دولت از دستاوردهای اقتصادی خود با تمام وجود حفاظت می کند/ موقعیت ممتاز ایران در منطقه مرهون مدیریت قاطع و مدبرانه رهبر معظم انقلاب است/ وظیفه همه قوا و نهادها خدمت به مردم و حل مشکلات آنها است

دولت از دستاوردهای اقتصادی خود با تمام وجود حفاظت می کند/ موقعیت ممتاز ایران در منطقه مرهون مدیریت قاطع و مدبرانه رهبر معظم انقلاب است/ وظیفه همه قوا و نهادها خدمت به مردم و حل مشکلات آنها استدکتر اسحاق جهانگیری شامگاه ( چهارشنبه) در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی گفت: عده ای تلاش می کنند چهره ای ضعیف، ناتوان و ناکارآمد از جمهوری اسلامی ایران ارائه کنند و این گونه القا نمایند که این نظام در آستانه چهل سالگی نتوانسته است مشکلات کشور را مرتفع کند.البته از دشمنان کشور انتظاری جز این نمی رود اما گاهی این سخنان توسط کسانی بیان می شود که در تلاش هستند مردم را نسبت به دولت بدبین کنند.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به دشمنی ها و رویکرد خصومت آمیز آمریکا با نظام جمهوری اسلامی ایران و پیروی برخی از کشورهای منطقه از سیاست های کاخ سفید گفت: جمهوری اسلامی ایران در هنگام مشکلات از همه کشورهای مسلمان منطقه حمایت کرده و در طول این دوران با هیچ کدام دشمنی نداشته و به آنها بدی نکرده است اما شاهد رویکرد خصمانه برخی از این کشورها است.
وی با تاکید بر اینکه درچهل سال گذشته با وجود همه هزینه ها جمهوری اسلامی ایران از مردم مظلوم مردم فلسطین دفاع کرده است، گفت: مقامات برخی کشورها در بعضی ملاقات ها به ما می گویند شما هم مانند برخی از کشورهای عربی موضع بگیرید تا مشکلاتتان حل شود اما ایران با ثبات و مقتدر نقش خود را در منطقه ایفا کرده است.
دکتر جهانگیری تصریح کرد: انصافا دستاوردهای کشور در سالهای گذشته و در همه دولتها قابل دفاع بوده و هر چند ممکن است در برخی دوره ها سیاست ها و دستاوردها روشن و بهتر و در برخی دیگر با وجود منابع زیاد بلیل سیاست های نادرست دستاوردها کمتر بوده و این موضوعی قابل کتمان نیست.
معاون اول رییس جمهور افزود: ما از ایران کشوری دارای منطق و قدرتی عظیم در دیپلماسی به دنیا معرفی کردیم و اگر طرف مقابل از خود بدعهدی نشان داد و دروغ گفت این موضوع مایه رسوایی آنهاست. امروز رییس جمهوری آمریکا هرچه راجع به ایران می گوید بازتاب منفی علیه آنها پیدا می کند.
کار به جایی رسیده است که نمایش قطعات موشکی از سوی آنها با این هدف که این موشک از سوی ایران به یمن داده شده هیچ همصدایی در دنیا ایجاد نمی کند و حتی سازمان ملل این موضوع را تایید نکرد. آنها فکر کردند می توانند موضوع انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس را تحت تاثیر این اخبار کذب قرار دهند.
دکتر جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه دولت از مشکلات مردم آگاه است گفت: نباید درباره مشکلات اغراق کرد. ما می دانیم که زیبنده مردم ایران این است که وضعیت رفاهشان هر روز افزایش یابد و می دانیم که می توان با توجه به فرصت ها و منابع بی نظیر ایران درآمد سرانه مردم را بالا ببریم.
معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه وظیفه همه ما در همه دستگاه ها خدمت به مردم و حل مشکلات آنها است، گفت: نباید تحت عنوان نظارت و یا هر عنوان دیگری چوب لای چرخ زندگی مردم گذاشت. باید تلاش کنیم تا آرمان امام (ره) و شهدا را در خدمت رسانی محقق کنیم.
وی با اشاره به اینکه باید قدر مدیران کشور را بدانیم از هر اقدامی که منجر به از بین بردن روحیه و انگیزه مدیران شود ابراز تاسف کرد و گفت: مدیران باید با انگیزه و شجاع وارد عرصه تصمیم گیری برای خدمت گزاری به مردم شوند.
دکتر جهانگیری با اشاره به شاخص های اقتصاد نظیر تورم، ثبات، اشتغال زایی گفت: رشد اقتصادی کشور طبق گزارش مرکز آمار در سال گذشته بالای 9 درصد بود و در شش ماهه اول امسال رشد اقتصادی 5.6 درصد با نفت و رشد اقتصادی بدون نفت 6 درصد است. این در حالی است که کشورهای اوپک پیش بینی رشد 3.5 درصد دارند و در دنیا نیز متوسط رشد کشورها 3.5 تا 4 درصد پیش بینی شده است. معنای این ارقام این است که اقتصاد ایران جزو رشد های برتر در دنیا است.خوشبختانه در این مدت سرمایه گذاری داخلی و خارجی افزایش یافته و خارجی ها علاقه زیادی برای حضور در اقتصاد ایران دارند.
وی با اشاره به رشد بازار سرمایه و افزایش شاخص ها به عدد بالای 94 هزار گفت: وقتی نمودار شاخص ها در بازار سرمایه پایین می آید دولت را مقصر جلوه می دهند اما اکنون که بازار سرمایه رشد قابل توجهی دارد کسی به دولت تبریک نمی گوید.
دکتر جهانگیری با اشاره به بحث تورم و گرانی برخی کالاها گفت: ما در چهار سال گذشته تورم را از 40 درصد به زیر 10 درصد رسانده ایم و این اتفاق بزرگی است. قطعا هر کس که اقتصاد می داند درک می کند که این اتفاق به سادگی رخ نمی دهد بلکه نیازمند نظارت دقیق مختصات اقتصادی کشور است.
معاون اول رییس جمهور افزود: دولت تلاش می کند این دستاوردها را با تمام وجود حفاظت کند و توسعه بدهد.
وی با اشاره به افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ در بازار به موضوع بیماری آنفولانزای مرغی و تاثیر آن در بازار اشاره کرد و گفت: دولت بازار مرغ کشور را تنظیم خواهد کرد . برخی تغییرات در بازارهای اقتصادی کشور نظیر نرخ ارز متاثر از شرایط عرضه و تقاضا است و دولت قادر به کنترل این نوسانات اقتصادی می باشد. پس انتظار ما از صادر کنندگان غیرنفتی کشور این است که ارز حاصل از صادرات خود را در بخش رسمی اقتصاد بکار گیرند. اگر این ارز بصورت کامل به بازار بیاید ما مازاد ارزی نیز خواهیم داشت.
دکتر جهانگیری با اشاره به موضوع اشتغال، کمک به خانواده های محروم و موضوع زلزله گفت: برنامه های ویژه ای در سال آینده برای حل و فصل این موضوعات نظیر اختصاص وام به روستاییان، افزایش پرداختی به خانواده های تحت نظر کمیته امداد و سازمان بهزیستی، سهام عدالت و مستحکم سازی ساختمان ها در شهرها و روستاها طراحی کرده ایم که با بکارگرفتن این طرح ها شاهد تحولاتی عظیم خواهیم بود.
معاون اول رییس جمهور در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به جایگاه تاریخی، فرهنگی و تمدنی خراسان رضوی و ظرفیت های مادی و فرهنگی استان برای توسعه گفت: استان خراسان رضوی با چالش های متعددی روبرو است و دولت برای مسئله آلودگی هوا، تامین آب و اتصال ریلی استان به بندر چابهار برنامه ریزی کرده است. برقی کردن راه آهن تهران ـ مشهد با قرارداد 1.9 میلیارد دلار با چینی ها منعقد شده است. برای حل مسئله آب استان های خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان راهی جز صرفه جویی در منابع آب و انتقال آب از دریای عمان وجود ندارد و برای تامین بنزین با کیفیت در مشهد با وزیر نفت گفتگو شده است.
دکتر جهانگیری در پایان سخنان خود تاکید کرد: دولت اصرار دارد از همه جریانات و گرایش هایی که توانمند هستند در اداره کشور استفاده کند.
پیش از سخنان معاون اول رییس جمهور استاندار و مدیران استان دیدگاه ها و نظرات خود را درباره مسائل و چالش های استان خراسان رضوی مطرح کردند.