اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
يکشنبه 13 آذر 1401 - 04 December 2022
شناسه خبر: 799
تاریخ خبر: 1393/11/27
ساعت: 09:48
دکتر جهانگیری پیش از عزیمت به عراق در جمع خبرنگاران:

روابط ایران و عراق به زیان هیچ کشور و منطقه ای نیست

معاون اول رییس جمهور روابط ایران و عراق را صمیمانه و راهبردی دانست و با تاکید براینکه روابط دو کشور در جهت منافع دو ملت، جهان اسلام و ملت های منطقه است، گفت: این روابط به هیچ عنوان به ضرر و زیان هیچ کشور و منطقه ای نیست.

دکتر اسحاق جهانگیری صبح امروز (دوشنبه) پیش از عزیمت به عراق،  هدف از سفر خود به این کشور را ، دعوت رسمی نخست وزیر عراق و در پاسخ به سفر وی که در مهر ماه سال جاری انجام شد، عنوان کرد.
معاون اول رییس جمهور اظهار داشت: روابط دو ملت ریشه در تاریخ دارد و ایران و عراق از نظر روابط فرهنگی اشتراکات زیادی دارند.
وی افزود: روابط ایران و عراق بخاطر مرزهای طولانی مشترک از اهمیت فراوانی برخوردار است؛ به خصوص  این که پس از سقوط صدام، توافقات زیادی میان دو کشور در زمینه های مختلف به امضا رسیده است.
دکتر جهانگیری با تاکید براینکه در این سفر به دنبال ارتقاء سطح روابط اقتصادی و متناسب بودن آن با سطح روابط سیاسی هستیم، گفت: البته روابط اقتصادی دو کشور خوب است و سالانه بیش از 12 میلیارد دلار حجم مبادلات ایران و عراق می باشد.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به بخشی از برنامه‌های سفر سه روزه خود به عراق خاطرنشان کرد: در این سفر با مسئولین و مقامات بلند پایه عراق در زمینه های مختلف گفتگو خواهیم کرد و اراده مسئولین دو کشور این است که ایران با داشتن تجربیات در زمینه‌های مختلف بتواند در بازسازی عراق مشارکت کند.
وی  شرکت در کمیسیون عالی همکاریهای دو کشور و بازدید از نمایشگاه دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در عراق را از جمله برنامه‌های خود در این سفر برشمرد و افزود: در این سفر شماری از مقامات شامل پنج وزیر و دو معاون رییس جمهور همراه ما هستند و تعدادی از تجار ایرانی نیز در این سفر حضور دارند.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه در این سفر با مراجع عالی تقلید نیز ملاقات خواهد داشت، افزود: نقش مرجعیت در تاریخ عراق و بخصوص در مقطع فعلی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و ما باید همواره قدردان مرجعیت باشیم.

r_rsar
اخبار برگزيده