اقتصاد مقاومتي نقشه راهي براي رفع موانع و توسعه كشور است / در اجراي اقتصاد مقاومتي با هيچ كس تعارف نداريم
اقتصاد مقاومتي نقشه راهي براي رفع موانع و توسعه كشور است / در اجراي اقتصاد مقاومتي با هيچ كس تعارف نداريمدكتر اسحاق جهانگيري شامگاه امروز (چهارشنبه) در جلسه اقتصاد مقاومتي استان اصفهان، با بيان اينكه استان اصفهان استاني بسيار مهم و تاثير گذار است افزود: اين استان هم از نظر صنعتي و هم از نظر كشاورزي داراي اهميت است و جزو استان هاي مهم گردشگري و فرهنگي كشور است.
وي افزود: استان اصفهان از نخبگان، بزرگان و صاحب نظران فرهنگي برخوردار است و بي ترديد يكي از قطب هاي اصلي فرهنگ كشور استان اصفهان است.
معاون اول رييس جمهور افزود: البته مشكلات و محدوديت هايي نيز در اين استان به چشم مي خورد كه مهمترين آن محدوديت منابع آب و مسائل زيست محيطي است.
دكتر جهانگيري با انتقاد از برخي مديران استان ها كه براي حل مشكلات و اداره استان از مسئولين مركز كشور اعتبار و منابع مالي طلب مي كنند، افزود: اين نحوه اداره و مديريت صحيح نيست بلكه مديران استان بايد با اتكا به ظرفيت ها و بكارگيري خلاقيت و روش هاي مناسب، به دنبال حل مشكلات خود باشند.
وي ادامه داد: انتظار ما اين است كه مديران استان پيشنهادات و راهكارهايي براي توسعه و حل مشكلات داشته باشند و از دولت براي هموار كردن مسير و صدور مجوزهاي لازم كمك بخواهند.
معاون اول رييس جمهور اضافه كرد: شأن نزول اقتصاد مقاومتي نيز همين است كه با تكيه بر ظرفيت هاي داخلي كشور از محدوديت ها عبور كنيم.
دكتر جهانگيري با اشاره به اينكه نظام بانكي در سال جاري 233 هزار ميليارد تومان تسهيلات داده است گفت: ميزان تسهيلات دهي نظام بانكي 40 درصد نسبت به شش ماه گذشته رشد داشته و اين نشانگر آن است كه بخش خصوصي با نشاط فعاليت مي كند.
وي همچنين با اشاره به پيشي گرفتن صادرات غيرنفتي بر واردات كشور اظهار داشت: اين دستاورد يعني كشور به نقطه اي رسيده است كه بدون نفت مي تواند خود را اداره كند.
معاون اول رييس جمهور ادامه داد: در سال 92 ، 6.5 ميليون تن گندم به كشور وارد مي شد اما الان بيش از 11.5 ميليون تن گندم از كشاورزان خريداري كرده ايم و سيلوهاي كشور مملو از گندم است.
دكتر جهانگيري همچنين با اشاره به جلسه اي كه روز گذشته با حضور برخي وزرا و استاندار اصفهان در خصوص مسئله آب استان برگزار شد گفت: امروز صبح نيز در جلسه دولت اين مسئله مورد بررسي قرار گرفت و به طور مفصل به اين موضوع پرداخته شد.
وي افزود: اينكه استان اصفهان در يك دوره طولاني با خشكسالي مواجه شده است يك واقعيت است و بايد بپذيريم كه ورودي آب زاينده رود كه زماني يك ميليارد و هشتصد ميليون مترمكعب بود امروز به يك ميليارد و صد ميليون متر مكعب رسيده است و نيازمند آن هستيم كه آن را با اولويت و مديريت توزيع كنيم.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به برنامه هاي دولت براي حل دغدغه هاي آينده استان اظهار داشت: مصمم هستيم به منطقه مركزي ايران از نقاط ديگر نظير خليج فارس آب شرب انتقال دهيم و مشكل كشاورزان را نيز با حساسيت دنبال مي كنيم.
دكتر جهانگيري همچنين با تاكيد بر اينكه طرح كوهرنگ 3 نيز حتما اجرا خواهد شد گفت: آب زاينده رود حتما بايد با نظارت دقيق و مديريت واحد توزيع شود و مصوبه 9 ماده اي شوراي عالي آب نيز بايد به صورت دقيق اجرايي شود.
وي تصريح كرد: دولت در خدمت مردم است تا مردم با رضايت زندگي كنند.
معاون اول رييس جمهور افزود: تمام برنامه هاي توسعه اي استان اصفهان بايد با اين جهت گيري دنبال شود كه اين برنامه ها با حداقل اتكا به منابع آب اجرايي شوند.
دكتر جهانگيري در بخش ديگري از سخنان خود با تاكيد براينكه براي پيشرفت و اجراي برنامه هاي اقتصاد مقاومتي با هيچ كس تعارف نداريم گفت: اقتصاد مقاومتي موضوعي است كه در بالاترين سطح كشور پيگيري مي شود و اينكه يك مدير بانك بخواهد با تشخيص شخصي از ارائه تسهيلات به واحدهاي توليدي خودداري كند قابل قبول نيست.
وي افزود: مديري كه نتواند تصميم بگيرد و ريسك تصميم را بپذيرد به درد مديريت نمي خورد. مدير بايد قدرت تصميم گيري داشته باشد و پاي هزينه هاي احتمالي خطاي خود نيز بايستد.
در اين مراسم استاندار اصفهان نيز گزارشي از آخرين وضعيت استان در بخش هاي مختلف ارائه كرد و به تشريح عملكرد استان در راه اندازي واحدهاي توليدي راكد و نيمه فعال پرداخت.
وزير صنعت، معدن و تجارت هم در اين نشست با بيان اينكه سهم اشتغال صنعتي استان اصفهان بالا است گفت: در شرايط سختي كه مربوط به سالهاي گذشته است، برخي واحدهاي كوچك صنعتي دچار آسيب شدند و لازم است كه واحدهاي نيمه فعال و طرح هاي نيمه كاره را تكميل كنيم چرا كه اشتغالزايي فراواني به همراه خواهند داشت.
در اين نشست برخي مسئولين استان و نمايندگان مردم استان اصفهان در مجلس شوراي اسلامي نيز به ارائه گزارشي از حوزه مسئوليت خود و نيز پيشنهاداتي براي توسعه استان اصفهان و حل مشكلات اين منطقه پرداختند.