اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
يکشنبه 9 بهمن 1401 - 29 January 2023
شناسه خبر: 9384
تاریخ خبر: 1401/8/22
ساعت: 14:40
کد خبرنگار: 1050
در جلسه ای با حضور معاون اول رییس جمهور؛

طرح شهرهای مولد کشاورزی کلید خورد/ 5 نقطه ساحلی در جنوب کشور برای فاز نخست تعیین می شود

در جلسه ای با حضور معاون اول رییس جمهور طرح شهرهای مولد کشاورزی نهایی و مقرر شد در فاز نخست 5 نقطه ساحلی کشور تعیین و اجرای این طرح آغاز شود.

دکتر محمد مخبر در این جلسه که ظهر امروز(یکشنبه) برگزار شد با اشاره به اینکه شهرهای بزرگ در دنیا در کنار دریا و مناطق ساحلی هستند، گفت: باید در کنار سواحل کشور شهرهای مولد ایجاد کنیم به نحوی که این شهرها کاملا هوشمند، علمی و برخوردار از امکانات روز دنیا باشند.
معاون اول رییس جمهور از تمرکز امکانات در نقاط مرکزی و هدایت مردم مناطق ساحلی به مرکز کشور به عنوان اشتباهی تاریخی یاد کرد و افزود: اگر شهرها و مناطق ساحلی کشور به شهرهایی مرفه، مولد و تاثیرگذار تبدیل شوند، شاهد مهاجرت معکوس و ترغیب مردم به سکونت در این شهرها خواهیم بود.
دکتر مخبر با اشاره به طراحی و برنامه ریزی انجام شده برای ایجاد 5 شهر ساحلی در فاز نخست طرح، تصریح کرد: باید فاز نخست با سرعت اجرایی و عملیاتی شود. البته ممکن است موانع و پیچیدگی هایی در مسیر اجرا وجود داشته باشد که این نواقص در فرایند اجرا مرتفع خواهد شد.
دکتر مخبر وزیر جهاد کشاورزی را مکلف کرد برای اجرای طرح ایجاد شهرهای مولد کشاورزی، در اسرع وقت 5 مجری مسلط، باانگیزه، مجرب و کارآمد را برای فاز نخست طرح انتخاب کند تا بر اساس برنامه زمانبندی شده کار خود را آغاز کنند.
در این جلسه وزیر جهاد کشاورزی گزارشی از طرح ملی ایجاد شهرهای مولد کشاورزی در مناطق ساحلی کشور ارائه کرد و گفت: بر اساس طراحی صورت گرفته، زنجیره ارزش در شهرهای مولد کشاورزی حول محصولات کشاورزی، دامپروری و آبزی پروری خواهد بود و اولویت اشتغال در این مناطق بر اساس سند آمایش سرزمین مربوط به مناطق ساحلی تعیین خواهد شد.
بر اساس این طرح شهر های مولد کشاورزی شهرهایی هستند که الگوی جدیدی از زندگی را ارائه می دهند که می تواند بطور همزمان مزایا و جذابیت های زندگی شهری را در کنار امکان تولید کشاورزی، آبزی پروری و اشتغال و درآمد پایدار ایجاد کند.

 

 

 

 

r_rsar
اخبار برگزيده