا بتواند برنامه هاي اين وزارتخانه را به خوبي انجام دهد.
در این مراسم وزیر علوم تحقیقات و فناوری هم با اشاره به تعداد شرکت های دانش بنیان و پارک های علم و فناوری گفت: هزار و 200 شرکت دانش بنیان در پارک های علمی و فناوری و مراکز رشد فعالیت دارند که این به معنی 42 هزار اشتغال در قالب این شرکت ها است.
وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی نیز در این مراسم با تأکید بر این که احترام و توجه به دانشمندان و اهالی علم در کشور باید سرلوحه کار مسئولین و سیاست گذاران باشد گفت: در ابتدای دولت یازدهم فقط تعداد هشت دانشمندِ یک درصدِ پُر استناد در کشور وجود داشت که تعداد این دانشمندان امروز به 55 نفر رسیده است.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور هم در این مراسم گزارشی از تعداد و فعالیت شرکت های دانش بنیان ارائه کرد و خواستار توجه هر چه بیشتر به این شرکت ها و حمایت از فعالیت آنها شد.
گفتنی است در این مراسم با حضور معاون اول رئیس جمهور از پژوهشگران برتر و فناوران برگزیده قدردانی شد.