اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
دوشنبه 29 اسفند 1401 - 20 March 2023
شناسه خبر: 8327
تاریخ خبر: 1400/4/19
ساعت: 12:50
معاون اول رییس جمهور تاکید کرد:

ایران برای عبور از چالش‌ها نیازمند همبستگی و انسجام ملی است/ هر دولتی برای عبور از بحران‌ها باید متکی به همراهی مردم باشد / اقدام رییس جمهور منتخب و رییس جدید قوه قضاییه در همفکری با همه جریان‌های سیاسی اقدام پسندیده‌ای است/ بزرگداشت و الگوسازی برای انسان‌های شاخص در همه حوزه‌ها سنتی نیکو و ارزشمند است/ مریم میزاخانی دانشمندی بزرگ بود که به عنوان یک شاخص به حساب می‌آمد/ دانشگاه کانون زنده و حیات بخش و دارای راهکار برای حل مسائل کشور است/ زنان در حوزه‌هایی که مسئولیت قبول کردند، خوش درخشیدند

معاون اول رییس جمهور با اشاره به چالش‌ها و ابرچالش‌های پیش روی کشور گفت: مهمترین راهکار برای مقابله با این چالش‌ها و عبور از بحران‌های پیش رو انسجام و همبستگی داخلی است.

ایران برای عبور از چالش‌ها نیازمند همبستگی و انسجام ملی است/ هر دولتی برای عبور از بحران‌ها باید متکی به همراهی مردم باشد / اقدام رییس جمهور منتخب و رییس جدید قوه قضاییه در همفکری با همه جریان‌های سیاسی اقدام پسندیده‌ای است/ بزرگداشت و الگوسازی برای انسان‌های شاخص در همه حوزه‌ها سنتی نیکو و ارزشمند است/ مریم میزاخانی دانشمندی بزرگ بود که به عنوان یک شاخص به حساب می‌آمد/ دانشگاه کانون زنده و حیات بخش و دارای راهکار برای حل مسائل کشور است/ زنان در حوزه‌هایی که مسئولیت قبول کردند، خوش درخشیدند

دكتر اسحاق جهانگيري صبح امروز(شنبه) در مراسم اختتاميه چهارمين جشنواره ملي زن و علم(جايزه مريم ميرزاخاني) با اشاره به مسائل و مشکلاتی نظير خشكسالي و كمبود آب،‌ شيوع بيماري كرونا و تحريم هاي ظالمانه آمريكا گفت: دعوت ریيس جمهور منتخب و رييس جديد قوه قضاييه از جريان هاي سياسي براي ارائه پيشنهاد و راهكار به منظور عبور از بحران هاي پيش روي كشور اقدام پسنديده اي است. ما در اين شرايط نياز به گفتگو، افزايش همدلي و به رسميت شناختن نخبگان و سرمايه هاي فكري كشور داريم تا بتوانيم از همه ظرفيت ها براي حل مسائل مردم استفاده كنيم.
وي اظهار داشت: اينكه سران سه قوه مجريه، مقننه و قضائيه از يك جريان سياسي هستند و نهادهاي حاضر نيز نوعا از آنها حمايت مي كنند و از همان جريان هستند مي تواند به حل مسائل کشور كمك كند اما آنچه مهمتر از همه اينهاست همراهي و همدلي مردم است تا دولت با پشتوانه همه مردم و برنامه ريزي عالمانه بتواند مشكلات را حل و فصل كند.
دكتر جهانگيري تصريح كرد: اگر نتوانيم به موقع با مشكلات و چالش ها مقابله كنيم آنها به مسائل پيچيده اي تبديل مي شوند . امروز موضوع آب يكي از بزرگترين مشكلات كشور است به طوري كه وقتي شايعه انتقال آب از جايي به جاي ديگر منتشر مي شود فورا به مسئله سياسي و امنيتي تبديل مي شود.
معاون اول رييس جمهور گفت: زماني كه برخي هشدار مي دادند كه بايد برداشت از آبهاي زيرزميني را محدود كنيم، عده ای دیگر مي گفتند در برداشت از آبها نبايد بخل داشت. بگذاريد سطح زيركشت محصولات كشاورزي بيشتر شود اما امروز شاهد هستيم كه دشتهاي كشور دچار فرونشست شده اند و حتي در تامين آب شرب مردم با مشكل مواجه شده ايم. اين واقعيت نشان مي دهد كه بايد به هشدارهاي دانشمندان و دلسوزان در عرصه هاي مختلف توجه جدي تري نشان داد.
وي با اشاره به موضوع تحريم هاي آمريكا و پيروزي راهبرد مقاومت حداكثري ملت صبور ایران در برابر سیاست فشار حداکثری آمریکا گفت: مقامات آمریکایی هم در دولت قبل و هم در دولت فعلی این شکست را قبول کرده اند. باید با مسائل مربوط به تحریم، مدبرانه و دلسوزانه برخورد شود تا مشکلات سریعتر از پیش روی دولت و ملت برداشته شود.
دکتر جهانگیری پیامدهای منفی کرونا به ویژه در حوزه اشتغال را یادآور شد و افزود: تنها در بخش خدمات کشور یک میلیون نفر اشتغال از دست رفت، باید به سرعت این مسائل کمرنگ شده و آثار منفی آن به حداقل برسد.
معاون اول رییس جمهور خشکسالی و آثار منفی آن در حوزه های مختلف را خاطر نشان ساخت و گفت: 12 هزار مگاوات برق کشور از طریق نیروگاه های برق آبی تامین می شد که امروز به دو تا سه هزار مگاوات رسیده است و خیلی ها با توجه به پیش بینی ها درباره کاهش نزولات جوی در پاییز سال جاری پیشنهاد می کنند که باید آب پشت سدها را برای مصرف شرب مردم در گوشه و کنار کشور نگه داشت.
وی در ابتدای سخنان خود ضمن قدردانی از برگزار کنندگان جشنواره ملی زن و علم، گفت: دانشگاهیان در سالهای گذشته همراهان مهمی برای مسئولان کشور در گره گشایی از مشکلات پیش روی دولت و مسئولان بوده اند به طوری که در ابتدای تحریم های آمریکا با تعدادی از روسای دانشگاه ها مسائل را درمیان گذاشتم و بلافاصله کارگروه هایی در دانشگاه ها تشکیل شد و برای هر یک از دغدغه ها در حوزه های اقتصادی،‌سیاسی و اجتماعی راهکار و پیشنهاد به دولت ارائه شد و بنده این پیشنهادات را به وزارتخانه های ذیربط و کمیسیون های دولت ارجاع دادم تا برای عبور از تحریم ها از آنها استفاده شود.
دکتر جهانگیری تاکید کرد: دانشگاه کانون زنده و حیات بخش و دارای راهکار برای حل مسائل است که باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد زیرا توسعه علم و فناوری از مهمترین جهت گیری های کشور است. ایران به توسعه نمی رسد مگر آنکه به توسعه علمی دست یابد و توسعه علمی و فناوری محقق نمی شود مگر اینکه به دانشگاه ها اهتمام ویژه ای شود.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به تلاش دولت برای رفع نیازهای دانشگاهیان به ویژه در حوزه ارزی، گفت: دولت با همه مضیقه ها تلاش کرد بودجه لازم برای تحقیقات و حمایت از دانشگاهیان را به طور کامل اختصاص دهد اما ما می دانیم که این اقدام در برابر مشکلات و کمبودها بسیار ناچیز است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود بزرگداشت و الگوسازی برای شخصیت های علمی در حوزه های مختلف را سنتی نیکو و ارزشمند خواند و با اشاره به بزرگداشت پروفسور مریم میرزاخانی گفت: پروفسور مریم میرزاخانی دانشمندی بزرگ در سطح علمی و بین المللی بود، به لحاظ رفتار و اخلاق انسانی در عمر کوتاه پربرکت خود، شاخص به حساب می آمد و به عنوان یک زن با فهم مسائل جهان پیرامونی خود بر آورده های جهانی و علمی افزود. بنابراین لازم بود که برای ایشان مراسم بزرگداشت برگزار شود.
دکتر جهانگیری با اشاره به اینکه زنان کشور در همه حوزه ها موفق عمل کرده اند به تمام کسانی که مفتخر به دریافت جایزه شده اند تبریک گفت و افزود: اطمینان دارم که زنان کشور می توانند در همه حوزه های علمی، ورزشی و کارآفرینی به الگو مبدل شوند.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به اعطای جایزه کارآفرینی به یک زن در این مراسم، گفت: کارآفرینی کاری با ریسک بالاست که شجاعت ویژه ای در تصمیم گیری ها می طلبد و زنان برجسته کشور در سطح شرکت های دانش بنیان و کارآفرین دستاوردهای برجسته ای داشتند.
وی با بیان اینکه امروز 25 درصد مدیریت کشور در دست زنان است و 30 درصد اساتید و هیات علمی دانشگاه ها را زنان تشکیل می دهد،‌گفت: به عنوان مدیری که ناظر بر عملکرد مدیران ارشد کشور هستم شهادت می دهم زنان در حوزه هایی که مسئولیت قبول کردند، خوش درخشیدند . امروز ما معاون وزیر و سفیر زن داریم که در ماموریت های خود کارنامه مثبتی به ثبت رسانده اند.
دکتر جهانگیری افزود: پرفسور میرزاخانی در حوزه ریاضیات کار می کرد اما به اعتبار نقش ایشان روز تولدشان بعنوان روز زن و ریاضی در جهان نامگذاری شد. او حس وطن پرستی و تعلق به سرزمین بالایی داشت و می خواست که فرزندش شناسنامه ایرانی داشته باشد به خاطر این درخواست، دولت و مجلس قانونی تصویب کردند که فرزندان مادران ایرانی بتوانند تابعیت ایرانی بگیرند. این قانون باعث شد که بسیاری از افراد محروم جامعه بتوانند برای فرزندانشان شناسنامه ایرانی بگیرند و تابعیت ایرانی داشته باشند.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه در شرایط دشوار سیاسی،‌ اقتصادی و اجتماعی کشور برگزاری این بزرگداشت ها امید به آینده و اعتماد افراد را به خود و جامعه افزایش می دهد تصریح کرد: چهره های سرشناس و الگو باعث می شود مردم به این نتیجه برسند که در مشکلات هم می توان به قله ها دست یافت.
وی گفت: وقتی یک نابغه و نخبه به دلیل بیماری سرطان دار فانی را وداع گفت انگیزه هایی در جامعه به وجود آمد و خیرینی به میدان آمدند تا با سرمایه گذاری در مناطق محروم یا مراکز درمانی کمک کنند تا نخبگان شناسایی شده و یا بیماری های خاص از میان برود تا از فرزندان کشور حمایت و حفاظت شود.
دکتر جهانگیری در پایان افزود: نباید از نقش پدران، مادران، همسران و فرزندان سرآمدان و دانشمندان کشور غفلت کرد. برخی از آنها حاضر نشدند که کمترین امتیازی از قبل فرزندان خود بدست آورند بلکه آن را به فرصتی برای کشور تبدیل کردند.
در این مراسم که وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده حضور داشتند به 25 نفر از برگزیدگان لوح و تندیس اهدا شد.
همچنین معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده لوح تقدیری به دکتر جهانگیری به خاطر حمایت از فرصت ها و طرح های مربوط به زنان در دولت دوازدهم اهدا کرد.
غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به میزان مشارکت دختران در کنکور امسال و افزایش اساتید زن دانشگاه ها به 30 درصد گفت: حضور و فعالیت زنان کشور مایه افتخار و مباهات است و باید تلاش کنیم این فضا بیش از پیش فراهم شود.
ابتکار معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواه نیز با اشاره به طرح های انجام شده برای توانمند سازی زنان کشور گفت: مدیریت زنان در عرصه های مختلف راهگشا بوده و امروز در حوزه علم و فناوری نیز کارنامه درخشانی از آنها به جای مانده است.

r_rsar
اخبار برگزيده