اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
دوشنبه 13 تير 1401 - 04 July 2022
شناسه خبر: 8355
تاریخ خبر: 1400/5/11
ساعت: 13:45
معاون اول رییس جمهور تاکید کرد:

مهمترین مانع برای عبور از شرایط کنونی دیرفهمی تحولات جامعه و جهان است / نباید نسبت به از بین رفتن سرمایه اجتماعی، رضایت مردم و شکاف میان حاکمیت و جامعه بی تفاوت بود / دولت آینده باید از فرصت هماهنگی سه قوه و حمایت نهاد‌های حاکمیتی برای افزایش سرمایه اجتماعی استفاده کند / همه ما باید آماده فداکاری و پاسداری از ایران، نظام جمهوری اسلامی، استقلال و آزادی و حقوق اساسی ملت باشیم / دولت به خاطر ایران دوستی، مردم دوستی و تعهد به آرمان‌ها پای کار اداره کشور ایستاد

معاون اول رییس جمهور با اشاره به شرایط سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور و فشار‌های حداکثری آمریکا و نیز پیامد‌های کرونا گفت: ایران دوستی، مردم دوستی، تعهد به آرمان‌های امام، انقلاب و شهدا و نیز مسئولیت پذیری، دولت را به این نقطه رساند که حتی به تنهایی پای کار اداره کشور بایستد.

دکتر اسحاق جهانگیری صبح امروز(دوشنبه) در نشست با مدیران ارشد دولت تدبیر و امید گفت: ما چون نسبت به مردم مسئولیت داشتیم با وجود فشارهای داخلی و خارجی پای کار ایستادیم تا کشور را از پیچ خطرناکی که با آن مواجه بود، عبور دهیم. به فضل الهی این اتفاق افتاد و امروز کشور در ریل و جای مناسب خود قرار دارد.
دکتر جهانگیری با تقسیم نتایج عملکرد دولت تدبیر و امید به دو دوره 92 تا 96 و 96 تا به امروز گفت: هنگامی که آقای روحانی در سال 1392 عهده دار مسئولیت شدند کشور با تهدیدات و فرصت های مختلفی رو به رو بود. تحریم های شورای امنیت سازمان ملل ذیل فصل هفتم، تحریم های اروپا و تحریم های آمریکا، کشور را در تنگنای جهانی قرار داده بود. اقتصاد ایران با رکود تورمی مواجه بود و در سیاست داخلی در شرایط اوج اختلافات قرار داشتیم به طوری که نهادهای حکومتی رو به روی یکدیگر قرار داشتند که شاهد بارز آن پخش یک نوار در مجلس شورای اسلامی از سوی رییس یک قوه علیه روسای قوای دیگر بود.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه نتیجه انتخابات در سال 1392 افزایش امید مردم به تغییر و اصلاح امور بود، اظهار داشت: امید در میان مردم و نخبگان جامعه زنده شد، هنگامی که دولت شروع به کار کرد با وجود آنکه تحریم ها تا دی ماه 1394 ادامه داشت اما دستاوردهای دولت با هیچ دوره دیگری قابل مقایسه نیست به طوری که در این برهه تورم کاهنده، رشد اقتصادی و سرمایه گذاری فزاینده بود، بخش خصوصی فعالتر شد و انسجام در قوای سه گانه شکل گرفت. همه جریانات سیاسی امیدوار به آینده بودند.
دکتر جهانگیری با اشاره به توافق برجام میان ایران و شش کشور بزرگ جهان گفت: برجام بزرگترین دستاورد دیپلماسی دوران معاصر کشور است که با هیچ دستاوردی قابل مقایسه نیست. نتیجه مذاکره ما با کشورهای بزرگ این شد که آمریکایی ها می گفتند در این مذاکرات ایران سر ما کلاه گذاشته است.
معاون اول رییس جمهور گفت: یکی از نتایج کارآمدی دولت این بود که در انتخابات سال 1394 مجلس شورای اسلامی همه کسانی که اعلام کردند حامی دولت هستند منتخب مردم شدند، این نمایندگان در تهران آرایی کسب کردند که کف رأی آنها از سقف آرای نمایندگان دوره بعدی مجلس بالاتر بود.
دکتر جهانگیری افزود: رأی بیش از 24 میلیون نفر در انتخابات نفسگیر ریاست جمهوری در سال 1396 مهر تأیید به عملکرد، سیاست ها و صلاحیت شخصی دکتر روحانی بود. شاید برخی نتیجه انتخابات دولت اول روحانی را نه به دیگران تفسیر می کردند اما نتیجه انتخابات دولت دوم رأی مردم به کارنامه رییس جمهور مستقر بود.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه پس از شروع فعالیت دولت آقای روحانی در دور دوم، صهیونیست ها و دولت های مرتجع منطقه نظیر دولت سعودی مشکلاتی برای کشور ایجاد کردند و با تشویق رییس جمهور نادان آمریکا به خروج از برجام به دنبال فشار حداکثری و به زانو در آوردن و فروپاشی ایران بودند. در این مقطع دولت متحد و منسجم شد تا به گونه ای مقابل خواسته ظالمانه آمریکایی ها بایستند که به شکست آنها منجر شود.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه در پیشبرد سیاست های اقتصاد مقاومتی بر نقاط آسیب پذیر اقتصاد متمرکز شدیم تا در برابر تکانه های خارجی ناشی از تحریم ها مقاوم باشیم، گفت: متأسفانه از اواخر سال 1398 که به تدریج از آثار تحریم ها کاسته می شد به یکباره با دو حادثه کرونا، زلزله کرمانشاه و سیل ویرانگر که بیش از 100 هزار خانه را در 20 استان زیر و رو کرد، مواجه شدیم، برای درک آثار این پیامدها باید به این مسأله توجه کنیم که نرخ ارز در آخر سال 1398 با وجود همه فشارهای آمریکا 13 هزار تومان بود اما پس از آن فشار بیشتری بر اقتصاد کشور وارد شد.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به نشست دولت با رهبر معظم انقلاب پس از اعلام جنگ اقتصادی آمریکا و تأکید رهبری بر فرماندهی اقتصادی کشور از سوی رییس جمهور گفت: با فرمان ایشان، شورای عالی سه قوه تشکیل شد و ستاد اقتصادی دولت هر هفته دو جلسه برای اتخاذ تدابیر لازم تشکیل می داد و در کنار آن ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی نیز فعالیت می کرد اما در طول این مدت هیچ کس از ما نپرسید که دولت چگونه نفت فروخت؟ در شرایطی که ترامپ و تیم او مصرانه ایستاده بودند تا نگذارند که یک بشکه نفت ایران فروخته شود آنها به 12 نفتکش ما در آبهای آزاد آسیب زدند، اسراییلی ها مأمورانشان را به کشتی ها برای ایجاد انفجار می فرستادند، ما در این وضعیت با آمریکا روبرو شده بودیم.
دکتر جهانگیری ادامه داد: برخی مدعی فروش نفت بودند ما به هر میزانی که می خواستند مجوز فروش نفت به آنها دادیم اما حتی یک نفر نیست که بگوید من یک بشکه نفت فروخته ام و پول آن را به خزانه واریز و به دولت کمک کرده ام. باید پرسید که این پول نفت چگونه جابجا شد؟
معاون اول رییس جمهور با انتقاد از کسانی که مدیران بزرگ و دلسوز کشور را که طرح های بزرگ و ملی اجرا کردند تخریب و بدنام می کنند، گفت: اگر صنعت فولاد، پتروشیمی و مس کشور توسعه نیافته بود و به جای پول نفت بار اصلی اقتصاد و ارز کشور را تأمین نمی کرد ممکن بود خواب آمریکایی ها در زمین گیر کردن نظام جمهوری اسلامی تعبیر می شد.
دکتر جهانگیری با اشاره به اینکه در این سال ها هیچ کارخانه ای به خاطر نبود مواد اولیه تعطیل نشد این سوال را مطرح کرد که چرا کسی نمی پرسد که چگونه پتروشیمی کشور به فروش رفت مگر کشتی ها، بانک ها و بنادر تحت تحریم قرار نداشت؟ چرا کسی نمی پرسد که این دولت چگونه 100 تا 130 میلیون دلار کالا با وجود تحریم ها وارد کشور کرد؟ در حالی که تک تک کشتی های ما را به نام تحریم کرده بودند.
معاون اول رییس جمهور گفت: همه اینها به این خاطر انجام شد که اعضای دولت و رییس جمهوری تحت رهبری مقام معظم رهبری متعهد و هم پیمان شده بودند که سیاست آمریکا را به شکست بکشانند این اتفاق افتاد نه اینکه ما بگوییم آنها شکست خوردند بلکه خودشان به شکست فشار حداکثری اعتراف کردند.
دکتر جهانگیری با ابراز تأسف از اینکه برخی دوستان با نادانی به دولت فشار آوردند و زخم زبان زدند و حتی به دولت توصیه به استعفا و کناره گیری می کردند، گفت: البته ما در دوران جنگ اقتصادی سیاست هایی اتخاذ کردیم که در شرایط عادی با آن موافق نبودیم، دخالت هایی در امر اقتصاد داشتیم که خودمان مخالف آن مداخله ها بودیم زیرا در این مقطع توسعه مورد نظر ما نبود بلکه دولت به زندگی مردم به ویژه زندگی ضعیف ترین اقشار جامعه توجه داشت و متناسب با آنها سیاست اتخاذ می کرد.
معاون اول رییس جمهور با قدردانی از مردم ایران که بزرگوارانه و صبورانه با وجود همه رنج ها به دولت کمک کردند تا سیاست ها را پیش ببرد، اظهار داشت: اگر درآمد فروش نفت و میعانات نفتی که بیش از صد میلیارد دلار در سال می شد از بین نمی رفت و ایران می توانست از خطوط ارزی خود که یک رقم آن 30 میلیارد دلار با یک کشور شرقی بود استفاده کند قطعاً شرایط فرق می کرد اگر این منابع در اختیار دولت قرار می گرفت با توجه سیاست های عالمانه امروز شرایط کشور و مردم متفاوت می بود.
دکتر جهانگیری به از دست رفتن بیش از یک و نیم میلیون شغل در اثر کرونا اشاره کرد و گفت: سلامت مردم در سال 1399 در معرض خطر قرار گرفت، کرونا همه دنیا را تحت تأثیر قرار داد اما پیامدهای منفی آن برای کشور ما با توجه به تحریم ها بیشتر بود.
معاون اول رییس جمهور خطاب به ملت ایران گفت: رسانه های خارجی به کمک نیروهای برانداز و نیروهای کج سلیقه داخلی سعی کردند مهمترین سرمایه دولت یعنی امید، اعتماد و مشارکت مردم را از بین ببرند آنها به سرمایه اجتماعی دولت آسیب زدند و اگر این آسیب نبود می توانستیم از سرمایه اجتماعی برای پیشرفت امور بهتر استفاده کنیم.
دکتر جهانگیری با اشاره به قابلیت ها و ظرفیت ها و نیز چالش ها و ابرچالش های پیش روی ایران گفت: مهمترین مانع برای این که ایران شرایط دشوار کنونی را پشت سر بگذارد دیرفهمی تحولات جامعه و جهان است قطعاً بی توجهی به سرمایه اچتماعی و رضایت مردم و نیز بی توجهی به شکاف بین حاکمیت و جامعه و مردم و دولت ممکن است به حوادث نگران کننده ای منجر شود.
معاون اول رییس جمهور افزود: این دولت به پایان رسید و دولت جدید بر سر کار می آید با تمام وجود به عنوان یک ایرانی آرزو می کنم که دولت آینده بر مشکلات فایق آید. دولت جدید با توجه به هماهنگی سه قوه و حمایت نهادهای حاکمیتی از فرصت خوبی برخوردار است که اگر قدر دانسته شود و در جهت افزایش سرمایه اجتماعی از آن بهره برداری شود می توان نسبت به حل مشکلات امیدوار بود اما اگر این فرصت از دست رفت می تواند تبدیل به بحران شود و هنر مدیریت این است که نگذارد فرصت های طلایی از دست برود.
دکتر جهانگیری با توصیه به وزرا و مسئولان دولت تدبیر و امید برای ارائه و انتقال تجارب و نگرانی ها و راهکارهای خود به دولت آینده گفت: امیدوارم آنها نیز از این تجارب استفاده کنند. در این روزها هم آقای روحانی و هم من شرایط و مسائل را با رییس جمهور منتخب در میان گذاشتیم و هر جا که در ادامه کار نیاز باشد مشورت خواهیم داد. همه ما باید همیشه برای فداکاری و پاسداری از عظمت ایران، حفظ استقلال، آزادی، جمهوریت و صیانت از حقوق اساسی ملت آماده باشیم و با علاقه مندی در این موضوعات حضور به هم برسانیم امیدوارم که آینده ایران آینده مناسبی باشد و کشور با تدبیر عقلانیت و سیاست های مدبرانه از مخاطرات عبور کند.
معاون اول رییس جمهور در ابتدای سخنان خود با قدردانی از مدیران ارشد دولت تدبیر و امید به آنها خسته نباشید گفت و از رییس جمهور به عنوان فردی دانشمند و ارزشمند که از ابتدای پیروزی انقلاب در کنار امام عزیز و راحل و مقام معظم رهبری بودند، یاد کرد.
دکتر جهانگیری: با تجلیل از نقش کلیدی دکتر روحانی در استمرار نظام جمهوری اسلامی و خدمت به مردم در کسوت نمایندگی مجلس شورای اسلامی و دبیر شورای عالی امنیت ملی و ریاست جمهوری گفت: دکتر روحانی همواره صاحب نظر و مرجع در هنگام سختی ها بوده است و در دوران جنگ تحمیلی و کمک به فرماندهی جنگ نقش بسزایی ایفا کرده است.
معاون اول رییس جمهور همچنین افزود: دکتر روحانی قبل از آنکه رییس جمهور کشور شود گنجینه اسرار کشور بود و در دوران ریاست جمهوری هم شخصیتی بودند که کشور را از دوران سختی عبور دادند و قطعاً ارزش کارهای ایشان در آینده بیشتر شناخته خواهد شد و من به نوبه خود به وی خسته نباشید می گویم.

 

مهمترین مانع برای عبور از شرایط کنونی دیرفهمی تحولات جامعه و جهان است / نباید نسبت به از بین رفتن سرمایه اجتماعی، رضایت مردم و شکاف میان حاکمیت و جامعه بی تفاوت بود / دولت آینده باید از فرصت هماهنگی سه قوه و حمایت نهاد‌های حاکمیتی برای افزایش سرمایه اجتماعی استفاده کند / همه ما باید آماده فداکاری و پاسداری از ایران، نظام جمهوری اسلامی، استقلال و آزادی و حقوق اساسی ملت باشیم / دولت به خاطر ایران دوستی، مردم دوستی و تعهد به آرمان‌ها پای کار اداره کشور ایستاد

r_rsar
اخبار برگزيده