اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
يکشنبه 13 آذر 1401 - 04 December 2022
شناسه خبر: 7967
تاریخ خبر: 1399/11/8
ساعت: 19:03
معاون اول رییس جمهور تأکید کرد:

آنچه باعث تسلیم آمریکا شد مقاومت ملت ایران بود / گفتگوی ملی راه حل مشکلات کشور است/ ایجاد مجلس دانش آموزی کاری ارزنده و ماندگار است / مردم سالاری، تقویت روح همکاری، بالابردن مهارت مشارکت و رقابت‌های موثر اجتماعی و سیاسی به دانش آموزان آموزش داده شود / آینده کشور درخشان است، نباید اجازه بدهیم عده‌ای نسل جوان را مأیوس و ناامید کنند

معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اینکه گفتگوی ملی راهکار حل مشکلات کشور است، گفت: متأسفانه عده‌ای نتوانسته اند موضوع گفتگو را به عنوان یک امر مهم به رسمیت بشناسند. مهارت گفتگو و مهارت مدارا بسیار پراهمیت است و نباید با زبان خشونت با یکدیگر صحبت کنیم، زیرا ما دشمن یکدیگر نیستیم بلکه همگی یک ملتیم و در یک کشتی نشسته ایم و سرنوشتی مشترک داریم.

آنچه باعث تسلیم آمریکا شد مقاومت ملت ایران بود / گفتگوی ملی راه حل مشکلات کشور است/ ایجاد مجلس دانش آموزی کاری ارزنده و ماندگار است / مردم سالاری، تقویت روح همکاری، بالابردن مهارت مشارکت و رقابت‌های موثر اجتماعی و سیاسی به دانش آموزان آموزش داده شود / آینده کشور درخشان است، نباید اجازه بدهیم عده‌ای نسل جوان را مأیوس و ناامید کنند

دکتر اسحاق جهانگیری عصر امروز(چهارشنبه) در مراسم افتتاحیه دهمین دوره مجلس دانش آموزی کشور با اشاره به اینکه در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی هستیم، اظهار داشت: در دوران انقلاب اسلامی افرادی متحمل حبس و شکنجه شدند و عده ای نیز به شهادت رسیدند تا انقلاب اسلامی به پیروزی رسید.
معاون اول رییس جمهور افزود: پس از انقلاب اسلامی نیز در روزگاران سخت و استثنایی دوران مقدس نیز که نیاز بود نه در حرف و شعار بلکه مردانه پای کار باشیم، عده ای از کیان کشور دفاع کردند و مردانه پای نظام و انقلاب ایستادند و امروز نیز نسبت به آینده نظام و انقلاب حساسیت دارند.
دکتر جهانگیری همچنین با اشاره به دوران پیروزی انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: امام عزیز تقریباً در همین ایام از پاریس عازم کشور شد و با شرایطی که آن روزها در کشور حاکم بود، همه دلهره و نگرانی داشتند اما خوشبختانه امام(ره) با سلامت کامل به کشور وارد شدند و با استقبالی بی نظیر که در تاریخ از هیچ رهبری چنین استقبالی نشده بود، وارد کشور شدند و کمتر از ده روز پس از آن، انقلاب اسلامی به پیروزی رسید و این در شرایطی بود که آمریکا با پشتیبانی از شاه تلاش می کردند که مانع از پیروزی انقلاب اسلامی شوند.
معاون اول رییس جمهور ادامه داد: وقتی شاه حکومت نظامی اعلام کرد، امام خمینی(ره) با هوشمندی حکومت نظامی را لغو کرد و عده ای تصور می کردند که این فرمان امام به معنای فرستادن مردم جلوی توپ و تفنگ است اما این فرمان باعث شد ارتش تسلیم اراده ملت شود و انقلاب اسلامی به پیروزی برسد.
دکتر جهانگیری در ادامه با اشاره به مجلس دانش آموزی تصریح کرد: خوشبختانه در این مراسم سخنرانی ها و نحوه مدیریت اعضای هیئت رئیسه بسیار خوب و با قاطعیت انجام شد و هر کس که نسبت به آینده انقلاب نگرانی داشته باشد، با مشاهده توانمندی های جوانان و نمایندگان مجلس دانش آموزی کشور امیدوار می شود که سرنوشت کشور به دست افرادی توانمند خواهد بود که به بهترین وجه ممکن کشور را اداره خواهند کرد.
معاون اول رییس جمهور با تبریک به دانش آموزانی که به عنوان نمایندگان مجلس دانش آموزی انتخاب شده اند از آنان خواست با انگیزه، کار و تلاش کنند و مسئولین کشور را نیز به توجه به این ظرفیت مهم برای حل مسایل کشور فراخواند.
دکتر جهانگیری از نمایندگان مجلس دانش آموزی خواست هر جلسه ای که برگزار می کنند، نتیجه مباحث و گفتگوها را در قالب یک توافق و اجماع به وزیر آموزش و پرورش، دولت و حتی قوای سه گانه اعلام و مطالبات خود را مطرح کنند.
معاون اول رییس جمهور با قدردانی از بانیان شکل گیری مجلس دانش آموزی در کشور تصریح کرد: ایجاد مجلس دانش آموزی که در دوره ریاست جمهوری آقای خاتمی اتفاق افتاد کاری ارزنده و ماندگار در کشور بود که آثار مبارک آن در ارتقاء توان فرهنگی و شهروندی کشور هویدا شده است.
دکتر جهانگیری ادامه داد: آموزش مردم سالاری، تقویت روح همکاری، بالابردن مهارت مشارکت و رقابت های موثر اجتماعی-سیاسی از جمله ضرورت هایی است که انتظار می رود همراه با آموزش به فرزندان کشور آموخته شود.
معاون اول رییس جمهور با تأکید بر ضرورت تقویت مهارت همکاری گفت: یکی از اشکالاتی که به جوامع در حال توسعه وارد می کنند این است که در کار انفرادی موفق و در کار جمعی ناموفق هستند که یکی از برنامه های مهم آموزش و پرورش باید این باشد که اینگونه ضرورت ها را همپای تعلیم و تربیت، به دانش آموزان آموزش دهد.
دکتر جهانگیری اضافه کرد: آموزش این ضرورت ها حتی باید از مدرسه و دانشگاه نیز فراتر رود به گونه ای که کودک در خانواده باید به شکلی تربیت شود که بتواند مهارت های زندگی را در دوران مدرسه بیاموزد.
معاون اول رییس جمهور توجه به مهارت تاب آوری در کشور را موضوعی پراهمیت دانست و اظهار داشت: تجربه دوره سخت جنگ اقتصادی نشان داد که رمز موفقیت تاب آوری است و آن چه باعث شد آمریکا تسلیم شود و در مقابل ملت ایران سر تعظیم فرود آورد، مقاومت ملت ایران بود.
دکتر جهانگیری همچنین با تأکید بر اهمیت آموزش مهارت های آینده اندیشی، فهم تاریخ و فرهنگ و مهارت اخلاقی، افزود: گاهی در مقابل مسایل عادی زندگی انتظاری که از هر فرد معمولی وجود دارد، از کسانی که در جایگاه مهمی همچون وزیر، نماینده مجلس و یا مقامی در قوه قضاییه قرار می گیرند، مشاهده نمی شود.
معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اهمیت مهارت های با هم زیستن و با هم کار کردن گفت: این گونه مهارت ها نباید به عنوان فوق برنامه تلقی شود بلکه باید در سیاست ها و برنامه های اصلی آموزش و پرورش گنجانده شود.
دکتر جهانگیری افزود: مجلس دانش آموزی به عنوان یک نهاد که فرایند تشکیل آن با رقابت های سخت و جدی صورت می گیرد فرایندی است که باعث می شود موضوع انتخابات برای دانش آموزان به یک موضوع مهم تبدیل شود.
معاون اول رییس جمهور با طرح این پرسش که چرا انتخابات مهم است؟ گفت: ما کشوری هستیم که دو هزار و پانصد سال رژیم شاهنشاهی داشته ایم البته جزو اولین کشورهایی در منطقه هستیم که مجلس و پارلمان داشته ایم و این در حالی است که بسیاری از کشورهای اسلامی منطقه هنوز موضوعی به نام انتخابات ندارند بلکه این گونه است که یک قبیله سر کار است و پس از او فرزندش به جای او می نشیند.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه چگونه می توان انتخابات را اثربخش کرد و مشارکت همه صاحبان حق رأی را جلب کرد، تصریح کرد: پاسخ به این پرسش ها و سولاتی مانند اینکه چه کنیم تا انتخابات موجب همسبتگی بیشتر و رقابت معنادار شود، می تواند از همین مجلس دانش آموزی آغاز شود.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه چه کنیم تا با انتخابات امید مردم به آینده کشور بیشتر شود افزود: اینها مطالباتی است که می توان در انتخابات مجلس دانش آموزی تجربه کرد و در انتخابات های مهم تر آن را عملیاتی نمود. آنچه مهم است این است که مجلس دانش آموزی باید تبلور آثار مسئولانه رأی دادن و نمایندگی کردن و کمک به حل مسایل جامعه در حد و اندازه خودش باشد.
دکتر جهانگیری افزود: در مجلس دانش آموزی، دانش آموزان به یک نفر یا یک جمع نمایندگی می دهند که در چارچوب وظایف کار و فعالیت کند و همین که اکثریت دانش آموزان افرادی را به عنوان نماینده خود انتخاب می کنند بسیار پراهمیت است.
معاون اول رییس جمهور ادامه داد: امام خمینی(ره) به نمایندگان مجلس خبرگان که می خواستند قانون اساسی را بنویسند می فرمود که شما قیم مردم نیستید بلکه وکیل مردم هستید و آنچه اکثریت مردم می خواهند را باید انجام دهید حتی اگر به ضرر مردم باشد.
دکتر جهانگیری در ادامه با بیان اینکه باید یاد بگیریم چگونه درک مشترک از مسایل و تهدیدات کشور داشته باشیم تصریح کرد: امروز با تهدیدات و فرصت های مختلف در جامعه روبرو هستیم و زمانی می توانیم به راهکار مشترک دست پیدا کنیم که درک یکسانی از تهدیدات و فرصت ها داشته باشیم.
معاون اول رییس جمهور در خصوص برخی حوادث ناشی از آتش سوزی لوازم گرمایشی در مدارس و آسیب به دانش آموزان گفت: همه ما لرزیدیم و گریستیم از اینکه دانش آموزی به دلیل آتش سوزی جان خود را از دست داد و یا دچار آسیب شد. این موضوع ما را بر آن داشت که مسأله گرمایش مدارس را یکبار برای همیشه حل کنیم و خوشبختانه بودجه مورد نظر برای این کار نیز تخصیص یافت و حالا مجلس دانش آموزی می تواند این موضوع را مطالبه کند و آموزش و پرورش توضیح دهد که چه میزان پیشرفت در این برنامه حاصل شده است.
دکتر جهانگیری با تأکید براینکه باید یاد بگیریم مطالبه گری عاقلانه و دلسوزانه داشته باشیم اظهار داشت: باید از ظرفیت های کشور که در محدوده مسئولیت مان است برای غلبه بر مشکلات استفاده کنیم.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه از تصمیم گیری جمعی با تصمیم گیری فردی نتایج متفاوتی حاصل می شود، گفت: آینده کشور درخشان است و نباید اجازه دهیم عده ای از روی ناآگاهی، نسل جوان را مأیوس و ناامید کنند چرا که ده ها و صدها مریم میرزاخانی در میان جوانان کشور وجود دارد و ایران می تواند در منطقه به عنوان یک کشور پیشرفته مطرح باشد و این چیزی است که بدخواهان ایران تلاش می کنند از آن جلوگیری شود.
وزیر آموزش و پرورش نیز در این مراسم گفت: همان طور که جسم نیازمند تغذیه و مراقبت است باید روح خود را نیز تغذیه کنیم که یادگیری تغذیه روح است و پرورش جان را بر عهده دارد.
وی افزود: مجلس دانش آموزی فرصت و موقعیتی برای یادگیری است و فرصتی کم نظیر برای کسب آمادگی جهت نقش آفرینی برای فردای کشور است.
در این مراسم همچنین تعدادی از نمایندگان مجلس دانش آموزی از استان های مختلف از طریق ویدئو کنفرانس به بیان نظرات و دیدگاه های خود پرداختند.

r_rsar
اخبار برگزيده