اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
چهارشنبه 16 آذر 1401 - 07 December 2022
شناسه خبر: 9199
تاریخ خبر: 1401/6/3
ساعت: 13:40
با حضور معاون اول ریيس جمهور صورت گرفت؛

امضا تفاهم نامه برای احياي 1500 واحد اقتصادي و توليدي/ دكتر مخبر: احياي واحدهاي توليدي و اقتصادي سريع ترين و آسان ترين راه براي بازگرداندن سرمايه هاي معطل شده در كشور است

آئین انعقاد تفاهم نامه همکاری نهضت احیای واحدهای اقتصادی با سازمان ها و شرکت های احياگر برای احياي يك هزار و 500 واحد اقتصادي و توليدي برگزار شد.

بر اساس اين تفاهمنامه ها که صبح امروز(پنج شنبه) به امضا رسید مقرر شد شرکت شهرك هاي صنعتي ايران مسئولیت احياي يك هزار واحد صنعتي، ایمیدرو 480 واحد صنعتی و ايدرو20 واحد پيشران بزرگ را عهده دار شود.
همچنين مقرر شد سازمان مديريت صنعتي جهت عارضه يابي واحدها و برگزاري دوره هاي توانمندسازي احياگر اقدامات لازم را انجام دهد. 
فعال سازي معادن كوچك، افزايش سطح اشتغال، افزايش توليدات معدني، حل مشكلات معادن كوچك، همفكري، همكاري، هم افزايي و مشاركت طرفين در تهيه مقدمات و ملزومات و تجهيزات لازم، فراهم آوردن سرمايه ضروري، انجام عمليات اجرايي مربوط به احياي توانمندسازي و افزايش ظرفيت توليد واحدهای صنعتي بزرگ و طرح هاي نيمه تمام از جمله اهداف اين تفاهمنامه ها است.
همچنين از ديگر اهداف اين تفاهمنامه ها مي توان به آموزش و توليد محتواي مفاهيم احياي واحدهاي اقتصادي، مشاركت در برگزاري رويدادهاي مرتبط، تأمين نيروي متخصص و افزايش بهره وري كل عوامل توليد و ارتقاي ظرفيت واحدها با هدف نوسازي و فعال سازي واحدهاي اقتصادي غيرفعال و نيمه فعال با مشاركت جدي مردم و جوانان و استفاده حداكثري از اختيارات و ظرفيتهاي سازمان ها، وزارتخانه ها، بانك ها و نهادهاي  عمومي و انقلابي اشاره كرد.
دكتر محمد مخبر در اين مراسم با تاكيد بر اينكه بايد از ظرفيت شركت هاي دانش بنيان و استارت آپ ها در تشخيص و حل مساله و همچنين ارايه اطلاعات براي تصميم گيري در اداره كشور استفاده كرد، گفت: سريع ترين و آسان ترين راه براي بازگرداندن سرمايه هاي معطل شده در كشور، احياي واحدهاي توليدي و اقتصادي تعطيل و نيمه تعطيل با تكيه بر شركت هاي دانش بنيان است.
معاون اول رئيس جمهور ادامه داد: تلاش هاي چند ماهه نهضت احیای واحدهاي اقتصادي نشان داد كه مي توان به راحتي و با ارايه خدمات مشاوره اي و تخصصي و همچنين از طريق ابزارهاي نوين تامين مالي، شركت هاي دانش بنيان و سازمان ها و نهادهاي عمومي و انقلابي در مدتی کوتاه چندین شركت احيا و به چرخه اقتصادي كشور وارد شود. 
دكتر مخبر با تاكيد بر اينكه ضرورتي در كشور بالاتر از اشتغال زايي وجود ندارد، ادامه داد: نهضت احياي واحدهاي اقتصادي و توليدي يكي از ظرفيت هاي بزرگ براي پيشبرد اهداف دولت در راستاي ايجاد اشتغال است و بايد در اين مسير مشخص شود كه يك بنگاه اقتصادي و توليدي با چه مشخصات و ويژگي هايي از جمله جلوگيري از واردات و كمك به افزايش صادرات در اولويت احيا قرار دارد. 
وي با اشاره به وجود 52 هزار واحد اقتصادي و توليدي نيمه فعال و غيرفعال در كشور تصريح كرد: تمامي اين بنگاه هاي اقتصادي سرمايه هاي كشور هستند كه با فعال شدن آنها كمك بزرگي به اشتغال زايي و افزايش توليد ناخالص داخلي خواهد بود. 
معاون اول رئيس جمهور گفت: توجه به توليد و صنعت از مهمترين راه هاي تقويت ارزش پول ملي، حل مشكل تراز سرمايه گذاري در كشور، كاهش تورم و هدايت نقدينگي مردم است و همچنين با بهره گيري از ظرفيت جوانان خبره و با انگيزه در بخش توليد و خدمات مي توان به راحتي تحريم ها را بي اثر كرد.
وي با بیان اینکه بايد ابزارهاي قانوني در اختيار نهضت احياي واحدهاي اقتصادي قرار گيرد، گفت: کانون هاي تصدي و تامين مالي دو عنصر بسيار مهم در حوزه مشاغل خرد و خانگي، متوسط و بزرگ و ابرپروژه هاي كشور هستند؛ از سوی دیگر بايد از ظرفيت هاي بازار سرمايه توسط مردم استفاده كرد تا با ورود بخش خصوصي و سرمايه هاي مردم در زمينه اشتغال زايي و اداره اقتصادي كشوراز آسيب و ضرر به بيت المال و سرمايه هاي كشور جلوگيري شود.
وي همچنين از نماينده معاون اول ریيس جمهور در نهضت احیای واحدهاي اقتصادي خواست تا در كنار اقدامات انجام شده در راستاي احياي واحدها يك آسيب شناسي همه جانبه در خصوص عوامل تعطيلي بنگاه هاي اقتصادي در سال هاي گذشته صورت گیرد و همچنين اين نهضت توجه ويژه اي به راه اندازي و بازگرداندن شهرك هاي صنعتي به عنوان يك سرمايه بزرگ رها شده داشته باشد.

r_rsar
اخبار برگزيده