اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
دوشنبه 7 آذر 1401 - 28 November 2022
شناسه خبر: 9263
تاریخ خبر: 1401/6/29
ساعت: 19:00
دوازدهمین جلسه انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان به فلات مرکزی به ریاست دکتر مخبر برگزار شد؛

تامین 400 میلیون متر مکعب آب مورد نیاز استان اصفهان از طریق خطوط انتقال آب دریا/ پیشرفت مطلوب طرح انتقال آب از دریای عمان به سیستان و بلوچستان

دوازدهمین جلسه انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان به فلات مرکزی ایران عصر امروز(سه شنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار و اعلام شد تا پایان سال 1403، آب مورد نیاز صنایع و معادن به استان اصفهان خواهد رسید.

دکتر محمد مخبر در این جلسه که با حضور وزیر نیرو و مدیران عامل شرکت های بزرگ صنعتی و معدنی مجری طرح انتقال آب دریا به فلات مرکزی ایران برگزار شد، با اشاره به اقدامات و برنامه ریزی های دولت برای رساندن آب دریا به فلات مرکزی ایران تأکید کرد: تا پایان دولت سیزدهم آب مورد نیاز صنایع و معادن بزرگ از طریق شیرین سازی و طرح های انتقال آب در کنار استفاده از ظرفیت پساب تأمین خواهد شد.

وی با قدردانی از تمامی شرکت های مجری طرح انتقال آب خلیج فارس و دریای عمان به فلات مرکزی تصریح کرد: این اقدام مهم دولت سیزدهم یک تصمیم کلان کشوری است که باید با تمام توان و با همکاری شرکت های بزرگ صنعتی و معدنی تا پایان دولت نهایی شود.

معاون اول رییس جمهور همچنین دستور داد تا ظرف 2 ماه آینده امکان کنترل برخط خطوط انتقال آب دریا برای نظارت بر چگونگی پیشرفت کار فراهم شود.

در این جلسه ضمن اعلام پیشرفت مطلوب خط تامین آب سیستان و بلوچستان، تأکید شد با کمک سرمایه گذاری شرکت های صنعتی و معدنی و همچنین روش های نوین تأمین مالی آب شرب شهری و بهداشتی شهرهای استان سیستان و بلوچستان از جمله چابهار، نیک شهر، ایرانشهر، زاهدان و منطقه سیستان تا پایان دولت از طریق شیرین سازی آب دریا و انتقال از کریدور شرقی به شهرهای مذکور تأمین می شود.

همچنین در خصوص کریدور شرقی خط انتقال آب دریای عمان مقرر شد تا پس از تأمین آب استان سیستان و بلوچستان و افزایش ظرفیت آب نمک زدایی شده به میزان 400 میلیون متر مکعب آب در سال اقدامات لازم برای رساندن آب شیرین به خراسان جنوبی و همچنین شهر مشهد هدف گذاری و نهایی شود.

در ادامه این جلسه در خصوص خط انتقال آب خلیج فارس به اصفهان اعلام شد که عملیات اجرایی این پروژه که در هفته دولت سال جاری آغاز شده، تا پایان سال 1403 به نتیجه رسیده و با اجرای طرح های نمک زدایی، شیرین سازی و خطوط انتقال آب، 400 میلیون متر مکعب آب مورد نیاز استان اصفهان از طریق خطوط انتقال آب دریا به فلات مرکزی تأمین می شود.

وزارت نیرو نیز در این جلسه گزارشی از برآورد هزینه کل برنامه عملیات تأسیسات آب گیری و شیرین سازی طرح ملی انتقال آب از دریای عمان به کریدور شرق، برنامه عملیات اجرای سامانه انتقال آب از دریای عمان به کریدور شرق و پیشرفت روند لوله گذاری و اجرای خطوط انتقال آب دریا به استان اصفهان ارائه کرد.

r_rsar
اخبار برگزيده