اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
يکشنبه 14 خرداد 1402 - 04 June 2023
شناسه خبر: 8107
تاریخ خبر: 1399/12/17
ساعت: 07:30
معاون اول رییس جمهور در دیدار با نخبگان استان یزد تاکید کرد:

مدارا و همزستی، صبر و قناعت، وجدان کار و خلاقیت مهمترین خصوصیات مردم استان یزد است/ سنت و صنعت در استان یزد در کنار هم رشد پیدا کرد / چهره‌های برجسته استان یزد سرمایه‌های نمادین و مایه افتخار ملی هستند / سیدمحمد خاتمی سرمایه ملی کشور است که در سیاست ورزی اخلاقی سابقه درخشانی دارد / یزد با اتکا بر فرصت‌های طبیعی و ظرفیت‌های معنوی و نیروی انسانی فرهیخته خود می‌تواند کانون توسعه کشور شود / ایرانیان خارج از کشور سرمایه ملی هستند

معاون اول رییس جمهور با اشاره به جایگاه فرهنگی، تاریخی و تمدنی و نیز ظرفیت‌های طبیعی و سرمایه‌های انسانی استان یزد گفت: استان یزد می‌تواند به یکی از کانون‌های مهم توسعه ایران تبدیل شود و علاوه بر توسعه خود، رونق اقتصادی در کل کشور ایجاد کند.

مدارا و همزستی، صبر و قناعت، وجدان کار و خلاقیت مهمترین خصوصیات مردم استان یزد است/ سنت و صنعت در استان یزد در کنار هم رشد پیدا کرد / چهره‌های برجسته استان یزد سرمایه‌های نمادین و مایه افتخار ملی هستند / سیدمحمد خاتمی سرمایه ملی کشور است که در سیاست ورزی اخلاقی سابقه درخشانی دارد / یزد با اتکا بر فرصت‌های طبیعی و ظرفیت‌های معنوی و نیروی انسانی فرهیخته خود می‌تواند کانون توسعه کشور شود / ایرانیان خارج از کشور سرمایه ملی هستند

دکتر اسحاق جهانگیری بعدازظهر امروز(شنبه) در نشست با نخبگان، جوانان، برگزیدگان و فعالان سیاسی، اجتماعی و فرهنگی استان یزد ضمن تبریک فرا رسیدن ایام مبعث حضرت رسول اکرم(ص) گفت: استان یزد جایگاهی رفیع در فرهنگ و تمدن و تاریخ ایران دارد و به عنوان کسی که از موضع توسعه به دنبال توسعه پایدار، همه جانبه و موزون به کشور می نگرد معتقدم توسعه بدون رشد شاخص های اخلاقی امکان پذیر نیست و یزد در این خصوص سرآمد است.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه خصوصیات خاص مردم استان یزد نسل به نسل منتقل شده است، تصریح کرد: یکی از مهمترین ویژگی های فرهنگی مردم استان يزد، مدارا و همزیستی است، شاید در استان های دیگر نیز همزیستی اقوام و مذاهب دیده شود اما این که در مرکز کشور همزیستی در چنین سطحی بالا میان مسلمانان و زرتشتی ها داشته باشیم، ستایش آمیز است.
دکتر جهانگیری اظهار داشت: ویژگی دیگر مردم یزد فرهنگ صبر و قناعت است که اگر این فرهنگ به کل ایران منتقل می شد ایران به یکی از بزرگترین کشورهای توسعه یافته تبدیل می شد. از دل این فرهنگ است که کارآفرینی بروز می کند و اثر منحصر به فردی مانند قنات «زارچ» با 97 کیلومتر طول و آبدهی 30 لیتر در ثانیه خارج می شود، بانیان این قنات با صبر و تلاش و با ابزار اولیه زمینه توسعه استان خود را فراهم آوردند، وقتی به ابعاد این کار پی می بریم که آن را با طرح انتقال آب از خلیج فارس به اینجا مقایسه کنیم.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه وجدان کار و فرهنگ سلامت کار جزو بهترین داشته های مردم استان یزد است، گفت: فعالیت های اقتصادی گسترده ای در استان در حال انجام است که با ضریب بالایی از سلامت و کیفیتی متناسب برخوردار است.
دکتر جهانگیری ادامه داد: فرهنگ خلاقیت مردم یزد نیز زبانزد است و امروز این فرهنگ بیشتر خود را در موضوعاتی جدید نظیر دانش بنیان ها و فناوری های نوین بروز داده است. به واقع بر فراز همه مسایل سنت، صنعت خوبی شکل گرفته است نه تنها سنت مردم را برهم نریخت بلکه صنعت مدرن در کنار آن شکل گرفت.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه استان یزد از سرمایه های نمادین که مایه مباهات در سطح منطقه و ملی هستند بهره مند است، گفت: بیش از چهار هزار شهید در دوران انقلاب و دفاع مقدس علمای بزرگ، دانشمندان، مدیران برجسته و صنعتگران، چهره های نمادینی هستند که باید به آنها افتخار کرد. شهید محراب آیت الله صدوقی که در هنگام حیات و چه بعد از شهادت مورد افتخار ملت ایران بودند، مرحوم آیت الله خاتمی از چهره های بزرگ روحانی ایران بودند، برادر بسيار عزیزم جناب آقاي سيدمحمد خاتمي که من مدتی تحت ریاست ایشان فعالیت کردم، سرمایه ملی کشور است او در سیاست ورزی اخلاقی سابقه درخشاني دارد، چهره ای اخلاقی که هر گاه احساس کرده چیزی برای جمهوری اسلامی و رهبر معظم انقلاب مفید است آن را انجام داده است.
دکتر جهانگیری با تأکید بر اینکه ‌همه ما تکلیف داریم از جایگاه یزد دفاع و حمایت کنیم، گفت: ایرانیان خارج از کشور در اقصی نقاط دنیا جزو سرمایه های ملي هستند و می توانند در پیشرفت کشور چه از طریق سرمایه گذاری و چه انتقال علوم جدید نقش آفرینی کنند.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به ایرانیان فارسی زبان ساکن در کشور هند، گفت: این افراد دلبستگی قابل توجهی به ایران دارند به طوری که هر مسئولی که به آنجا می رود و با آنها که سرمایه گذاری های گسترده ای در بخش هایی از علوم انجام دادند، بازدید می کند از میزان وابستگی آنها به کشور می گوید. آنها عاشق ایران و خدمت به ایران هستند.
دکتر جهانگیری ادامه داد: ‌البته سرمایه مهم دیگر استان یزد نیروهای جوان و تحصیلکرده ای هستند که بزرگترین ظرفیت برای توسعه کشور به حساب می آیند.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به شرایط حساس و خطیر کشور در سال 92 و قرار گرفتن ایران ذیل قطعنامه های شورای امنیت، گفت: نتیجه مذاکرات هسته ای ایران با قدرت های جهانی قبل از سال 92، اعمال چندین قعطنامه و تحریم ها بود اما در آن زمان نیز اجازه صادرات یک میلیون بشکه نفت و به صورت سهمیه به ایران داده شده بود.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه برخی کشورها که شامل سهمیه خرید نفت ایران می شدند، کمتر از رقم سهمیه خود خریداری می کردند، افزود: در مذاكره با آقای اردوغان كه در آن زمان نخست وزير تركيه بود از خرید کمتر نفت ایران توسط ترکیه گلایه کردم که آقای اردوغان به من اعلام کرد که در صورت خرید بیشتر نفت از ايران باعث مي شود كه برای ترکیه مشکلاتی ایجاد كنند.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه تمرکز دولت برای حل مسایل خارجی و مشکلات اقتصادی در برجام نتیجه داد، گفت: ‌در جلساتی اصلاح طلبان گلایه می کردند اما به آنها اعلام کردم که رییس جمهور اصلاح طلب انتخاب نکردید بلکه رییس جمهوری انتخاب کردید که گره ها را از پیش روی کشور بردارد و شما علاقه خود را به جمهوری اسلامی ایران و نه به گروه حزب خودتان نشان دادید.
دکتر جهانگیری با اشاره به اینکه با اجرای برجام روابط جمهوری اسلامی ایران در زمینه خارجی در مسیر صحیح قرار گرفت، گفت: با روی کار آمدن رییس جمهوری ضدانسانی، نژادپرست و ضدحقوق بین المللی در آمریکا این کشور به راحتی و یک طرفه از این قرارداد بیرون رفت و تیم ترامپ سخت ترین تحریم ها را علیه ایران وضع کرد.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه یکی از اعضای تیم ترامپ مدعی شده بود که با اعمال تحریم های سخت در 22 بهمن سال 97 در تهران خواهند بود و کار جمهوری اسلامی ایران یکسره می شود، افزود: در مقایسه با وضع موجود كه البته وضعیت زندگی اقتصادی مردم و فضای بین المللی و منطقه ای سخت است، اما زمانی که به طراحی آمریکایی ها علیه ایران نگاه می کنیم كه به دنبال این بودند که ایران با ذلت پای میز مذاکره بیاید، متوجه می شویم که با تدبیر عمل شد، البته با وضعیت مطلوب فاصله داریم.
دکتر جهانگیری خاطرنشان کرد: اگر آمریکا چنین اقداماتی که علیه جمهوری اسلامی ایران انجام داد را با کشور قدرتمندي انجام می داد قطعاً آن کشور از هم می پاشید اما فرهنگ و تمدن، صبر و قناعت مردم این مرز و بوم توانست فشار حداکثری آمریکایی ها را به شکست تبدیل کند.
معاون اول رییس جمهور افزود: زمانی که یک گلوله به سفارت آمریکا در عراق شلیک و یک پیمانکار غیر آمریکایی کشته شد، ترامپ به دنبال بهانه علیه جمهوری اسلامی ایران بود.
دکتر جهانگیری سردار سلیمانی را یک انسان خود ساخته و از خانواده ای روستایی و مستضعف توصیف کرد که با تلاش های خود به درجات بالا در عرصه نظامی کشور رسید.
معاون اول رییس جمهور ادامه داد: سردار سلیمانی توانست در مسیر انقلاب خود را نشان دهد و تبدیل به يكي از بزرگترین سرمایه های کشور شد و مقام معظم رهبری بالاترین اعتماد را به این سردار بزرگ اسلام داشت. آمریکا با ترور سردار سلیمانی به دنبال این بود که اتفاقات مهمی در منطقه رخ دهد اما عزت و عظمت کشور حفظ شد.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه زمانی که پهباد آمریکایی در آسمان کشور سرنگون شد پیامی مهم برای آمریکا بود، گفت: آمریکا می خواست ایران را تحقیر کند که ما وارد مرز شما شدیم و شما نمی توانید کاری از پیش ببرید اما نیروهای مسلح نشان دادند که ما می توانیم.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه آمریکا چاره ای جز عقب نشینی و بازگشت به پیمان های بین المللی ندارد، تأکید کرد: تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران جواب نمی دهد و باید با منطق با ایران عمل کنند.
دکتر جهانگیری افزود: دکتر ظریف طرحی را برنامه ریزی کرده که از طریق دیپلماسی ارائه خواهد شد و قطعاً روزهای خوبی پیش روی ایران است و از این گردنه سخت عبور خواهیم کرد. که این بارقه های امید در درآمدها و بودجه خود را نمایان ساخته است.
معاون اول رییس جمهور ادامه داد: در سال هاي گذشته حداقل 30 درصد از درآمد بودجه کشور از نفت تأمین می شد اما در بودجه 570 هزار میلیارد تومانی امسال حداكثر سهم نفت در تأمین بودجه تاكنون 9 هزار میلیارد بوده است.
دکتر جهانگیری با تأکید بر اینکه اتحاد، انسجام، همدلی و همراهی و به کار گرفتن همه نیروهای ارزنده کشور تنها راه عبور از مشکلات پیش رو است، گفت: نباید هیچ یک از نیروهای ارزنده کشور پشت دری پذيرفتن مسئوليتي بماند و کسانی که دلسوز ایران هستند باید راهی پیدا کنند كه همه بتوانند به کشور خدمت كنند.
معاون اول رییس جمهور انتخابات ریاست جمهوری سال آینده را یکی از فرصت های نشان دادن همدلی و همبستگی در کشور توصیف و تأکید کرد: مقام معظم رهبری در همه مسایل به ویژه انتخابات پیشگام بوده اند و 12 بهمن امسال وارد بحث انتخابات شدند و تاكيد كردند كه باید انتخابات ریاست جمهوری پرشور باشد.
دکتر جهانگیری تأکید کرد: باید همه در این صحنه حضور داشته باشند تا پیام انسجام از این انتخابات به رخ جهانیان کشیده شود.
معاون اول رییس جمهور خاطرنشان کرد: انتخابات ریاست جمهوری پیش رو فرصت حل مشکلات منطقه ای و بین المللی است و اگر انتخابات بد برگزار شود مشکلات کشور افزایش می یابد.
دکتر جهانگیری ثبت جهانی شهر یزد را افتخاری بزرگ برای ایران و یزد توصیف کرد و افزود: وقتی یک شهر ثبت جهانی می شود تمام جهان این شهر را جزو میراث خود می داند و نسبت به آن حساسیت دارد که این مهم در اختیار مردم یزد قرار گرفته است.
معاون اول رییس جمهور ثبت جهانی شهر یزد را یک ظرفیت جدید و نقطه توسعه برای یزد عنوان کرد و از تمام نخبگان و مسئولان اجرایی استان یزد خواست تا با ارائه پیشنهادات عملیاتی متناسب با این شرایط جدید به پیشرفت شهر یزد کمک نمایند.
دکتر جهانگیری همچنین با اشاره به اقدامات مهم دولت در زمینه طرح تحول سلامت و مقابله با شیوع بیماری کرونا در کشور تأکید کرد: دولت تدبیر و امید چیزی برای سلامت مردم کم نگذاشته که البته اصلاحات ساختاری در این زمینه بسیار مهم است.
معاون اول رییس جمهور از تلاش ها و از خود گذشتگی های کادر درمانی در زمان مقابله با شیوع کرونا قدردانی کرد.
دکتر جهانگیری با اشاره به برخی بدسلیقگی ها در زمینه برخورد با اقلیت ها و قومیت های مذهبی در ایران تأکید کرد: مقام معظم رهبری در جلسه ای در پاسخ به مولوي عبد الحميد از علمای برجسته اهل سنت سیستان و بلوچستان فرمودند که هیچ تمایزی بین اقوام و اقلیت ها وجود ندارد و شایستگی های مدیریتی در اولویت است. البته گرفتار برخی كج سليقگي ها هستیم ولي دولت به دنبال راهکار برای حل این مشکلات است.
معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اینکه ایران باید متعلق به همه ايرانيان باشد، گفت: طبق مصوبه دولت سی درصد مدیریت دستگاه ها باید در اختیار زنان قرا گیرد که طبق آخرین آمار 26 درصد از پست های مدیریت به زنان اختصاص داده شده است و این جفایی در حق زنان شایسته و باکیفیت است که به دلیل زن بودن از توانمندی های مدیریتی آنها استفاده نشود.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه دولت در تلاش برای برطرف کردن موانع پیش روی سمن ها است، گفت: به این منظور بخشنامه ای صادر شد که در همه جلسات کمیسیون های دولتی از سمن های مرتبط با موضوع آن جسله دعوت شود.
دکتر جهانگیری تصریح کرد: باید برای سمن ها به مانند احزاب قانون مشخص نوشته شود.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به مشکلات هنرمندان در زمان شیوع بیماری کرونا تأکید کرد: یکی از گروه هایی که بیشترین آسیب را در زمان کرونا متحمل شدند هنرمندان بودند.
دکتر جهانگیری با اشاره به اینکه اگر چند هنرمند در تهران منبع درآمدی داشته باشند نباید این موضوع تبدیل به محدودیت برای همه هنرمندان شود، گفت: در جلسه ای با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حل مشکلات هنرمندان راهكارهايي ارائه شد كه اميدوارم توانسته باشد بخشي از مشكلات آنها را مرتفع كرده باشد.
معاون اول رییس جمهور در خصوص مسئولیت اجتماعی بنگاه ها و نهادهای اقتصادی نيز تأکید کرد: طبق مصوبه ای تعیین شد که هرگاه طرحی بزرگ در یک منطقه انجام می شود باید 4 درصد سرمایه گذاری به عنوان مسئولیت اجتماعی در آن منطقه هزینه شود.
دکتر جهانگیری تأکید کرد: کارخانه های بزرگ در استان یزد باید هزینه مسئولیت اجتماعی خود را پرداخت کنند و اگر مدیری باکیفیت و متناسب با بنگاه باشد به خوبی می داند که اگر هزینه مسئولیت اجتماعی را پرداخت نکند باید ده برابر این هزینه را در آینده بپردازد.
همچنين در اين جلسه تعدادي از نخبگان استان يزد در حوزه هاي مختلف به طور جداگانه به بيان دغدغه ها و ديدگاه هاي خود و مسائل و مشكلات استان پرداختند.

r_rsar
اخبار برگزيده