اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
سه شنبه 12 مهر 1401 - 04 October 2022
شناسه خبر: 844
تاریخ خبر: 1393/12/13
ساعت: 18:05
معاون اول رییس جمهور:

نجات و حفظ دریاچه ارومیه برای دولت جزو اولویت های اصلی است

معاون اول رییس جمهور با تاکید براینکه دریاچه ارومیه از اهمیت فراوانی برای کشور برخوردار است گفت: نجات و حفظ دریاچه ارومیه از نظر رییس جمهور و همه اعضای دولت جزو اولویت‌های نخست و برنامه های اصلی کشور است.

دکتر اسحاق جهانگیری عصر امروز (چهارشنبه) در جلسه کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه با تاکید براینکه همه باید نجات دریاچه ارومیه را وجهه همت خود قرار دهند اظهار داشت: دستگاهها و بخشهای مرتبط با دریاچه ارومیه، همه توان و منابع خود را برای این کار پراهمیت بکار گیرند.
معاون اول رییس جمهور همچنین با قدردانی از ستاد احیای دریاچه ارومیه و همه دستگاههای مرتبط با این موضوع گفت: حساسیت دست اندرکاران ستاد، قابل تحسین است و امیدوارم با جدیتی که در این دوستان وجود دارد، شاهد اقدامات موثر در جهت نجات دریاچه ارومیه باشیم.
در این جلسه که وزرای نیرو و جهاد کشاورزی، استانداران آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و کردستان نیز حضور داشتند، دکتر کلانتری دبیر کارگروه و مجری طرح نجات دریاچه ارومیه، گزارشی از آخرین وضعیت این دریاچه و اهم اقدامات اجرایی صورت گرفته ارائه کرد.
در این گزارش رها سازی آب از سدهای حوضه آبریز دریاچه ارومیه، لایروبی رودخانههای منتهی به دریاچه، طرح انتقال آب از برخی سدها به دریاچه و شناسایی و تثبیت کانونهای تولید ریزگرد از جمله اقدامات صورت گرفته برای احیای دریاچه ارومیه ذکرشد و چالشهای پیش رو و اعتبارات مورد نیاز برای اجرای طرحهای اولویتدار برای نجات دریاچه ارومیه بیان گردید.
در این نشست همچنین گزارشی از پیش بینی وضعیت احتمالی دریاچه در سال آتی، روند تغییرات تراز دریاچه در سالهای اخیر، اهم اقدامات کارگروه ملی در یکسال گذشته و آخرین وضعیت اعتبارات مصوب احیای این دریاچه به تفکیک پروژه های اولویت دار ارائه شد.
در ادامه این جلسه پس از معرفی طرحهای اولویت دار برای نجات دریاچه ارومیه و بحث و بررسی درخصوص اعتبارات مورد نیاز برای اجرای این طرحها، مقرر شد طی روزهای آینده هماهنگیهای لازم برای تامین اعتبارات مورد نیاز صورت گیرد.

r_rsar
اخبار برگزيده