اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
دوشنبه 8 خرداد 1402 - 29 May 2023
شناسه خبر: 9566
تاریخ خبر: 1401/11/26
ساعت: 10:50
کد خبرنگار: 1060
در راستای بررسی آسیب های اجتماعی صورت گرفت؛‌

حضور 5 ساعته در قرارگاه تحول و توانمندسازی محلات و بازدید میدانی معاون اول رییس‌جمهور از سکونت گاه های حاشیه ای تهران/ دکتر مخبر: کار کردن در محلات کم برخوردار مثل باز کردن معبر در میدان مین است/ حضور و نقش آفرینی زنان می تواند عاملی شتابدهنده در پیشبرد برنامه ها باشد/ تاکید بر فعالیت های دانش بنیان و استعدادیابی در محلات

معاون اول رییس جمهور در برنامه ای 5 ساعته از قرارگاه تحول و توانمندسازی محلات دیدن کرد و ضمن حضور در محله هرندی و همچنین بازدید میدانی یکی از سکونت گاه های حاشیه ای تهران، در جریان آخرین اقدامات صورت گرفته در راستای بهبود و ساماندهی وضعیت محلات محروم و کمتر برخوردار قرار گرفت.

معاون اول رییس جمهور در جریان این بازدید و در جلسه ای با مسئولان خانه های احسان در این قرارگاه، با تاکید بر اینکه ایجاد و ساخت محله های ایده آل را باید از محلات کم برخوردار آغاز کنیم، تصریح کرد: متاسفانه در سالهای اخیر در سایه کم توجهی و کاستی های گذشته، وضعیت این محلات به نقطه ای رسیده است که ساکنین و اهالی قدیمی نیز به دلیل مسائلی نظیر فقر، مشکلات فرهنگی و معضلات اجتماعی ترجیح می دهند که محل زندگی خود را جابجا کنند.
وی با تاکید بر اینکه باید تلاش کنیم با ساماندهی و بهبود وضعیت مناطق کم برخوردار، توجه و رغبت مردم را به این محلات بیشتر کنیم، از ستاد توانمندسازی اجتماع محور 2020 محله خواست تعریف دقیقی از ویژگی های محلات ایده آل احصاء کنند و برنامه ریزی های خود را با هدف تحقق این سرفصل ها تعریف کنند تا با کمک دولت، نهادهای حمایتی و خود مردم بتوان محلات کم برخوردار را به محلات ایده آل نزدیک کرد.
دکتر مخبر اقدامات جوانان حاضر در این قرارگاه را به بازکنندگان معبر میدان های مین در دوران دفاع مقدس تشبیه کرد و از آنها خواست با توان مضاعف در راستای الگوسازی و صف شکنی برای رسیدن به اهداف والای انقلاب بکوشند.
معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه رهبر معظم انقلاب و دولت توجه ویژه ای به محرومین و طبقات کم برخوردار جامعه دارند، افزود: تحقق برنامه ها در راستای ارتقاء کیفیت یک محله می تواند فصل نوینی برای ساماندهی سایر محلات باشد و شاهد اتفاقات مثبت در بهبود و ساماندهی تمامی محلات کم برخوردار باشیم.
دکتر مخبر راه اندازی خانه های خلاق و دانش بنیان در محلات را پراهمیت توصیف کرد و اظهار داشت: دولت اقدامات لازم را برای اخذ مجوز و حمایت این خانه ها انجام خواهد داد.
وی با اشاره به نقش پراهمیت زنان در مقاطع مختلف همچون پیروزی انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس، گفت: حضور و نقش آفرینی زنان می تواند عاملی شتابدهنده در پیشبرد برنامه ها باشد و لازم است در زمینه تحول آفرینی در محلات نیز زمینه فعال شدن زنان را بعنوان یک اولویت مهیا کنیم.
معاون اول رییس جمهور با تاکید بر لزوم تامین امکانات مناسب ورزشی، مسکن و تحصیل جوانان در محلات کم برخوردار، خاطرنشان کرد: دولت آمادگی دارد به رفع مسائل و مشکلات پیش روی این بخش ها در محلات کم برخوردار کمک کند.
دکتر مخبر ضمن استقبال از پیشنهاد راه اندازی مرکز اشتغال در این حوزه گفت: همچنین لازم است در کنار مدارس در این نقاط، خوابگاههایی را برای استقرار دانش آموزانی که شرایط مناسبی جهت اسکان ندارند تدارک ببینیم و برای توانمندسازی خانواده های این دانش آموزان نیز برنامه ریزی کنیم.
وی با یادآوری اینکه بسیاری از شخصیت ها و دانشمندان کشور از مناطق فقیرنشین کشور بوده اند، بر اهمیت استعدادیابی بویژه در میان دختران در این محلات تاکید و خاطرنشان کرد: استعدادهای درخشان و ظرفیت های نهفته ای در این محلات وجود دارد که باید برای شناسایی و شکوفایی آنها برنامه ریزی و تلاش کنیم.
گفتنی است در آغاز این جلسه، نمایندگانی از این قرارگاه جهادی به بیان دغدغه ها و مشکلات مجموعه پرداختند و پیشنهاداتی برای بهبود و تسریع در امور ارائه دادند. همچنین علی آقا محمدی رئیس ستاد توانمندسازی اجتماع محور 2020 محله و علی عسگری، معاون اجتماعی ستاد اجرایی فرمان امام(ره) نیز از آخرین وضعیت و برنامه های در دست اقدام در این بخش گزارش هایی ارائه دادند.
پس از این جلسه، معاون اول رئیس جمهور با حضور در یکی از محلات حاشیه ای و آسیب خیز تهران از نزدیک و بصورت میدانی در جریان روند ارائه خدمات اجتماعی و مشکلات موجود در این مناطق قرار گرفت.
در این بازدید که از محل کوره های آجرپزی جنوب تهران در محله فرون آباد انجام گرفت، وی ضمن پیگیری سریع مشکلات ساکنین این محلات دستور تأسیس یک خانه احسان برای ارائه خدمات اجتماعی به ساکنین و همچنین حل مشکل تحصیل دانش آموزان اتباع را صادر کرد.

r_rsar
اخبار برگزيده