اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
يکشنبه 13 آذر 1401 - 04 December 2022
شناسه خبر: 767
تاریخ خبر: 1393/11/13
ساعت: 14:23
دکتر جهانگیری در آیین افتتاح سد ایوشان :

حل مسائل و مشکلات نیازمند تدبیر و برنامه ریزی است

معاون اول رییس جمهور با تاکید براینکه حل مسائل و مشکلات پیچیده نیازمند تدبیر و برنامه‌ریزی است گفت: برخی افراد از دولت نخواهند که با شعاردادن سر مردم را گرم کند زیرا اگر قرار بود با شعار مشکلات حل شود در دوره گذشته بیشترین شعار برای مقابله با فساد سر داده شد اما متاسفانه بزرگترین فسادها اتفاق افتاد.

دکتر اسحاق جهانگیری در جریان سفر به استان لرستان در آیین افتتاح سد ایوشان و سد مروک اظهار داشت: برای عبور از چالش‌ها و مشکلات پیش روی کشور نیازمند انسجام داخلی و وحدت هستیم زیرا دولت به تنهایی قادر نیست همه مشکلات کشور را حل کند.

معاون اول رییس جمهور یکی از ظرفیت‌های مناسب برای حل مشکلات کشور را سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و افزود: دولت تدبیر وامید اقتصاد مقاومتی را راهکار مهمی برای عبور از حل مشکلات می‌داند و در مدت زمان سپری شده از عمر دولت یازدهم وقت فراوانی برای این سیاست‌ها صرف شده و در جلسات متعددی برای تعیین برنامه‌ها و اهداف دستگاه‌های اجرایی مختلف برای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی برنامه‌ریزی شده است.

دکتر جهانگیری با تاکید براینکه باید به گونه‌ای عمل کنیم که میزان رفاه مردم کاهش پیدا نکند تصریح کرد: ما طرفدار این شعار نیستیم که مردم یک وعده غذا بخورند و حتی در دوران دفاع مقدس و زمان جنگ نیز چنین شعاری داده نشد. ما باید به مردم اطمینان دهیم که می توانیم با برنامه‌ریزی و سیاست گذاری صحیح مشکلات آنها را رفع کرده و زندگی خوبی برایشان فراهم کنیم.

معاون اول رییس جمهور در ادامه سخنان خود با تبریک دهه مبارک فجر، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی را پیشاپیش تبریک گفت و افزود: همه آنچه داریم مدیون امام خمینی(ره)، شهدای بزرگ و مقام معظم رهبری هستیم و امیدواریم بتوانیم به گونه‌ای عمل کنیم که اهداف عالیه انقلاب و آرمان‌های امام محقق شود.

وی با اشاره به گذشت 36 سال از انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: در این سالها فراز و فرودهای مختلفی وجود داشته اما هیچ اتفاقی نتوانسته حقیقت انقلاب اسلامی را دگرگون کند و ملت شریف ایران هنوز همان حرف اول خود را می زنند و به شعار استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی پایبند هستند.

معاون اول رییس جمهور گفت: 22 بهمن به واقع یوم الله و متعلق به همه ملت ایران است و هیچ جریان یا گروه سیاسی نباید انقلاب را مصادره کند.

دکتر جهانگیری اظهار امیدواری کرد: 22 بهمن امسال با حضور گسترده مردم در راهپیمایی، عزت و اقتدار جمهوری اسلامی ایران در سطح بین الملل به نمایش گذاشته شود.

معاون اول رییس جمهور در ادامه با بیان اینکه کشور با مشکلات مختلفی در بخش‌های گوناگون روبروست اظهار داشت: اسرائیل و برخی کشورهای منطقه تلاش دارند ایران را در انزوا نگه دارند اما عزم و اراده ما این است که با تدبیر کشور را از مشکلات موجود عبور دهیم.

دکتر جهانگیری با اشاره به ثبات اقتصادی که هم اکنون در کشور حاکم شده افزود: در سالهای گذشته شاهد نوسانات و تغییر لحظه‌ای قیمت ها بودیم اما امروز آرامش خوبی در فضای اقتصاد کشور حاکم گردیده، رشد منفی اقتصاد متوقف شده و از ابتدای سال جاری روند مثبت در رشد اقتصاد پیدا شده است.

دکتر جهانگیری ادامه داد: البته در این شرایط دشمنان دست به توطئه دیگری علیه ما زدند که کاهش بهای نفت بود و ازسوی دیگر با فشارهای ناشی از تحریم، میزان صادرات نفت کاهش یافت. کاهش بهای نفت سه تاثیر عمده بر کشور می گذارد که یک اثر آن بر بودجه دولت است و ضرورت دارد که مدیران حداکثر صرفه جویی را در منابع مالی و هزینه‌ها انجام دهند و در عین حال بیشترین کارایی و استفاده را از منابع بدست آورند.

دکتر جهانگیری افزود: کاهش بهای نفت همچنین بر تراز پرداخت خارجی کشور اثر دارد و به دلیل کمبود ارز واردات کشور کاهش خواهد یافت که باید برای حل این مسئله در جهت افزایش صادرات غیرنفتی تلاش کنیم و در همین راستا دولت از همه بخشهای خصوصی دعوت می کند به عرصه صادرات ورود پیدا کنند.

معاون اول رییس جمهور تصریح کرد: با وجود همه این مشکلات دولت تلاش می کند تا به فضل الهی با حداقل زحمت برای مردم، از این مشکلات عبور کنیم و مانع از رشد تورم و حاکم شدن رکود بر اقتصاد کشور شویم.

معاون اول رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سدهای احداث شده پس از انقلاب اسلامی و نیز سدهای در دست اجرا اظهار داشت: با وجود همه محدودیت‌های بودجه، برای سال آینده یکی از بخشهایی که در بودجه کشور به طور ویژه مورد توجه قرار گرفته بخش آب و خاک است ضمن آنکه دولت مجوزی گرفته تا بتواند حدود 30 هزار میلیارد تومان برای سه سال آینده در بخش آب و خاک سرمایه گذاری کند.

معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به خشکسالی و محدودیت در منابع آب گفت: باید بپذیریم که از نظر اقلیمی، کشور در شرایطی قرار گرفته که وضعیت منابع آب با محدودیت روبروست و در این شرایط باید بیش از هر زمان دیگری قدر آب را بدانیم و از این منابع محدود به بهترین شکل ممکن استفاده کنیم.

دکتر جهانگیری هدر دادن آب را کاری ضد ملی دانست و افزود: صرفه جویی در آب و استفاده از روشهای نوین برای بالابردن میزان بهره وری آب اقدامی ملی و پسندیده است.

وی اضافه کرد: امروز آب مورد نیاز برخی روستاهای کشور با تانکر به آنها داده می شود و در برخی نقاط کشور دغدغه تامین آب شرب برای مردم وجود دارد که این مسائل ایجاب می کند مدیران و مسئولین کشور با جدیت برای مدیریت این مسئله برنامه‌ریزی کنند.

معاون اول رییس جمهور در ادامه استان لرستان را از استان های خوب و ارزشمند کشور برشمرد و گفت: استان لرستان همه شایستگی‌ها برای توسعه را دارد و با وجود مردمان بسیار خوب و سخت کوش در این استان و نیز منابع آب فراوان نباید شاهد بیکاری در این استان باشیم.

وی با تاکید براینکه باید علل مشکل بیکاری در این استان شناسایی و برای حل آن راهکار پیدا شود خاطرنشان کرد: قرار است کارگروهی تعیین کنیم تا مشکل بیکاری در این استان و برخی استانها که شرایطی مشابه دارند را با حضور بخش خصوصی بررسی کنند و برای حل آن راهکار ارائه دهند.

معاون اول رییس جمهور در بخش پایانی سخنان خود از افتتاح دو سد مهم در استان لرستان ابراز خرسندی کرد و از دست اندرکاران تلاشگر احداث این سد قدردانی نمود.

در این مراسم استاندار لرستان نیز گزارشی از سیمای وضعیت آب استان ارائه کرد و به ارائه توضیحاتی در خصوص پیشرفت فیزیکی پروژه های آبرسانی در دست اجرا در این استان پرداخت.

توکلی رییس مجمع نمایندگان مردم استان لرستان در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم از دکتر جهانگیری به دلیل انجام دو سفر به این استان در سال جاری تشکر و از نگاه ویژه دولت دکتر روحانی به استان لرستان تقدیر کرد.

مهندس چیت چیان وزیر نیرو هم در این مراسم در سخنانی بر لزوم جلوگیری از هدر رفت آب و کنترل منابع آب تاکید کرد و افزود: تا کنون تلاشهای فراوانی برای کنترل منابع آب انجام شده و هنوز هم اقداماتی  در دست اجراست و هم اکنون حدود 119 سد در سطح کشور در دست اجرا داریم.

وزیر نیرو تاکید کرد باید از منابع آبی کشور به بهترین شکل ممکن استفاده کنیم و حداکثر استفاده و بهره وری را از منابع آب داشته باشیم.

 

 

r_rsar
اخبار برگزيده