اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
يکشنبه 13 آذر 1401 - 04 December 2022
شناسه خبر: 7988
تاریخ خبر: 1399/11/12
ساعت: 08:40

لازمه گفتگو بالا بردن آستانه صبر و حوصله و تحمل زبان نقد است/خوزستان نماد مقاومت و استقامت ملت ایران بوده است/ ریشه نارضایتی‌ها در کشور، احساس تبعیض و نابرابری اجتماعی و اقتصادی است/ حل مشکلات جز از طریق ارتباط تنگاتنگ با نخبگان میسر نیست

جلسه دیدار نخبگان، جوانان و فعالان اجتماعی و فرهنگی استان خوزستان با معاون اول رییس جمهور شامگاه شنبه برگزار شد.

لازمه گفتگو بالا بردن آستانه صبر و حوصله و تحمل زبان نقد است/خوزستان نماد مقاومت و استقامت ملت ایران بوده است/ ریشه نارضایتی‌ها در کشور، احساس تبعیض و نابرابری اجتماعی و اقتصادی است/ حل مشکلات جز از طریق ارتباط تنگاتنگ با نخبگان میسر نیست

دکتر اسحاق جهانگیری در این نشست، گفتگو را لازمه حل مشکلات و مسائل کشور دانست و اظهار داشت: امروز به نقطه ای رسیده ایم که برای حل مسائل کشور نیازمند استمرار جلسات گفتگو میان دولت و نخبگان هستیم و لازمه گفتگو این است که زبان نقد را تحمل کنیم و آستانه صبر و حوصله خود را بالا ببریم.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه در سه سال اخیر جلسات گفتگوی دولت و نخبگان و فضای ارتباط میان مردم و مسئولین کم فروغ و کمرنگ شده است، افزود: هرکس به آینده کشور علاقه مند است و خود را مدیون خون شهدا می داند باید تلاش کند تا از طریق گفتگو راهی برای حل مسائل کشور پیدا کنیم.
وی با اشاره به تحریم ها و فشارهای دوره اخیر، خاطرنشان کرد: از سال ۹۷ با مسائلی در کشور روبرو شدیم که مسئولین کشور در بروز این مشکلات تقصیری ندارند. ایران ۱۸ ماه مذاکرات مستمر با آمریکا و پنج قدرت بزرگ دنیا انجام داد و به یک توافق دست پیدا کرد. هنر دولت این بود که در مذاکرات نشان دهد که بجای تنش می توان از طریق گفتگو نسبت به حل و فصل مسائل اقدام کرد.
دکتر جهانگیری ادامه داد: متاسفانه فرد دیوانه ای در آمریکا بر سر‌ کار آمد و با وجود پایبندی ایران به همه تعهدات برجام، بدون هیچ دلیل و منطق از برجام خارج شد و ایران را وارد جنگی نرم کرد که در این جنگ بنیان‌های اقتصاد و زندگی مردم کشور را هدف گرفته بود.
معاون اول رییس جمهور اظهار داشت: نمی توانستیم شرایط را برای مردم بازگو کنیم و بگوییم که با نفت، اقتصاد و نیازهای اصلی کشور چه کرده‌اند و با مسدود کردن دارایی ها و منابع مالی ایران در کشورهای دیگر، حتی در مسیر تهاتر کالا با نفت نیز اخلال می کردند. در این شرایط به این باور رسیدیم که راهی جز ایستادگی نیست و اقداماتی کردیم که بخشی برای بی‌اثر کردن تحریم ها و بخشی برای عبور از این شرایط بود.
دکتر جهانگیری در ادامه با اشاره به سرمایه گذاری‌های بزرگ و اقدامات مهم عمرانی، گفت: علی‌رغم این سرمایه گذاری ها در کشور، شاهد نارضایتی، نگرانی و گلایه های انباشته در مردم هستیم که ریشه این نارضایتی ها، احساس تبعیض و نابرابری اجتماعی و اقتصادی است.
وی اضافه کرد: مردم بیش از نداری، از تبعیض رنج می برند. مردم احساس می کنند در تقسیم مسئولیت ها بجای شایستگی، روابط و تبعیض حاکم است. باور جامعه این است که با عده ای با بغض و کینه و با عده ای دیگر با مدارا برخورد می شود. احساس مردم درباره فساد این است که عده ای در کشور در حال غارت و کسب ثروت و عده ای به نان شب محتاج هستند.
معاون اول رئيس جمهور با بيان اينكه داشتن نگاه به چشم انداز آينده ايران موضوعي پراهميت است، گفت: اين مهم است كه جامعه بپذيرد آيا قادر هستيم مشكلات را حل و فصل كنيم. آيا مردم اين اعتماد را به حاكميت دارند كه تصور كنند حاكميت كارآمد است و مي تواند مشكلات را برطرف سازد. اين موضوع وجه مشترك همه رسانه هاي معاند و سيستم براندازي كشور است كه مي خواهد مردم را به نقطه اي برساند كه باور جامعه اين باشد كه حكومت و دولت قادر نيست به مشكلات مردم رسيدگي كند و در اين ميان برخي افراد در داخل نيز به دليل مخالفت ها و اختلافات جناحي در تلاش براي القاء ناكارآمدي دولت هستند.
دكتر جهانگيري تصريح كرد: وظيفه دولت، نخبگان، صاحبنظران و ايران دوستان است كه افق گشايي جديدي پيش روي جامعه قرار دهند و از طريق گفتگو براي حل مسائل راهكار پيدا كنند. بايد اجازه دهيم نخبگان اظهارنظر كنند زيرا جز از طريق ارتباط تنگاتنگ با نخبگان نمي توانيم نقطه ای اميدبخش پيدا كنيم.
معاون اول رئيس جمهور با تاكيد بر اينكه ما نيازمند هستيم كه سياست هاي خارجي و داخلي خود را اصلاح كنيم، تصريح كرد: اين به معني آن نيست كه خارج را عامل توسعه خود مي دانيم بلكه بايد به نقطه اي برسيم كه تنش هاي خارجي از ميان برداشته شود تا بتوانيم با تكيه بر توان داخلي مسير توسعه و پيشرفت را طي كنيم. زيرا اگر تنش هاي خارجي وجود داشته باشد بخش زيادي از انرژي و توان ما صرف چالش هاي بين المللي و خارجي خواهد شد.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه نباید در ظرفیت های کشور تردید کنیم، تصریح کرد: استان خوزستان از نظر ظرفیت در اوج قرار دارد. سرمایه گذاری های بزرگی در بخش نفت، پتروشیمی، صنعت، سدسازی و آب و خاک در استان خوزستان انجام شده است.
وی با یادآوری اینکه خوزستان در دورانی نماد استقامت و مقاومت ملت ایران بوده است، تصریح کرد: در دوران دفاع مقدس همه معتقد بودند که باید زیر پر و بال کسانی که در صحنه نبرد هستند را بگیریم و این موضع مشترک همه نخبگان در سراسر کشور بود.
معاون اول رئيس جمهور اظهار داشت: خوزستان در دوران دفاع مقدس و دفاع از تماميت ارضي كشور حق خود را نسبت به كشور ادا كرد و امروز وظيفه ماست كه حق خود را در قبال خوزستان ادا كنيم و براي حل مسائل اين استان گام هاي اساسي برداريم.
وي مشكل آب را از مسائل جدي استان خوزستان برشمرد و افزود: آب شرب از دغدغه هاي جدي استان است و در اين دولت كارهاي گسترده اي براي انتقال آب و رساندن آب شرب سالم به همه شهرهاي استان در دستور كار بوده و حتي مجوز استفاده از منابع مالي خارجي (فاينانس) را براي فاضلاب شهرهاي استان خوزستان داده ايم به گونه اي در برخي از شهرهاي استان نظير اهواز، خرمشهر، آبادان، ماهشهر و شادگان اين برنامه هم اكنون در دست اقدام است.
دكتر جهانگيري افزود: دولت تدبير و اميد از همان روزهاي نخست اعلام كرد كه انتقال آب بين حوزه اي به دلايل زيست محيطي منتفي است و انتقال آب فقط براي مصارف شرب قابل انجام است.
معاون اول رییس جمهور در ادامه با اشاره به دغدغه های موجود در خصوص مسائل کارگری استان خوزستان، گفت: کارگران جزو شریف ترین، زحمتکش ترین و صادق ترین اقشار جامعه هستند. دولت از مالکیت کارخانه ها دفاع می کند و معتقد هستیم سلب مالکیت فقط با حکم قضایی مقدور است. مالکین کارخانه ها نباید احساس کنند که به مالکیت آنها تعرض می شود و ما باید تلاش کنیم که حقوق کارگران ضایع نشود همانطور که در این دولت حتی مواردی بوده که بانک را وادار کرده ایم که به مالک کارخانه تسهیلات دهد تا مشکلات کارگران آن کارخانه برطرف شود.
وی با تاکید بر اینکه استان خوزستان در موضوع قومی مذهبی استانی برجسته است، خاطر نشان کرد: همه اقوام و پیروان مذاهب مختلف در نهایت صمیمت در این استان زندگی می کنند و حقوق همه آنها باید رعایت شود و همواره به همه استانداران استان خوزستان توصیه کرده ایم که باید حقوق تمامی اقوام رعایت شود و کسی نباید احساس کند که مورد بی توجهی است.
دکتر جهانگیری افزود: استان خوزستان با وجود همه مشکلات آنقدر پتانسیل و ظرفیت دارد که بتواند بر مشکلات خود غلبه کند. خوزستان استانی مرزی با مرزهای بسیار حساس و مهم است و استانی است که قطب صنعت، نفت و گاز و کشاورزی است و قادر است بر مسائل خود فائق آید.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به مطالبه یکی از نخبگان مبنی بر تدوین لایحه برای جلوگیری از توهین به اقوام مختلف، گفت: این موضوع نیاز به لایحه ندارد زیرا هر کس جسارت و یا تحقیری نسبت به اقوام و مذاهب مختلف انجام دهد در پیشگاه دادگاه و ملت ایران محکوم است. با این وجود اگر لازم باشد دولت شخصی را مامور می کند تا تدوین این لایحه را پیگیری نماید.
وی در ادامه به مشکلات ناشی از کرونا نیز اشاره و خاطر نشان کرد: در شرایط کرونا چند گروه مظلوم واقع شدند و فشارهای مضاعفی بر آنها وارد شد که یکی از این گروه ها هنرمندان بودند. وقتی درباره هنرمندان صحبت می شود، ملاک قضاوت تعداد اندکی از افراد سرآمد و سلبریتی ها هستند این در حالی است که اکثریت جامعه هنری کشور در دوره کرونا تحت فشارهای شدید معیشتی قرار گرفتند و با مشکلات متعدد روبرو هستند.
دکتر جهانگیری گفت: گروه دیگر اهالی رسانه و مطبوعات هستند که به دلیل محدودیت های ناشی از کرونا با مشکلات فراوانی روبرو شدند که لازم است برای کمک به این گروه ها برنامه ریزی دقیقی داشته باشیم.
معاون اول رییس جمهور از زنان بعنوان نیمه مهم جامعه یاد کرد و افزود: در این دولت مصوب کردیم که 30 درصد از مدیران جامعه زنان باشند و این اتفاق در حال انجام شدن است اما هنوز هم با توجه به تسهیلات و توانمندی زنان کشور، باید فرصت های بیشتری برای آنها مهیا شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به موضوع واکسن کرونا، تصریح کرد: مطمئن باشید دولت نسبت به واردات واکسن معتبری که مورد تایید وزارت بهداشت باشد اقدام خواهد کرد و با وجود محدودیت منابع ارزی، ارز مورد نیاز واردات واکسن مهیا شده است.
دکتر جهانگیری با اشاره به اقدامات دولت برای واردات واکسن کرونا از مسیر کواکس،‌ اظهار داشت: به دلیل آنکه واریز منابع مالی برای واردات واکسن از طریق کواکس از طریق کشور کره جنوبی و از کانال های مالی آمریکا باید انجام می شد، احتمال می رفت که پول ما توسط آمریکا مسدود شود به همین دلیل مجبور شدیم از مسیر دیگری منابع مالی را به کواکس واریز کنیم.
معاون اول رییس جمهور تصریح کرد: با وجود همه مشکلات و سختی ها و موانع پیش رو اگر واکسنی مورد تایید وزارت بهداشت باشد آن را خریداری کرده و در اختیار جامعه قرار می دهیم و براساس گفته وزارت بهداشت تا پایان بهمن و نهایتاً اوایل اسفند فرآیند واکسیناسیون در کشور مطابق برنامه توزیع و به صورت شفاف و بدون تبعیض آغاز خواهد شد.
وی بر لزوم حمایت از شرکت های دانش بنیان و جوانان فعال در این حوزه نیز تاکید و تصریح کرد: اگر خلاقیت جوانان و شرکت های دانش بنیان نبود، در شرایطی تحریم ها که هیچ کشوری به ما تسهیلات پزشکی نمی دهد، نمی توانستیم نیازها و ملزومات پزشکی مرتبط با کرونا را تهیه کنیم اما خوشبختانه بسیاری از نیازها با تلاش شرکت های دانش بنیان فراهم شد.
در این مراسم تعدادی از نخبگان، جوانان، فعالان اجتماعی و فرهنگی نیز در سخنانی به بیان دغدغه ها و مشکلات خود پرداختند و پیشنهاداتی را برای حل مسائل کشور و بخصوص استان خوزستان مطرح کردند.

r_rsar
اخبار برگزيده