اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
جمعه 8 مهر 1401 - 30 September 2022
شناسه خبر: 830
تاریخ خبر: 1393/12/5
ساعت: 19:28
معاون اول رییس جمهور:

بخش کشاورزی باید جزو اولویت های نخست اقتصاد کشور باشد

معاون اول رییس جمهور با تاکید براینکه بخش کشاورزی باید جزو اولویت های نخست اقتصاد کشور باشد گفت: کشاورزی هم به دلیل اهمیت نقش آن در اقتصاد و هم اهمیت در امنیت غذایی و نیز نقش مهم بخش کشاورزی در تولید ناخالص داخلی و ایجاد اشتغال از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

دکتر اسحاق جهانگیری عصر امروز (سه شنبه) در همایش بزرگداشت روز مهندسی که در مرکز همایشهای بین المللی پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد، ضمن تبریک روز مهندسی اظهار داشت: مهندسین سراسر کشور در بخشهای مختلف اقتصادی و فنی مسئولیتهای زیادی بر عهده دارند و باید با استفاده از دانش خود امکان استفاده صحیح و با بهره وری بالا را از سرمایه های کشور فراهم کنند.
معاون اول رییس جمهور گفت: در یک سال و نیم گذشته از عمر دولت تدبیر امید ما موفق شده ایم بر بسیاری از مشکلات، دغدغه ها  و چالش های جدی که در بخشهای مختلف پیش روی نظام بود فائق آییم.
معاون اول رییس جمهور افزود: در بخش سیاست خارجی دولت از ابتدا با چالش هایی جدی روبرو بود و دشمنان سعی کرده بودند با بهانه های مختلف، تحریم های ظالمانه ای را علیه ملت ایران وضع کنند در حالی که می دانستند ملت ایران با اتکا به توانمندی های خود صرفا به دنبال استفاده صلح آمیز از دانش هسته ای در کشور است.
دکتر جهانگیری با تاکید براینکه دولت یازدهم با تدابیر خود و در چارچوب سیاستهای مقام معظم رهبری گفتگوهای  پیچیده ای را با قدرتهای جهان انجام داد که امیدواریم  نتیحه این گفتگوها به خیر ملت ایران منجرشود.
معاون اول رییس جمهور اظهار داشت: در مسائل اقتصادی وضعیت قدری پیچیده تر بود و دولت در بخشهای اقتصادی به دلیل تصمیمات غلط گذشته باید اصلاحاتی را ایجاد می کرد که در هیجده ماه گذشته توانستیم با یک سیاست دقیق که مهمترین جهت گیری آن انضباط مالی بود، به دولتی منضبط تبدیل شویم که به منابع بانک مرکزی دست نمی برد  و نتیجه این سیاست گذاری این شد که تورم بالای 40 درصد در مهرماه سال 92 به 7/15 در بهمن سال 93 رسیده است.
معاون اول رییس جمهور  با انتقاداز برخی رسانه ها که به اظهار نظرهای غیرتخصصی در خصوص مسائل اقتصادی می پردازند و مطالبی خلاف واقع را منتشر می کنند تصریح کرد: روز گذشته رییس جمهور اعلام کرد که تورم بهمن ماه صفر درصد بوده است و یکی از رسانه ها گفته بود که مرکز آمار ایران تورم را 15 درصد اعلام کرده اما رییس جمهور می گوید تورم صفر درصد است.
دکتر جهانگیری ادامه داد: سه نوع تورم در اقتصاد وجود دارد که یکی تورم سالانه است و زمانی که گفته می شود تورم بهمن ماه 15 درصد است یعنی تورم یک سالی که منتهی به بهمن ماه بوده 15 درصد می باشد. تورم دیگر تورم ماهانه است بدین معنا که میزان تورم یک ماه نسبت به ماه قبل سنجیده می شود و بررسی می گردد که نسبت به ماه گذشته تورم چقدر افزایش یافته است که منظور رییس جمهور نیز همین بوده و تورم ماهانه بهمن ماه صفر درصد میباشد.
وی اضافه کرد: تورم دیگر تورم نقطه به نقطه است که یک ماه را نسبت به همان ماه در سال قبل بررسی می کند و اگر ما بخواهیم هریک از این سه تورم را با دیگری مقایسه کنیم اشتباهی فاحش خواهد بود.
معاون اول رییس جمهور در ادامه با بیان اینکه اقدامات خوبی در بخش کشاورزی در دولت تدبیر و امید انجام شده خاطر نشان کرد: از ابتدای دولت دغدغه های فراوانی پیش روی کشاورزی بود و از تامین بذر تا کالاهای اساسی مشکلاتی بودند که بخش کشاورزی با آن روبرو بود اما پیشرفت های خوبی در این بخش صورت گرفته و در همین مدت سپری شده از عمر این دولت میزان منابع اختصاص داده شده برای ورود ماشین آلات کشاورزی نظیر تراکتور و کمباین 1500 میلیارد تومان بوده است.
معان اول رییس جمهور ادامه داد: خوشبختانه در قیمت گذاری محصولات کشاورزی نیز هم سال قبل و هم سال جاری قیمت ها به موقع اعلام شد و یکی از بخشهای کشور که در شش ماهه نخست سال جاری از رشد مثبت اقتصادی برخوردار بود همین بخش کشاورزی بوده است.
دکتر جهانگیری با تاکید براینکه روند رو به پیشرفت کشور باید استمرار پیدا کند گفت:  البته اخیرا دغدغه جدیدی به نام کاهش بهای نفت ایجاد شد که معتقد هستیم عوامل سیاسی در این موضوع دخیل بوده زیرا این میزان از کاهش قیمت نفت نمی تواند تنها به دلایل اقتصادی بوده باشد.
وی ادامه داد:  البته دولت توانست سیاست های خود را به گونه ای تنظیم کند که حتی با نفت 40 دلار نیز بتواند کشور را مدیریت نماید.
دکتر جهانگیری با اشاره به سفر اخیر خود به کشور عراق، گفت: در این سفر مسئولین عراقی اعلام کردند که بودجه دولت آنها 95 درصد وابستگی به نفت دارد اما دولت تدبیر و امید به گونه ای برنامه ریزی کرده که از بودجه 216 هزار میلیارد تومانی تنها حدود 53 هزار میلیارد تومان یعنی چیزی در حدود 25 درصد به درآمدهای نفتی وابسته است.
دکتر جهانگیری یکی از سیاستهای قطعی در اقتصاد مقاومتی را کاهش اتکا بودجه دولت به درآمدهای نفتی عنوان کرد و گفت: به دنبال آن هستیم که با استفاده از راهکارهایی بتوانیم وابستگی بودجه را به نفت کاهش دهیم و در پایان دولت یازدهم  به گونه ای باشیم که درآمدهای نفتی در صندوق توسعه ملی و برای سرمایه گذاری هزینه شود و بودجه جاری را از درآمدهای نفتی مجزا کرده و تنها در بودجه عمومی از درآمدهای نفتی استفاده کنیم.
وی با بیان اینکه کاهش بهای نفت بر یارانه ها نیز تاثیر خواهد گذاشت، خاطر نشان کرد: دولت در سال جاری 42 هزار میلیارد تومان را به صورت نقدی به عنوان یارانه در میان مردم توزیع کرده و این در حالی است که کل منابع حاصل از اجرای طرح هدفمندی حدود 32 هزار میلیارد تومان بوده و این یعنی باید از بودجه نفت برداریم و در میان مردم توزیع کنیم.
دکتر جهانگیری اضافه کرد: برای سال 94 نیز این مشکل ادامه خواهد یافت و پیش بینی کرده ایم که برای سال 94، 16 هزار میلیارد تومان کسری برای یارانه خواهیم داشت.
دکتر جهانگیری با تاکید بر اینکه منابع بانک مرکزی باید به سمت سرمایه در گردش هدایت شود، رشد سرمایه گذاری را از اولویت های دولت تدبیر و امید دانست و گفت: باید زمینه فعال شدن بخش خصوصی را فراهم کنیم و این دولت نه تنها بصورت مبنایی با حضور بخش خصوصی موافق است بلکه خود را مکلف می داند بستری فراهم کند که بخش خصوصی بتواند با آسودگی خاطر فعالیت داشته باشد.
وی افزود: خوشبختانه در شش ماهه نخست سال جاری رشد سرمایه گذاری که قبلا منفی بود،مثبت  6/15درصد شده و اعتماد خوبی میان بخش خصوصی و دولت شکل گرفته و بخش خصوصی وارد سرمایه گذاری شد.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه در تصمیم گیری برای مسایل اقتصادی علاوه بر شجاعت باید تصمیماتی عالمانه و مدبرانه اتخاذ شود گفت: در تصمیمات اقتصادی باید همه جوانب سنجیده شود و نباید بااتخاذ تصمیم در یک بخش ، باعث ایجاد بحران در سایر بخشهای اقتصادی شویم.
معاون اول رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر لزوم شناسایی و رفع چالش های پیش روی بخش کشاورزی گفت: نظام مهندسی کشاورزی باید برای حل چالش های این بخش به دنبال راهکار باشند و به دولت پیشنهاد دهند.
وی افزود: دولت خود را متعلق به تحصیل کرده های بخش مختلف اقتصادی می داند و دست منتقدین دلسوز را می بوسد و از آنان می خواهد که به دولت راهکار دهند.
دکتر جهانگیری از کوچک بودن واحدهای تولیدی در بخش کشاورزی و نیز ضعف دانش در این بخش بعنوان مشکلات و چالش های بخش کشاورزی یاد کرد و گفت: نظام مهندسی کشاورزی باید کمک کند که نیروی انسانی بخش کشاورزی از دانش و آموزش مناسب برخوردار باشد.
معاون اول رییس جمهور از تلاش وزارت جهاد کشاورزی برای مثبت شدن تراز بازرگانی بخش کشاورزی بعنوان یکی از سیاستهای دولت یاد کرد و افزود: با توانمندی که در محصولات کشاورزی ایران وجود دارد و با وجود بازارهای خوبی که در اطراف ایران می باشد، امیدوارم وزارت جهاد کشاورزی بتواند در این زمینه گامهای مثبتی بردارد.
وی همچنین محدودیت منابع آب و کاهش میزان بارش را از مسائل جدی بخش کشاورزی برشمرد و خاطرنشان کرد: کمبود منابع آب امروز تنها دغدغه بخش کشاورزی نیست بلکه در بخش شرب نیز با دغدغه کمبود و کیفیت آب روبرو هستیم و لازم است در همه بخشها همچون شرب، صنعت و کشاورزی منابع آب مدیریت شود.
دکتر جهانگیری اضافه کرد: اگر 10، 15 درصد درمصرف آب  به ویژه در بخش کشاورزی در کشور صرفه جویی شود بخش زیادی از مشکلات محدودیت منابع آب مرتفع خواهد شد.
معاون اول رییس جمهور خاطر نشان کرد:دولت در بخش استفاده از آبیاری های نوین در کشاورزی نیز گامهای خوبی برداشته و اعتبارات قابل قبولی به این موضوع اختصاص داده و برای سال آینده نیز اعتبارات این بخش رشد یافته که امیدواریم منجر به صرفه جویی در منابع آب شود.
دکتر جهانگیری ادامه داد: مجوزی از مقام معظم رهبری برای استفاده 10 میلیارد دلاری از منابع صندوق توسعه ملی در بخش آب و خاک دریافت کرده ایم که این فرصت و امتیاز بزرگی برای بخش آب و خاک کشور است که امیدواریم بتوانیم گامهای مثبتی در این بخش برداریم.
وی با اشاره به استخدام 8 هزار مهندس کشاورزی در چند ماه گذشته تصریح کرد: باید راهکارهایی پیدا کنیم که هیچ مزرعه ای بدون مهندس کشاورزی نباشد و باید این مسئله را جا بیاندازیم که حضور یک مهندس جزو هزینه ها نیست بلکه موجب افزایش درآمدهای صاحب کار خواهد بود.
وی همچنین از تصویب کشت فراسرزمینی در دولت خبر داد و گفت: خوشبختانه در اطراف ایران کشورهای زیادی هستند که علاقمندند ایرانیان در کشور آنها اقدام به کشت محصولات کشاورزی کنند.
گفتنی است در این مراسم با حضور معاون اول رییس جمهور از برگزیدگان بخش کشاورزی با اعطای لوح سپاس قدردانی شد.

r_rsar
اخبار برگزيده