اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
جمعه 14 بهمن 1401 - 03 February 2023
شناسه خبر: 7612
تاریخ خبر: 1399/4/16
ساعت: 19:35
دکتر جهانگیری تاکید کرد:

وزارت امور خارجه همواره مورد حمایت عالی‌ترین مسئولان نظام بوده است/ مقام معظم رهبری از آقای ظریف بعنوان انسانی دلسوز، شجاع و صادق تمجید کردند/ بنیان سیاست خارجی ایران بر مبنای سه اصل عزت، حکمت و مصلحت استوار است/ مسئولین دستگاه دیپلماسی کشور باید از پشتوانه داخلی قوی برخوردار باشند/ گفتمان سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در دوره‌های مختلف برخاسته از هویت دینی و ملی مردم ایران، اندیشه‌های امام (ره) و رهنمود‌های رهبری بوده است/ گفتمان سیاست خارجی در دولت تدبیر و امید تعامل سازنده با جهان بوده و هست/توانمندی‌های نیرو‌های مسلح و دیپلماسی و سیاست خارجی مکمل یکدیگر هستند/ هنر مدیران در این شرایط دشوار تامین نیاز‌های کشور و رفع دغدغه‌های معیشتی مردم است/ وزارت امور خارجه به پشتوانه اقتصاد قدرتمند می‌تواند از حقوق ملت دفاع کند

معاون اول رییس جمهور با اشاره به تمجید مقام معظم رهبری از دکتر ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در جلسات متعدد به عنوان انسانی دلسوز، صادق و شجاع، گفت: نمایندگان ملت ایران در دستگاه دیپلماسی کشور باید در میدان‌های مختلف بین المللی از جایگاه و پشتوانه قوی داخلی برخوردار باشند همان گونه که در کشور‌های دیگر نیز مسئولین سیاست خارجی به عنوان نمایندگان مجموعه نظام و ملت‌ها از پشتوانه داخلی برخوردار هستند.

وزارت امور خارجه همواره مورد حمایت عالی‌ترین مسئولان نظام بوده است/ مقام معظم رهبری از آقای ظریف بعنوان انسانی دلسوز، شجاع و صادق تمجید کردند/ بنیان سیاست خارجی ایران بر مبنای سه اصل عزت، حکمت و مصلحت استوار است/ مسئولین دستگاه دیپلماسی کشور باید از پشتوانه داخلی قوی برخوردار باشند/ گفتمان سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در دوره‌های مختلف برخاسته از هویت دینی و ملی مردم ایران، اندیشه‌های امام (ره) و رهنمود‌های رهبری بوده است/ گفتمان سیاست خارجی در دولت تدبیر و امید تعامل سازنده با جهان بوده و هست/توانمندی‌های نیرو‌های مسلح و دیپلماسی و سیاست خارجی مکمل یکدیگر هستند/ هنر مدیران در این شرایط دشوار تامین نیاز‌های کشور و رفع دغدغه‌های معیشتی مردم است/ وزارت امور خارجه به پشتوانه اقتصاد قدرتمند می‌تواند از حقوق ملت دفاع کند

دکتر اسحاق جهانگیری عصر امروز(دوشنبه) در نشست مدیران ارشد وزارت امور خارجه افزود: مقام معظم رهبری در دوره گفتگوها و مذاکرات با کشورهای 1+5 نیز مکرر از آقای ظریف وزیر امور خارجه کشورمان تعریف کردند چرا که می خواستند این علامت را به دنیا بدهند که ایشان مورد تایید کامل مجموعه نظام و رهبری هستند.
وی تصریح کرد: امروز نیز مجموعه وزارت امور خارجه به پشتیبانی داخلی نیازمند است و تجربه های گذشته نیز نشان می دهد که دستگاه دیپلماسی کشورمان همواره مورد حمایت عالی ترین مسئولان نظام بوده است که نمونه مشخص آن در دوره دوم مجلس شورای اسلامی بود که تعدادی از نمایندگان از وزیر امور خارجه وقت سوالی را مطرح کرده بودند و امام خمینی(ره) با عبارت "‌ این تذهبون ‌" آنها را مورد خطاب قرار داد و شرایط تغییر کرد.
معاون اول رییس جمهور ادامه داد: در دوره سوم مجلس شورای اسلامی نیز حدود 100 نفر از نمایندگان سوالی را از وزیر امور خارجه مطرح کردند که مقام معظم رهبری تذکر دادند و قرار شد سوال به گونه ای مطرح شود که پیام آن تضعیف وزارت امور خارجه نباشد.
دکتر جهانگیری در ادامه با اشاره به جایگاه و شرایط متفاوت وزارت امور خارجه به خصوص در رویارویی با تحریم ها و بیماری کرونا خاطر نشان کرد: فعالیت اصلی مسئولین وزارت امورخارجه معمولا در خارج از کشور است و باید در شرایط فعلی تدابیری اندیشیده شود که به دلیل محدودیت های ارتباطی ناشی از کرونا، آسیبی به روند فعالیت های این وزارتخانه وارد نشود و بتوانند مثل گذشته مسائل بین المللی را با قوت دنبال کنند.
معاون اول رییس جمهور خاطر نشان کرد: برای وزارت امور خارجه سال پایانی دولت معنایی ندارد زیرا فعالیت ها و وظایف این دستگاه تاثیر گذار به قدری مهم و تعیین کننده است که حتی ساعت آخر فعالیت دولت نیز می تواند بسیار تعیین کننده باشد به همین دلیل باید با تمام ظرفیت خود پای کار باشند چرا که مسئولیت بسیار مهمی را بر دوش دارند.
وی با اشاره به اینکه دستگاه دیپلماسی و سیاست خارجی برای همه کشورها از اهمیت بسیاری برخوردار است، خاطر نشان کرد: سیاست خارجی شاید برای امروز ایران مهمتر از سایر کشورها باشد. موفقیت استراتژیکی ایران و قدرت تاثیرگذاری کشور در طول تاریخ از نظر فرهنگی و تمدنی به گونه ای بوده است که حتی مهاجمین به این کشور، از فرهنگ،‌ تمدن و مذهب ایران تاثیر گرفته اند.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه از ابتدای انقلاب اسلامی گفتمان های متعددی بر سیاست خارجی کشورمان حاکم بوده است، تصریح کرد: این گفتمان ها برخاسته از هویت دینی و ملی مردم ایران و اندیشه های امام راحل و سیاست ها و رهنمودهای مقام معظم رهبری بوده است و به همین دلیل از نظر مبنایی تفاوت چندانی با هم نداشته اند و بنیان اصلی این گفتمان ها نیز مبتنی بر سیاست حکیمانه مقام معظم رهبری یعنی سه اصل عزت، حکمت و مصلحت است و این سیاست چراغ راه سیاست خارجی کشورمان بوده و خواهد بود.
دکتر جهانگیری افزود: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران همواره بر رویکرد نه انفعال و انزوا و نه فرار از مواجهه با دشمن و مخالفین استوار بوده است چرا که باید سیاست خارجی فعال و پویا داشته باشیم تا بتوانیم در همه صحنه های بین المللی از عزت ملت ایران و کشور حفاظت و حراست کنیم.
معاون اول رییس جمهور گفتمان سیاست خارجی در دولت تدبیر و امید را تعامل سازنده با جهان عنوان کرد و افزود: دولت تدبیر و امید در شرایطی کار خود را آغاز کرد که با تحریم های شورای امنیت و فشار سنگین بر اقتصاد کشور و زندگی مردم مواجه بودیم و دولت اولویت خود را در سیاست خارجی بر رفع تحریم ها و کاستن فشارها از زندگی مردم قرار داد.
وی افزود: در هر دو بخش رفع تحریم ها و کاهش فشار بر زندگی مردم، دستاوردهای مهمی داشتیم که نمونه این دستاورد در گفتگوهای فشرده و سخت با کشورهای 1+5 بود که این گفتگوها در عرصه بین المللی نیز جزو موارد استثنایی است.
دکتر جهانگیری ادامه داد: ایران در این مذاکرات با شش قدرت بین المللی به توافق و دستاورد بزرگی رسید که هم توانست حق دسترسی ملت ایران به فعالیت صلح آمیز هسته ای را تثبیت کند و هم مسئله امنیتی سازی ایران در جهان و نیز قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل علیه کشورمان را از دستور کار خارج کند.
معاون اول رییس جمهور گفت: پیش از دستیابی به برجام و لغو تحریم ها و قطعنامه های شورای امنیت،‌ برخی دوستان صاحب نظر می گفتند که اگر در دو دوره هشت ساله ریاست جمهوری فعالیت مستمر داشته باشیم بعید است که بتوانیم قطعنامه های شورای امنیت را لغو کنیم اما دستگاه دیپلماسی کشورمان توانست این دستاورد را طی یک دوره به سرانجام برساند و گفتمان تعامل سازنده به نتیجه خوبی رسید.
وی با تاکید بر اینکه وزارت امور خارجه برای پیشبرد برنامه های خود و مقابله با راهبرد فشار حداکثری آمریکا نیازمند برخورداری از پشتوانه قوی در داخل کشور است،‌ گفت: به فضل الهی و با برنامه های دستگاه دیپلماسی کشور، آمریکا موفق به ارسال پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل نخواهد شد. همان طور که در جلسه اخیر این شورا بعد از سخنان وزرای خارجه ایران و آمریکا، 14 عضو دیگر شورا در مجموع در جهت مخالفت با سیاست های آمریکا موضع گیری کردند و علیه ایران اجماعی شکل نگرفت.
دکتر جهانگیری افزود: همواره تلاش کرده ایم تا در داخل کشور ابزارهای مورد نیاز دیپلماسی قدرتمند را فراهم کنیم. همانطور که در دفاع مقدس آنچه موجب موفقیت ایران در دفاع از تمامیت ارضی کشور شد و همگان در پایان جنگ اعلام کردند که ایران یک وجب از خاکش را از دست نداد، رشادت مردم و رزمندگان در کنار دیپلماسی بود که منجر به صدور قطعنامه 598 شد و سرنوشت جنگ را به نفع ایران رقم زد.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به روابط عاطفی و دیدارهای مکرر خود با سردار شهید قاسم سلیمانی در سالهای گذشته خاطر نشان ساخت: از گفتگو با وی احساس می کردم که اقداماتش در منطقه در هماهنگی کامل با وزیر امور خارجه است و این هماهنگی منجر به پیشرفت برنامه های کشور شد.
دکتر جهانگیری ادامه داد: ما حتماً در سیاست بازدارندگی نیازمند اقدامات و توانمندی های نیروهای مسلح هستیم. ساقط کردن پهباد پیشرفته آمریکایی و هدف قرار دادن پایگاه عین الاسد در انتقام از ترور شهید سلیمانی توانمندی است که جلوی هر گونه تجاوز به کشور را می گیرد اما این توانمندی باید مکمل دیپلماسی و سیاست خارجی کشور باشد.
وی افزود: مسئولان وزارت امور خارجه سرمایه کشور هستند که در این مقطع حساس می توانند نقش بزرگی در اجرای سیاست مقاومت فعال کشورمان ایفا کنند. ما در این مقطع نیازمند تاب آوری اقتصادی هستیم البته اینکه می گویم تاب آوری مردم بالا برود منظور این نیست که مردم باید با وجود معیشت سخت مشکلات بیشتری را هم تحمل کنند. هنر ما بعنوان مدیران نظام باید تامین نیازهای کشور و رفع دغدغه های مردم باشد. باید تاب آوری مدیریتی کشور نیز افزایش یابد تا مدیران بتوانند در این شرایط دشوار کشور را اداره کنند.
دکتر جهانگیری ضمن حمایت از دیپلماسی اقتصادی در مقطع کنونی گفت: خوشبختانه اقتصاد کشور در سال گذشته براساس آمارهای رسمی از رشد مثبت برخوردار بوده است و در صادرات غیرنفتی،‌ کشاورزی،‌ صنعت و خدمات با وجود تحریم های گسترده رشد مثبت داشته ایم و اقتصاد از حالت رکود بیرون آمده است و ان شاءالله با سیاست های اتخاذ شده در سال 99 روند تورم کاهشی خواهد بود و اشتغال و رشد اقتصادی با وجود پیامدهای منفی کرونا و تحریم افزایش خواهد یافت.
معاون اول رییس جمهور در پایان سخنان خود اظهار امیدواری کرد که با تقویت اقتصاد کشور پشتوانه خوبی برای دستگاه خارجی به منظور دفاع از حقوق ملت ایجاد شود.
وزیر امور خارجه نیز در این جلسه با اشاره به اینکه امروز در سطح بین الملل با گروه هایی مواجه هستیم که تمام توان خود را برای فشار بر ملت ایران بکار گرفته اند، گفت: در این میان آمریکا و رژیم صهیونیستی بیشترین فشارها را وارد می کند و این دشمنی ها به دلیل بالندگی و توانایی جمهوری اسلامی ایران در بخش های مختلف است که آنها را نگران کرده است.
دکتر ظریف افزود: کشیده شدن دیپلماسی به کف خیابان یکی از آفت های سیاست خارجی است که امروز با آن مواجه هستیم و نمونه آن کنوانسیون جامع خزر و روابط 25 ساله با چین است که جزو دستاوردهای خوب دولت محسوب می شود و تامین منافع ملی را در بر دارد اما از سوی همه جناح ها با دروغ پردازی علیه این دستاوردها تبلیغ می شود.
وی ادامه داد: مسئولین دستگاه دیپلماسی کشور برای دفاع از ملت ایران و کشور حقوق می گیرند از این رو به توهین هایی که می شنویم توجه نمی کنیم و حتی مطالبی را در دفاع از خود که ممکن است برای منافع ملی مناسب نباشد به زبان نمی‌آوریم.
در این نشست همچنین تعدادی از معاونین وزیر امور خارجه در سخنانی به ترسیم وضعیت کشورمان در عرصه بین الملل،‌ آثار تحریم ها، مسائل حقوقی و بین المللی و وضعیت بودجه وزارت امور خارجه پرداختند.

r_rsar
اخبار برگزيده