اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
دوشنبه 8 خرداد 1402 - 29 May 2023
شناسه خبر: 9603
تاریخ خبر: 1401/12/27
ساعت: 12:50
کد خبرنگار: 1060
بررسی مسائل آب کشور در جلسه ای به ریاست معاون اول رییس جمهور؛

86 طرح اضطراری به ارزش 20 هزار میلیارد تومان برای حل تنش های آبی در نیمه اول سال آینده اجرا می شود/ تاکید بر تسریع در احداث پروژه های آب شیرین کن و استخراج آب های ژرف، فازبندی خطوط انتقال آب، جلوگیری از خروج آب های سطحی و حل مشکلات حقابه در مرزهای کشور

در جلسه ای به ریاست معاون اول رییس جمهور طرح های کوتاه مدت و میان مدت برای حل مسائل تامین آب شرب در کشور مورد بررسی قرار گرفت و راهکارهای لازم جهت تامین مالی 86 طرح اضطراری برای تامین آب شهرهای دارای تنش اتخاذ شد.

دکتر محمد مخبر در این جلسه که پیش از ظهر امروز (شنبه) برگزار شد، با تاکید بر لزوم اجرای دقیق طرح های اضطراری تامین آب در سطح کشور، وزارت نیرو و سازمان برنامه و بودجه را مکلف کرد در اسرع وقت برنامه جامع و زمان بندی شده اجرای این طرح ها را  به نحوی که منابع و اعتبارات مورد نیاز آن مشخص باشد تدوین و تا پیش از پایان سال ارائه دهند تا از ابتدای سال آینده طرح های مذکور هرچه زودتر آغاز شود.

معاون اول رییس جمهور همچنین بر ضرورت سرعت بخشیدن به روند احداث آب شیرین کن در مسیر اجرای خطوط انتقال آب از دریا تاکید و خاطر نشان کرد: لازم است به منظور بهره برداری ساکنین مسیر خطوط انتقال آب، آب شیرین کن با سرعت احداث شده و طرح های خطوط انتقال نیز به صورت فازبندی شده مورد بهره برداری قرار گیرد.

وی از وزارت نیرو خواست برنامه ای مشخص برای سال 1402 جهت جلوگیری از خروج آب های سطحی از کشور و نیز بهره برداری از منابع آب ژرف ارائه دهد و از وزیر کشور نیز خواست تا با همکاری وزارت امور خارجه تامین حقابه های لازم در مرزهای کشور مورد پیگیری جدی قرار گیرد.

در این جلسه که وزرای نیرو و کشور نیز حضور داشتند، گزارشی از وضعیت کلی منابع آب در سال آبی جاری و نیز میزان بارندگی تجمعی استانی از ابتدای سال آبی ارائه شد. بر اساس این گزارش متوسط بارش در کشور تاکنون 148 میلیمتر بوده که هنوز تا متوسط تجمیعی نرمال حدود 20 میلیمتر فاصله دارد.

همچنین گزارشی نیز از وضعیت برخی سدهای مهم و روند بهره برداری از مخازن سدهای کشور ارائه و اعلام شد که در حال حاضر 51 درصد از مخازن سدهای کشور پر است.

در ادامه این نشست همچنین توضیحاتی درباره طرح های اضطراری آبرسانی ارائه و تصریح شد 760 پروژه در قالب موافقتنامه طرح آبرسانی به شهرهای دارای تنش آبی تعریف شده که 86 پروژه از این تعداد مربوط به طرح های اضطراری میشود که اعتبار مورد نیاز آن حدود 20 هزار میلیارد تومان است.

در این جلسه پس از بحث و تبادل نظر در خصوص نحوه تامین اعتبار برای اجرای طرح های اضطراری تامین آب مقرر شد منابع مالی مورد نیاز اجرای طرح های اضطراری حداکثر تا فردا مشخص گردیده و در اختیار وزارت نیرو قرار گیرد.

گالری تصاویر
r_rsar
اخبار برگزيده