اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
سه شنبه 12 مهر 1401 - 04 October 2022
شناسه خبر: 859
تاریخ خبر: 1393/12/20
ساعت: 08:39
معاون اول رییس جمهور:

حضرت امام و بیت ایشان حق بزرگی بر گردن ملت ایران دارند

معاون اول رئیس جمهور برگزاری همایش تجلیل از بانو خدیجه ثقفی همسر گرانقدر امام خمینی(ره) را کاری بزرگ و پراهمیت توصیف کرد و گفت: حضرت امام و بیت ایشان حق بزرگی بر گردن ملت ایران دارند و معتقدم انجام کاری که به نام امام و بیت ایشان باشد، افتخارآمیز است.دکتر اسحاق جهانگیری عصر امروز (سه شنبه) در جلسه هماهنگی در خصوص  برگزاری «همایش بزرگداشت بانوی بزرگ انقلاب اسلامی» اظهار داشت: امام خمینی(ره) انقلاب اسلامی را در مقطع حساسی به پیروزی رساند و موجب تحول در جهان اسلام و در معادلات جهانی و عرصه بین الملل شد.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به نقش پراهمیت و اثرگذار همسر امام راحل در مبارزات و به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: معمولا گفته می شود موفقیتهای هر مدیر یا انسان بزرگ، مرهون همراهی و زحمات همسر و خانواده اوست و بی تردید نهضت بزرگ امام خمینی( ره)  نیز با همراهی، مقاومت  و فداکاری بانو خدیجه ثقفی توانست زمینه شکل گیری انقلاب اسلامی و اثرگذاری در عرصه جهانی را فراهم کند.
دکتر جهانگیری از اعضای دولت و به خصوص دستگاه های مرتبط با امور فرهنگی و اجتماعی خواست همکاری و هماهنگی‌های لازم را برای برگزاری هر چه باشکوه‌تر این همایش انجام دهند و افزود: متاسفانه مراسم درگذشت همسر امام در سال 88 به دلیل حوادث و مسائل آن روزها، بسیار غریبانه برگزار شد و لازم است همایش بزرگداشت این بانو به گونه‌ای مناسب و در خور شخصیت والا و جایگاه ایشان برگزار شود.
دکتر جهانگیری اظهار امیدورای کرد: بازتعریف زندگی پربار، سلوک انسانی و رفتار ایمانی و اخلاقی بانو خدیجه ثققی در این همایش بتواند سرمشق و الگویی عملی از سبک زندگی یک بانوی مسلمان، فرهیخته، مسئولیت شناس و دردآشنا برای دختران و زنان ایران اسلامی باشد.
معاون اول رییس جمهور همچنین برگزاری این همایش را پاسداشت بیش از نیم قرن همراهی و همرازی بانو خدیجه ثقفی در زندگی پرفراز و نشیب رهبر کبیر انقلاب اسلامی دانست و گفت: خدمات بی نظیر این بانو در آرامش بخشی و پشتیبانی بی دریغ و همه جانبه از امام در همه ادوار نهضت، دوران تبعید، شکل گیری انقلاب اسلامی و استقرار جمهوری اسلامی انکارناپذیر است.
حجت الاسلام و المسلمین شهیدی معاون رئیس جمهور و رئیس بنیادشهید و امور ایثارگران نیز در این جلسه، برگزاری چنین همایشی را اقدامی مثبت و ابتکاری شایسته خواند و با تاکید بر اینکه امام خمینی ( ره) و خانواده ایشان به گردن همه ما حق دارند تصریح کرد: بنیاد شهید به صورت همه جانبه آماده همکاری برای برگزاری این مراسم و هر چه بهتر انجام شدن برنامه های آن خواهد بود.
در این نشست که وزرای آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر فاطمه طباطبایی عروس امام خمینی و علی ثقفی برادر همسر امام خمینی نیز حضور داشتند، آقای انصاری قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) هدف از برگزاری این همایش را انتقال ارزشها و سجایای اخلاقی بانو خدیجه ثقفی به جامعه عنوان کرد و گفت: متاسفانه عموم آحاد جامعه از ارزشها و فضائل فراوان ایشان بی اطلاع هستند و تنها نزدیکان بیت امام خمینی از ویژگی های منحصر به فرد این بانو آگاهی دارند.
وی با تاکید بر لزوم اطلاع رسانی و آگاهی جامعه از منش و فضائل اخلاقی بانو ثقفی خاطرنشان کرد: ایشان نقش و جایگاه رفیعی در نهضت امام خمینی و پیروزی انقلاب اسلامی داشته است و در این همایش تلاش خواهیم کرد، گوشه ای از همراهی و فداکاریهای این بانو را تشریح کنیم.
قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی همچنین گفت: بانو خدیجه ثقفی فارغ از اینکه همسر امام خمینی بود، از ویژگیها و فضائل اخلاقی منحصر به فردی برخوردار بود و آشنایی با ادبیات، هنر و زبان فرانسه از جمله ویژگیهای ایشان است.
وی با اشاره به روحیه مقاوم و پایداری همسر بنیانگذار انقلاب اسلامی در سختیها و ناملایمات خاطرنشان کرد: ویژگیهای بانو خدیجه ثقفی می تواند از جهات مختلف برای جامعه و بخصوص بانوان کشور آموزنده و بعنوان یک الگو مطرح باشد.
آقای انصاری در ادامه با تاکید بر نقش بی بدیل همسر امام خمینی در حفظ و قوام کانون خانواده و جلوگیری از ورود تلاطم های سیاسی و مشکلات فراوان به محیط خانواده تصریح کرد: تدابیر بانو ثقفی در کانون خانواده، محور اصلی آرامش امام (ره) در فراز و نشیب ها و مشکلات متعدد بود.
قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی با بیان اینکه عمده مسئولیت تربیت فرزندان امام بر دوش بانو ثقفی بود گفت: به دلیل مشغله های فراوان امام خمینی، همسر ایشان فرزندان را به گونه ای تحت تعلیم و تربیت قرار دادند که هر یک از مفاخر علمی و ادبی  جامعه خود باشند.
در ادامه این جلسه در خصوص جزئیات برگزاری هر چه مناسب تر همایش بزرگداشت بانوی انقلاب اسلامی بحث و تبادل نظر  شد.
در این نشست زمان برگزاری این همایش روز 22 فروردین ماه سال آینده( بیستم جمادی الثانی) همزمان با ایام ولادت باسعادت حضرت فاطمه زهرا (س) ، روز زن و میلاد امام خمینی(ره) اعلام شد و مقرر گردید معاونین دستگاه های اجرایی متولی امور فرهنگی نظیر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت کشور، بنیاد شهید و امور ایثارگران و سازمان اسناد و کتابخانه ملی، جلساتی را با موسسه تنظیم و نشر اثار امام خمینی برگزار کنند و تمهیدات لازم را برای هر چه بهتر انجام شدن این همایش بیندیشند.
گفتنی است کمیته اجرایی این همایش از 14 ماه قبل فعالیت خود را آغاز کرده و تا کنون آثار گرانسنگی را برای معرفی این شخصیت و زوایای دست آموز زندگانی پربار بانو ثقفی آماده سازی نموده و نسبت به تدوین 5 عنوان کتاب با عناوین: بانوی انقلابخدیجه دیگر، سالشمار یک قرن زندگی پرماجرا، بانوی انقلاب در آیینه خاطرات، بانوی انقلاب به روایت اسناد و مجموعه مقالات همایش بزرگداشت بانوی انقلاب اقدام کرده است.

r_rsar
اخبار برگزيده