اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
يکشنبه 14 خرداد 1402 - 04 June 2023
شناسه خبر: 9140
تاریخ خبر: 1401/5/5
ساعت: 16:20
در حاشیه جلسه هیات امنای دانشگاه صنعتی شریف و با حضور معاون اول رییس جمهور صورت گرفت؛

رونمایی از پلنت پایلوت تولید هلیوم و LNG و خودکفایی در این محصول استراتژیک/ تاکید دکتر مخبر بر نقش مهم شرکت های دانش بنیان در رفع چالش های فناوری کشور

پلنت پایلوت ساخت گاز هلیوم و LNG  و همچنین سه محصول دانش بنیان مبدل های پليت فین، سیستم خالص سازی و توربواکسپندرهای دور بالا عصر امروز(چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیئت امنای دانشگاه صنعتی شریف و با حضور معاون اول رییس جمهور رونمایی شد.

دکتر  محمد مخبر در این مراسم که با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری،  معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و  رئیس دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، بر نقش مهم شرکت های دانش بنیان در رفع چالش های فناوری کشور تاکید کرد.
معاون اول رییس جمهور در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه بهره گیری از توان شرکت های دانش بنیان از راهبردهای اساسی دولت سیزدهم برای حل مسایل کشور است، تصریح کرد: نیروهای جوان و فارغ التحصیلان دانشگاهی بویژه در بخش دانش بنیان از مزیت های جدی کشور هستند که سرمایه اولیه برای حرکت در بستر دانش محسوب می شوند.
دکتر مخبر ادامه داد: دولت مصمم است مسایل و مشکلات کشور را با کمک دانشمندان و جوانان کشور  حل کند. 
معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه پلنت پایلوت ساخت گاز هلیوم و LNG توسط شرکت های دانش بنیان و فارغ اتحصیلان دانشگاهی اقدامی فاخر و در خور تقدیر است، گفت: این تکنولوژی در اختیار کشورهای اروپایی و آمریکا بود و یکی از کشورهای همسایه نیز از این فرصت استفاده و درآمدزایی داشتند که در این بازدید مقرر شد با همکاری وزارت نفت مراحل عقد قرارداد و خرید تولید ده تن هلیوم در مرحله اول و در مراحل بعدی تا 100 تن هلیوم نهایی شود. 
وی تصریح کرد: دولت با جدیت از شرکت های دانش بنیان و تولیدات این شرکت ها پشتیبانی می کند.
گفتنی است این محصولات دانش بنیان توسط جوانان فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی شریف و همچنین سایر دانشگاههای سراسر کشور برای نخستین بار در کشور به مرحله تولید رسیده است و جمهوری اسلامی ایران توانسته به جمع کشورهای صاحب فناوری تولید هلیوم و LNG بپیوندد. 
همچنین در جریان بازدید معاون اول رئیس جمهور از این فناوری ها بر این موضوع تاکید شد که هلیوم به دلیل خواص منحصر به فرد خود یک ماده استراتژیک در دنیا محسوب می شود که کاربردهای فراوانی در حوزه های سلامت، نفت و گاز، مواد پیشرفته، فضایی و ... دارد و با وجود منابع عظیم مناسب در پارس جنوبی، درسال های گذشته هلیوم مورد نیاز کشور بصورت کامل از طریق واردات تامین می شد که با اعمال تحریم های ظالمانه، راه ورود هلیوم به کشور عملا بسته شد و بسیاری از صنایع کشور دچار آسیب شدند.
بر پایه این گزارش، پس از تحریم واردات هلیوم، متخصصان و نخبگان دانشگاه صنعتی شریف پس از تلاشی ده ساله، موفق به کسب دانش و فناوری مورد نیاز دستیابی به هلیوم با خلوص 99.999 درصد و LNG گاز مایع طبیعی شدند که با کسب دانش تولید هلیوم امکان خودکفایی در این محصول استراتژیک میسر شد. 
برای ساخت پلنت های تولید هلیوم و LNG از محصولاتی با فناوری بالا شامل مبدل های پليت فین، سیستم خالص سازی و توربواکسپندرهای دور بالا استفاده شده است که دانش طراحی، ساخت و راه اندازی آن بصورت کامل توسط نخبگان دانشگاه صنعتی شریف و شرکت های دانش بنیان ایرانی بومی شده است. 
در سال های گذشته به ویژه بعد از جنگ روسیه و اوکراین حجم تقاضای LNG در دنیا افزایش شدیدی یافته است که به افزایش 10 برابری قیمت آن منجر شده است؛ علاوه بر آن با تولید این محصول، امکان توسعه در حوزه های حمل و نقل ریلی و جاده ای در کشور و مدیریت عرضه و تقاضای گاز (پیک شيوينگ) فراهم شده است.  
فناوری تولید هلیوم در رده فناوری های بسیار پیچیده و با کاربردهای فراوان قرار دارد و امروز با کسب این این فناوری، امکان بهر‌ه‌مندی از آن جهت توسعه فناوری صنایع نفت، گاز، پتروشیمی ، فولاد، معادن، پزشکی، هواشناسی و فناوری فضایی ایجاد شده است.
متخصصان این پروژه ابراز امیدواری کردند با توجه به وجود منابع اولیه مناسب در پارس جنوبی و کسب دانش جداسازی هلیوم، با راه اندازی واحدهای صنعتی تولید هلیوم در کشور، علاوه بر تامین نیاز کشور، امکان صادرات این محصول و تبدیل ایران به قطب تولید و صادرات هلیوم در جهان میسر شود.

r_rsar
اخبار برگزيده