اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
دوشنبه 8 خرداد 1402 - 29 May 2023
شناسه خبر: 9453
تاریخ خبر: 1401/9/30
ساعت: 11:30
کد خبرنگار: 1050
بررسی و بازدید از دستاوردهای دانش بنیان در حوزه های سلامت، کشاورزی، دامداری، ماشین آلات صنعتی و ساخت مسکن با حضور معاون اول رییس جمهور؛

دکتر مخبر: بهره وری در جهان امروز بدون فعالیت های دانش بنیان امکان تحقق ندارد

در برنامه ای با حضور معاون اول رییس جمهور ضمن بررسی تعدادی از طرح های نخبگان در حوزه های مختلف صنعت، کشاورزی و سلامت، آخرين دستاوردهای داخلی در این حوزه ها از جمله داروهای جدید، آبياری زيرسطحی، خوراك دام، مسكن پيش ساخته و صنعت فرآوری پشم مورد بازدید قرار گرفت.

معاون اول ریيس جمهور با حضور در مجموعه شرکت های دانش بنیان «پیشران» ، ابتدا در جلسه ای با مسئولين و مديران اين مجموعه ضمن قدردانی از تلاش های صورت گرفته در راستای توسعه فعالیت های دانش بنیان، گفت: خوشبختانه اين مجموعه به موضوعاتی ورود كرده كه برخی به چالش هايی براي كشور تبديل شده و دستاوردهای حاصله به لحاظ راهبردی و کلان برای كشور دارای اهميت فراوان است.
دكتر مخبر با تاکید بر اینکه بهره وری در جهان امروز بدون فعالیت های دانش بنیان امکان تحقق ندارد، افزود: كشور از نيروهای جوان، تحصيلكرده، شجاع و خطرپذیر برخوردار است كه اگر احساس كنند چتر حمایتی بالای سر آنها قرار دارد، مسير رشد و توسعه را با سرعت بيشتری طی خواهند كرد.
معاون اول ریيس جمهور با اشاره به اينكه تأمين آب و غذا از چالش ها و مسائل اصلی آينده جهان خواهد بود، خاطرنشان كرد: دولت تأكيد ويژه ای بر صيانت از منابع آب و خاك و به ويژه خاك دارد چرا كه معمولا در روش های سنتی كشاورزی، منابع خاك دچار آسيب می شود.
دكتر مخبر با اشاره به حوزه های مختلف فعاليت این شرکت ها در حوزه کشاورزی تصريح كرد: موضوعاتی كه شما به آن ورود كرده ايد به دليل بهره گیری از روش های دانش بنيان، قيمت تمام شده پايين و كاهش استفاده از كود و سموم، تا حد زيادی ضمن افزایش بهره وری، از آسيب به سلامت جامعه نیز جلوگيری می كند.
معاون اول ریيس جمهور از مسئولين اين شرکت ها خواست با توجه به ظرفيت ها و مزيت های هر استان، طرح هايی را متناسب با مسائل و چالش های اصلی آن استان در دستور كار قرار دهند و افزود: البته نياز نيست كه طرح ها و كارها از ابتدا در مقياس بزرگ انجام شود چرا كه ممكن است فعالان هر بخش كه به روش سنتي كار مي كنند، در ابتدا حاضر به پذيرش ريسك نباشند اما اگر كارها در مقياس كوچك انجام شود و نتايج حاصله را مشاهده كنند قطعا در ادامه همراهي كامل خواهند داشت.
دكتر مخبر همچنين با اشاره به دستاوردهاي اين مركز در حوزه دامپروری افزود: اصلاح نژاد و خودكفايی در تأمين خوراك دام از اقدامات مثبتی است كه می تواند ميزان آسيب به دامداری های كوچك و خانگي را به حداقل ممكن كاهش داده و فعالان اين بخش را مورد حمايت قرار دهد.
در اين جلسه مسئولين شرکت های دانش بنیان نيز گزارشی از دستاوردها و روش های ايجاد تحول در بخش كشاورزی و صيانت از منابع آب و خاك كشور، روش های نوین دام پروری، محصولات جدید حوزه سلامت، روش های درمانی جدید و... ارايه كردند.
بر اساس اين گزارش، با اجراي برنامه هاي دانش بنيان تدوين شده، از كشاورزی سنتی به كشاورزی هوشمند، فوق پيشرفته و پيشتاز خواهيم رسيد و تحولاتي بزرگ و اساسی در صرفه جويی آب، بهره وری در توليد محصولات كشاورزی و حل بحران آب در كشور ايجاد خواهد شد.
كاهش معنادار مصرف آب، رفع آلودگي آب از طريق كنترل ميزان و نوع كود و سموم و تحولات عظيم در سه بخش آب، غذا و سلامت از جمله دستاوردهای اجرای برنامه هاي پيش بينی شده اين مجموعه خواهد بود.
گفتنی است اين برنامه ها قرار است با رويكرد مردم پايه و با استفاده از ظرفيت های بالقوه و بالفعل مردم در قالب ايجاد نهضت پيشران بزرگ مردمی و دانش بنيان اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی اجرايی شود.
در پایان این برنامه معاون اول رئیس جمهور از برخی پروژه ها و طرح های عملیاتی این مجموعه دانش بنیان از جمله مسکن بتنی پیش ساخته، سیستم سیلاژ علوفه و یونجه تر، سیستم آبیاری زیر سطحی، ماشین آلات جدید حفاری، کیت های تخصصی تشخیص بیماری و ماشین آلات فرآوری پشم دام بازدید کرد.

r_rsar
اخبار برگزيده