افتتاح و بهره برداري از سامانه جامع آزمون تاير، ترمز و چرخ انواع هواپيماهاي نظامي و غيرنظامي
افتتاح و بهره برداري از سامانه جامع آزمون تاير، ترمز و چرخ انواع هواپيماهاي نظامي و غيرنظاميدكتر اسحاق جهانگيري بعداز ظهر امروز (پنجشنبه) در جريان سفر به استان اصفهان، با حضور در شهرستان شاهين شهر در شركت هواپيماسازي ايران (هسا) و ضمن افتتاح اين سامانه از بخش هاي مختلف بازديد كرد و در جريان جزئيات اين سامانه قرار گرفت.
اين سامانه از تجهيزات كاملاً خاص و انحصاري بوده و طراحي، ساخت،نصب ، راه اندازي و بهره برداري از آن در اختيار چند كشور محدود صاحب فناوري هاي هوايي است و به دليل راهبردي بودن اين دانش در زمره فناوري هاي تحريمي قرار داشت كه به لطف خدا امروز با همت متخصصان سازمان صنايع هوايي وزارت دفاع شركت هواپيماسازي ايران شاهد افتتاح و بهره برداري از آن هستيم.
سامانه جامع آزمون تاير، ترمز و چرخ انواع هواپيما با قدرت 4.7 مگاوات، توانايي انجام آزمون هاي استاتيكي و ديناميتي تاير، ترمز و چرخ انواع هواپيماهاي سنگين نظامي و غيرنظامي تا تايرهاي با قطر 160 سانتي متر و سرعت 650 كيلومتر در ساعت معادل 1100 دور در دقيقه را دارا است و از انواع فناوري هاي روز دنيا شامل ميكانيك ـ هيدروليك، الكترونيك، كنترل و اتوماسيون، نرم افزار و ... بهره برده است
كليه مراحل طراحي، ساخت ونصب اين سامانه به صورت كاملا بومي و با مشاركت شركت هاي دانش بنيان صورت گرفته و با بهره برداري از اين سامانه امكان سرويس دهي در اين حوزه را به ساير كشورها فراهم كرده است.
اين دستاورد يكي از مصاديق بارز اقتصاد مقاومتي است و قطع وابستگي به خارج از كشور، صرف جويي ارزي و قرار گرفتن ايران درتراز چند كشور اول دنيا كه صاحب اين فناوري هستند از ويژگي هاي سامانه جامع آزمون تاير، ترمز و چرخ انواع هواپيماهاي نظامي و غيرنظامي به شمار مي رود.