اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
يکشنبه 13 آذر 1401 - 04 December 2022
شناسه خبر: 745
تاریخ خبر: 1393/11/1
ساعت: 07:40
دکتر جهانگیری در مراسم افتتاح خط تولید ام دی اففومنات:

بخش خصوصی باید میدان‌دار اقتصاد کشور باشد

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه امروز ایران نیازمند سرمایه گذاری، رونق تولید و اشتغالزایی است، گفت: امروز همه مسئولین کشور و نظام پذیرفته‌اند که بخش خصوصی باید میدان دار اقتصاد کشور باشد و نسبت به سرمایه گذاری، تولید و کارهای بزرگ اقدام کند.

دکتر اسحاق جهانگیری ظهر امروز (سه‌شنبه) در مراسم افتتاح خط تولید" ام دی اف" کارخانه فومنات اظهار داشت: امروز یکی از مهمترین دغدغه‌های پیش روی کشور در مقطع فعلی بیکاری است و جوانان تحصیلکرده که با زحمت فراوان تحصیل کرده‌اند نیازمند آن هستند که بتوانند از فرصت های شغلی برخوردار شوند.
معاون اول رییس جمهور وضع اشتغال کشور را نگران کننده ارزیابی کرد و افزود: براساس آمارها در دهه گذشته تعداد خالص مشاغل ایجاد شده در کشور نزدیک صفراست و این یعنی بسیاری از جوانان کشور از فرصتهای شغلی محروم هستند.
وی افزود: ایران توانایی و ظرفیت ایجاد سالانه ۱ میلیون فرصت شغلی را دارد که البته این امر نیازمند بزرگ شدن و رشد اقتصاد است و لازمه اشتغالزایی، افزایش تولید و رشد سرمایه گذاری است که باید موتور این اتفاق توسط بخش خصوصی به حرکت درآید.
دکتر جهانگیری با تاکید براینکه بخش خصوصی باید به معنای واقعی به صحنه بیاید و با سرمایه گذاری برای جوانان اشتغالزایی کند، خاطر نشان کرد: در گذشته این ابهام وجود داشت که بخش خصوصی تا چه میزان امکان رشد و فعالیت در کشور را دارد اما پس از ابلاغ سیاست‌های اصل ۴۴ توسط رهبر معظم انقلاب این ابهام با تدبیر رهبری از میان برداشته شد و در حقیقت این سیاست‌ها خدمت بزرگی به اقتصاد کشور بود.
معاون اول رییس جمهور ادامه داد: طبق سیاست‌های اصل ۴۴ هیچ محدودیتی برای فعالیت بخش خصوصی وجود ندارد و اگراین سیاست‌ها در مقطعی که ابلاغ شد در اختیار مدیری قرار می‌گرفت که استفاده لازم را از این سیاست‌ها می‌کرد، انقلابی در اقتصاد کشور رخ می‌داد.
وی خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب نیز خودشان فرمودند که انتظار دارند با ابلاغ این سیاست‌ها تحولی در اقتصاد کشور ایجاد شود و ثروت آفرینی و تولید ثروت در کشور اتفاق بیافتد.
معاون اول رییس جمهور در ادامه با اشاره به وجود منابع طبیعی نظیر نفت و گاز و ظرفیت‌های معدنی در کشور گفت: کشورهای غربی همواره به دنبال جذب جوانان فهیم و خلاق سایرکشورها هستند، این در حالی است که این فرصت در مقطع فعلی در اختیار ما قرار گرفته که بتوانیم با برخورداری از تعداد بیشمار جوانان، منابع طبیعی مطلوب استخراج و تولید کشور را متحول کنیم.
دکتر جهانگیری تصریح کرد: در این شرایط دولت هم باید وظایف خود را به خوبی انجام دهد و فضا و بستر مناسبی فراهم کند تا اقتصاد کلان کشور با ثبات باشد.
وی افزود: صندوق توسعه ملی یکی از امکانات و فرصتهایی است که بخش خصوصی می تواند از تسهیلات ارزی و ریالی آن استفاده کند و انتظار ما این است که بخش خصوصی در استان گیلان روز به روز بهتر از گذشته به صحنه بیاید.
معاون اول رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وجود نیروی انسانی نخبه و دانشمند در استان گیلان خاطر نشان کرد: استان گیلان از نزدیک بودن به مرکز و پایتخت برخوردار است و همچنین با برخی کشورهای همسایه نیز ارتباط دارد که می‌تواند با استفاده از این مزایا و ظرفیت‌ها، زمینه رشد و جهش خود را فراهم کند.

r_rsar
اخبار برگزيده