اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
سه شنبه 12 مهر 1401 - 04 October 2022
شناسه خبر: 850
تاریخ خبر: 1393/12/17
ساعت: 09:43
در حاشیه بازدید دکتر جهانگیری از شرکتهای مپنا؛

شاهکار گروه صنعتی مپنا برای خودکفایی کشور در دوران تحریم

معاون اول رییس جمهور هفته گذشته از برخی دستاوردهای جدید گروه صنعتی مپنا بازدید و چند پروژه مهم را نیز در این مجموعه مورد بهره برداری قرار داد.

دکتر اسحاق جهانگیری که همه او را به عنوان یک چهره سیاسی- اقتصادی- صنعتی می‌شناسند، به خوبی از ارزش اقدامات صورت گرفته در مجموعه شرکتهای گروه مپنا آگاه است و از آنجا که خود سالها سکاندار عرصه صنعت کشور بوده، به درستی می داند که در شرایط تحریم و وجود محدودیت‌ها، چقدر دشوار است که چنین کارهای بزرگی انجام شود. شاید بخاطر همین بود که آقای معاون اول در مراسمی که به مناسبت افتتاح این دستاوردها برگزار شد، گروه مپنا را نماد اقتصاد مقاومتی توصیف کرد و بر این نکته تاکید کرد که دستاوردهای مپنا و شرکتهایی که چنین اقداماتی انجام می دهند باعث افتخار و غرور همه ایرانیان است.

معاون اول رییس جمهور در تمام مدتی که از طرح ها و پروژه های گروه مپنا بازدید می کرد، از مسئولین پروژه ها توضیح و گزارش می خواست و با اشرافی که خود در بخش صنعت دارد، در خصوص جزئی ترین و ظریف‌ترین نکات فنی پروژه ها، با متخصصین و مسئولین امر گفتگو می کرد و حتی نکاتی را به آنان توصیه می کرد.

شاید گزافه نباشد اگر ادعا کنیم که بازدیدهای دکتر جهانگیری از پروژه‌ها، قدری با بازدیدهای نمادین و تشریفاتی متفاوت است زیرا معمولا حضور یک مقام برای افتتاح پروژه ها به منظور توجه رسانه ای و برجسته کردن اقدامات صورت گرفته است اما معاون اول رییس جمهور در تمامی بازدیدها، از بعد کارشناسی و تخصصی، همه جزئیات را مورد بررسی قرار می دهد و می‌توان گفت که این بازدیدها بیش از آنکه یک آیین نمادین و تشریفاتی باشد، یک کارگروه تخصصی است.

نکته جالب دیگر اینکه در بازدیدهایی که دکتر جهانگیری در شرکتهای مپنا انجام داد، متخصصین و کارشناسانی که جزئیات پروژه ها را توضیح می دادند، وقتی متوجه اشراف و دانش معاون اول می شدند، گویی با رغبت و میل بیشتری به توضیح ادامه می دادند زیرا قطعا یک متخصص از اینکه بداند مخاطبش می تواند گفته هایش را به خوبی درک کند و حتی در خصوص آن اظهار نظر تخصصی داشته باشد، لذت می برد و اشتیاق پیدا می کند تا جزئیات بیشتری را توضیح دهد.

رونمایی معاون اول رییس جمهور از یکصدمین لوکوموتیو ایرانی

پس از افتتاح خط تولید لکوموتیو تونلی در شرکت مپنا، یکصدمین لوکوموتیو مسافری ایران سفیر که با بهره‌مندی از فناوری روز جهانی و استفاده از ظرفیتهای ساخت داخل در شرکت مهندسی و ساخت لوکوموتیو مپنا تولید شده، توسط معاون اول رییس جمهور رونمایی شد و این پیروزی صنعتی مورد بازدید قرار گرفت تا یکبار دیگر شاهد خودباوری جوانان و متخصصان ایرانی و احساس غرور و اقتدار با اشک های خوشحالی مدیران باشیم. 

لکوموتیو مسافری دیزل الکتریک ایران سفیر مجهز به سیستم ترمز الکتروپنوماتیک و سیستم HEP (تامین برق قطار) و برخوردار از حداکثر سرعت عملیاتی 160 کیلومتر بر ساعت بوده و با بهره گیری از سیستم کنترل پیشرفته، از قابلیت‌های ویژه ای برخوردار است.

سیستم ترمز پیشرفته و امکان استفاده در وضعیت اتصال MU و عملکرد و کنترل همزمان دو لکوموتیو در یک قطار از ویژگیهای متمایز فنی عملکرد این لکوموتیو است که نقش قابل توجهی در افزایش کارایی و صرفه جویی در هزینه های بهره برداری داشته است.

کنترل نیروگاه نجف از فردیس به دست معاون اول

هماهنگی بمنظور بازدید از دستاوردها در زمینه تولید بردهای الکتریکی و اطاق های فرمان در دستورکار قرار گرفت. حوزه تخصصی که وابستگی به کشورهای صنعتی اروپایی را در جهت تامین نیازهای کشور کاهش میدهد. تخصصی که مدیریت، عیب یابی و کنترل از راه دور نیروگاه های تاسیس شده در سایر کشورها بویژه کشورهای همسایه را از ایران امکان پذیر میکند. تعداد دستاوردها زیاد بود اما به منظور فشرگی وقت بازدید نیاز به حذف بعضی از آنها بود.

تکنولوژی پوشش یکی از دستاوردهای زمان تحریم

از صنایع پیشرفته و دانش بنیان در جهان، فناوری پوشش برای محصولات خاص و ویژه می باشد. این فناوری در اختیار ده کشور جهان می باشد و متخصصان ایرانی با دستیابی به این تکنولوژی جزء ده کشور برتر در این حوزه تخصصی هستند. این موفقیت توسط جوانان متخصص ما  بدست آمده و باعث غرور ملی است. همچنین افتتاح و پرده برداری از فناوری پرس صنعتی (HIP)  ایران را جزء پنج کشور دارای این تکنولوژی در جهان قرار داده است.

انرژی سبز با توربین های بادی

بازدید و افتتاح واحد تولید توربین های بادی 2.5 مگا واتی و ژنراتورهای گازی آدرس بعدی معاون اول بود. تکنولوژی طراحی و ساخت ملخ های توربین ها مورد توجه واقع شد.

هماهنگی های لازم بمنظور استقرار تیم های رسانه ای و خبری، موضوعات مرتبط تشریفات و تدارکات و همچنین حفاظت انجام و به پایان رسید.

دغدغه های زیست فناوری و محیط زیستی معاون اول

بازدید دکتر جهانگیری از مجتمع بیوتکنولوژی گیاهی رعنا در شهریار که به همراه وزیر جهاد کشاورزی انجام شد، بخش دیگری از برنامه بود. 

نخل های آزمایشگاهی با بهره مندی از دانش زیست فناوری از دغدغه ها و اهداف بازدید معاون اول سبز بود. در طول جنگ تحمیلی بیش از سه میلیون نفر نخل در جنوب و غرب کشور از بین رفت.  باز پرورش و رشد این تعداد نخل به صورت سنتی به دویست سال زمان نیاز دارد ولی با استفاده از فناوری های این مرکز در طول بیست سال گذشته قریب به یک و نیم میلیون نفر نخل تولید، اصلاح و پرورش یافته است. این امر گامی مهم در صنعت کشاورزی می باشد و با توسعه این فناوری و این واحدها، گام های موثری در جلوگیری از ورود ریزگردها به کشور از کشورهای همسایه غربی و آلودگی ها برداشته خواهد شد.  یکی از اهداف آتی این واحد دانش بنیان نیز ورود در حوزه گیاهان دارویی در کشور می باشد.

r_rsar
اخبار برگزيده