فولاد مباركه نماد مهم صنعت ايران است/ صنايع بزرگ نيازمند مديران شجاع و ريسك پذير است كه به جوسازي ها توجه نمي كنند/ تحقيق و توسعه در بنگاه هاي صنعتي بايد جايگاه خود را پيدا كنند
فولاد مباركه نماد مهم صنعت ايران است/ صنايع بزرگ نيازمند مديران شجاع و ريسك پذير است كه به جوسازي ها توجه نمي كنند/ تحقيق و توسعه در بنگاه هاي صنعتي بايد جايگاه خود را پيدا كننددكتر جهانگيري روز پنجشنبه در مراسم بهره برداري از ماشين ريخته گري شماره 5 در مجتمع فولاد مباركه اصفهان از فولاد مباركه به عنوان نماد مهم صنعت ايران ياد كرد و گفت: كارهاي مهمي در گوشه و كنار ايران در حال اجرا است كه كشور ما را در جايگاه فراخور خود در صنعت دنيا قرار خواهد داد و وظيفه مديران صنعتي ايران در همه بخش هاي دولتي و خصوصي است كه اين رسالت را به انجام برسانند.
وي با بيان اينكه تمام مديراني كه آرزوي ايجاد اشتغال براي جوانان كشور دارند و قلب شان براي توسعه ايران اسلامي مي تپد بار سنگين مسئوليت را بر دوش خود حفظ مي كنند اظهار داشت: اگر برنامه صحيحي براي توسعه صنعتي ايران داشته باشيم و بدانيم صنعت ايران در چه حوزه هايي حرف براي گفتن دارد در اين راستا گام بر خواهيم داشت.
دكتر جهانگيري از صنايع معدني كشور كه متكي بر منابع طبيعي است به عنوان يكي از مزيت ها و شاخص هاي توسعه ياد كرد و با اشاره به ظرفيت هاي ايران در حوزه نفت و گاز و مواد معدني گفت: مهمترين برنامه در اقتصاد مقاومتي جلوگيري از خام فروشي و ايجاد محصولات با ارزش افزوده بالاتر است.
معاون اول رييس جمهور گفت: خوشبختانه توسعه فولاد در كشور باعث اكتشافات بسيار در بخش معادن شد به طوري كه امروز ذخاير سنگ آهن بسياري در كشور شناسايي شده و ما مي توانيم با توان، تجربه و تخصص افراد با سابقه مجتمع هاي بزرگي نظير فولاد مباركه راه اندازي كنيم كه ارزش افزوده بيشتري ايجاد خواهند كرد.
وي گفت: در ابتداي انقلاب ما به لحاظ نيروي انساني براي راه اندازي مجتمع فولاد مباركه محدوديت داشتيم به طوري كه براي تامين نيروي انساني متخصص هزينه بسياري براي آموزش پرداخت كرديم. امروز خوشبختانه 84 درصد قطعات و تجهيزات فولاد مباركه در داخل كشور تامين مي شود كه نتيجه حضور مهندسان و مديران با تجربه و توانمند است.
دكتر جهانگيري با تاكيد براينكه ما با اتكا به اين نيروي انساني و منابع طبيعي و گاز مي توانيم نگاه به صادرات محصول به خارج از كشور داشته باشيم اظهار داشت: بايد علاوه بر تامين نياز بازار داخل، صنايع خود را توسعه بدهيم و محصولات متنوع را به بازارهاي بين المللي عرضه كنيم.
وي افزود: فولاد مباركه اصفهان امروز قادر شده است با افزايش برخي توانمندي ها به يك بنگاه صنعتي دانش بنيان تبديل شود و اين از اصلي ترين جهت گيري هاي اقتصاد مقاومتي است كه بتوان مجتمع هاي صنعتي را با اتكا به دانش توسعه داد.
رييس ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي تاكيد كرد: تحقيق و توسعه در بنگاه هاي صنعتي بايد جايگاه خود را پيدا كند چرا كه اين اتفاق سبب خواهد شد تا ضمن كاهش هزينه توليد محصولات با كيفيت كه توانايي رقابت دارند توليد شوند.
معاون اول رييس جمهور با قدرداني از مديران مجتمع فولاد مباركه اصفهان كه با دانشگاه هاي مختلف قرارداد امضا كرده اند تا اين مجتمع را به نهادي دانش بنيان مبدل كنند گفت: امروز اگر مدير اين واحد با افتخار اعلام مي كند كه 54 درصد محصولات خود را به اروپا مي فروشد به دليل كيفيت و قيمت مناسب و به روز بودن محصولات است و اين مهم به دست نيامده مگر با استفاده از توان و دانش مهندسين كشور.
دكتر جهانگيري تصريح كرد: اگر بنگاهي به بازارهاي بين المللي وصل شد ديگر كالاي بي كيفيت به داخل كشور نيز عرضه نخواهد كرد زيرا در بازار رقابت بين المللي هيچ بنگاهي قادر نيست محصولات بي كيفيت و با قيمت بالا بفروشد.
وي با بيان اينكه امروز فولاد مباركه اصفهان جزو 10 شركت عمده توليد كننده فولاد در دنيا است و در منطقه نيز در رتبه اول قرار دارد گفت: اين شركت به معناي واقعي شركتي در طراز بين المللي است و مي تواند نماد صنعت كشور بزرگي نظير ايران باشد. خصوصا كه محصولاتي جديد توليد كرده و براي كشور افتخار آفريني مي كند.
دكتر جهانگيري در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به خاطرات يكي از مسئولين كشورهاي بلوك شرق گفت: يكي از شگردهاي كشورهاي غربي و توسعه گر عليه كساني كه مي خواهند كارهاي بزرگي انجام دهند فضا سازي مي كنند و آنها را زير سوال مي برند تا اين كشورها همواره كوچك مانده و رشد پيدا نكنند.
معاون اول رييس جمهور ادامه داد: مديران بزرگ كشور نبايد تحت تاثير جوسازي ها قرار بگيرند و مايوس نشده و دست از كار برندارند زيرا اين روزها و فضاسازي ها مي گذرد اما دستاورد آنها براي ملت ايران باقي خواهد ماند.
وي با اشاره به فضاسازي هاي نادرستي كه عليه مديران فولاد مباركه در ابتداي كار اين مجتمع شد، افزود: مهم اين است مديران كشور شجاعت داشته باشند و بدون كوتاهي براي كشورشان تصميم گيري كنند زيرا وقتي ملت ايران فرمان اداره كار را در اختيار آنها قرار داده انتظار دارند كه آنها كشور را به پيش ببرند.
دكتر جهانگيري با بيان اينكه ما نبايد به خاطر حواشي دست روي دست بگذاريم تا در جايي مانند ميدان مشترك فارس جنوبي كشوري كوچك، منابع ملت ما را استخراج كند يا در ميادين نفتي مشترك متوجه شويم كه مخازن كشور را طرف مقابل برداشته است.
وي با تاكيد براينكه يك لحظه تعلل در كار خيانت به منافع ملي است، گفت: نبايد دلسرد شد و بايد با تمام توان در مسير حفظ منافع ملت گام برداشت.
معاون اول رييس جمهور در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به افزايش ظرفيت مجتمع فولاد مباركه به ميزان 1 ميليون و 800 هزار تن، گفت: 10 سال قبل اگر مي توانستيم مجتمعي بسازيم كه 1 ميليون تن ظرفيت توليد فولاد داشته باشد جشن برپا مي كرديم امروز خيلي از كشورهاي اطراف ما اگر بتوانند چنين كاري كنند به خود افتخار خواهند كرد. اين افزايش توليد نتيجه فعاليت مديران و پيشرفت توان مهندسي است كه بايد قدر آن را دانست.
دكتر جهانگيري افزود: فولاد مباركه امروز نهادي توسعه اي است زيرا براي توسعه در اقصي نقاط كشور برنامه دارد و به مولفه هاي مختلف در امر توسعه توجه مي كند. اين نهاد به حواشي توسعه به آينده مي انديشد و مردم را به خود علاقمند مي كند
معاون اول رييس جمهور در پايان ادامه داد: طرحي كه امروز به بهره برداري رسيد از منظر هزينه نيز قابل توجه است و خوب است به مردم توضيح داده شود كه چقدر اين كار در فولاد مباركه كه توانمندي لازم را دارد ارزان تر تمام شده است. امروز فرزندان ايران مي توانند بهترين تجهيزات صنعتي را توليد كنند.
در اين مراسم وزير صنعت، معدن و تجارت نيز با اشاره به اينكه واحدهاي توليدي و صنعتي در كشورهاي خارجي از محصولات شركت هاي ايراني نظير فولاد و ورق استفاده مي كنند بر لزوم تلاش در جهت ارتقاء كيفيت محصولات تاكيد كرد و گفت: بايد براي حضور در بازارهاي بين المللي نسبت به ارتقاء كيفيت محصولات تلاش كنيم./
مهندس نعمت زاده يكي از امتيازات مجتمع فولاد مباركه اصفهان را تكيه بر توانمندي داخلي عنوان كرد و گفت: مجتمع فولاد مباركه اصفهان از ظرفيت هاي داخلي استفاده كرده است كه اين موضوع عين اقتصاد مقاومتي است.
وي با اشاره به توانمندي مهندسي، ساخت تجهيزات و بازاريابي و فروش ايران افزود: با ارتقاء توانمندي هاي خود قادر خواهيم بود در ساير كشورها به رقابت بپردازيم
مديرعامل مجتمع فولاد مباركه هم در اين مراسم گزارشي از زنجيره توليد فولاد اين مجتمع و آثار اشتغال زايي آن ارائه و به تشريح جزئيات نقشه راه توسعه ظرفيت گروه فولاد مباركه پرداخت.
وي همچنين به اقدامات صورت گرفته براي كاهش مصرف آب در اين مجتمع اشاره و خاطرنشان كرد: مجتمع فولاد مباركه در راستاي كاهش مصرف آب از پساب شهرستان هاي اطراف استفاده خواهد كرد.