اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
جمعه 8 مهر 1401 - 30 September 2022
شناسه خبر: 7414
تاریخ خبر: 1398/12/27
ساعت: 18:58
معاون اول رئیس جمهور تأکید کرد:

مدیران کشور از زمان شیوع ویروس کرونا به صورت جهادی پای کار هستند/ تحریم‌های آمریکا در مقطع مقابله با کرونا روسیاهی برای این کشور و سرافرازی برای مردم ایران به همراه خواهد داشت/ در ایام عید، دولت و بخش‌های تولیدی که مسئول تأمین نیاز‌های مردم هستند، تعطیلی نخواهند داشت

جلسه ستاد تنظیم بازار عصر امروز به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار شد.

مدیران کشور از زمان شیوع ویروس کرونا به صورت جهادی پای کار هستند/ تحریم‌های آمریکا در مقطع مقابله با کرونا روسیاهی برای این کشور و سرافرازی برای مردم ایران به همراه خواهد داشت/ در ایام عید، دولت و بخش‌های تولیدی که مسئول تأمین نیاز‌های مردم هستند، تعطیلی نخواهند داشت

دكتر اسحاق جهانگيري در اين جلسه با قدرداني از دستگاه هاي مرتبط با تأمين كالاهاي اساسي مورد نياز مردم گفت: خوشبختانه از ابتداي سال جاري انواع كالاهاي اساسي به وفور در اختيار مردم قرار داشته و در هيچ مقطعي كمبود و مشكلي براي تامين اقلام مورد نياز مردم وجود نداشته است.
معاون اول رئيس جمهور با تأكيد بر اينكه تأمين كالاهاي اساسي براي رفع نيازهاي مردم و اطمينان بخشي به جامعه مبني بر اينكه هيچ كمبودي وجود ندارد، افزود: در ماه هاي اخير و در مقطع ايام پاياني سال به رغم شيوع ويروس كرونا در كشور، اما همچنان مشكلي براي تأمين كالاهاي اساسي مورد نياز مردم وجود ندارد.
دكتر جهانگيري از دستگاه هاي متولي تنظيم بازار و بخش هاي نظارتي خواست در دو مقطع شب عيد و نيز ماه مبارك رمضان، تمركزي جدي بر موضوع تنظيم بازار و بازرسي ها داشته باشند تا مردم دغدغه اي در خصوص قيمت ها و تأمين اقلام مورد نياز خود نداشته باشند.
معاون اول رئيس جمهور در ادامه با قدرداني از تمامي مديران كشور كه از زمان شيوع ويروس كرونا در كشور به صورت انقلابي و جهادي پاي كار آمده اند، خاطرنشان كرد: اقدامات ارزشمند صورت گرفته در مدت اخير نشان داد كه مديريت اجرايي كشور، دستگاه قضايي، قوه مقننه، نیروهای مسلح و همه بخش هاي عمومی، خصوصي و دولتي در زمان بحران قادر هستند به خوبي عمل كنند.
دكتر جهانگيري افزود: در شرايطي كه همه مردم دنيا و كشورهاي مدعي مديريت درگير ويروس كرونا شده اند، سيستم مديريتي برخي از اين كشورها ظرف چند روز با بحران مواجه شد اما خوشبختانه به دليل همراهي كه مردم ايران از خود نشان دادند مشكل و بحران مديريتي در كشور ايجاد نشد.
وي افزود: خوشبختانه مردم ايران، مردمي همراه هستند و وقتي كه مسائل را صادقانه با آنها مطرح كنيم و از آحاد جامعه كمك بخواهيم، همگي پاي كار مي آيند و با دولت همراهي مي كنند.
معاون اول رئيس جمهور با اشاره به اينكه در موضوع شيوع ويروس كرونا دو مسأله اساسي مطرح بود، افزود: يكي از اين نيازها موضوع درمان بيماران مبتلا به كرونا و ديگري تأمين نيازهاي بهداشتي بيمارستان ها و اقلام بهداشتي مورد نياز مردم بود كه مديران كشور، واردكنندگان و نيز دست اندركاران شبكه توزيع و نظارت، عملكرد قابل قبول و كارنامه خوبي از خود برجاي گذاشتند.
دكتر جهانگيري با اشاره به اينكه در بخش توليد اقلام بهداشتي نظير الكل، ماسك و لباس هاي پرستاري ظرف مدتي كوتاه ظرفيت توليد كشور چند برابر شد، گفت: خوشبختانه همت مديران و همراهي و همكاري دستگاه هاي مختلف باعث شد كه در واردات برخي اقلام مورد نياز بهداشت و درمان كشور، از مرحله ثبت سفارش تا ورود كالا به كشور مدت 48 ساعت زمان مي برد كه اين نشان مي دهد مديريت كشور قادر است در دوران سختي، با همت جهادي نيازهاي مردم را تأمين كند.
معاون اول رئيس جمهور ادامه داد: وقتي مردم تلاش ها و اقدامات صادقانه مديران كشور را مشاهده مي كنند، همكاري و همراهي خوبي از خود نشان مي دهند و اين در حاليست كه در برخي كشورهاي اروپايي مردم به فروشگاه ها هجوم برده و با مشكل كمبود كالاهاي اساسي مواجه شده اند.
دكتر جهانگيري اضافه كرد: در سال 98 با برنامه ريزي و پيش بيني هاي دولت، با وجود آنكه در شرايط محدوديت منابع ارزي بوديم، 14.8 ميليارد دلار منابع ارزي به قیمت 4200 تومان براي تأمين و ذخيره كالاهاي اساسي تخصيص يافت و نتيجه اين برنامه ريزي اين است كه امروز كالاهاي اساسي مورد نياز مردم به وفور در فروشگاه ها وجود دارد.
معاون اول رئيس جمهور با تأكيد بر اينكه در ايام عيد نيز بايد كارها با همين حساسيت دنبال شود، تصريح كرد: با وجود آنكه از مردم درخواست مي كنيم در خانه هاي خود بمانند و به اين وظيفه ملي براي جلوگيري از گسترش كرونا عمل كنند اما دولت و بخش هاي توليدي كه مسئول تأمين نيازهاي مردم هستند تعطيلي نخواهند داشت و حتي به صورت سه شيفت فعاليت خواهند كرد.
دكتر جهانگيري همچنين با اشاره به گزارش هاي ارايه شده در جلسه در خصوص ورود محموله هاي اقلام بهداشتي نظير ماسك گفت: اميدوارم با تلاش هاي انجام شده در بخش توليد و واردات، در آينده نزديك شاهد تأمين كالاهاي بهداشتي مورد نياز جامعه باشيم.
وي افزود: اگرچه بر اساس گزارش هاي كارشناسان استفاده از ماسك براي همه مردم الزامي و ضروري نيست، اما عرضه اينگونه محصولات بهداشتي بايد به گونه اي باشد تا كساني كه از نظر روحي و رواني احساس مي كنند كه به اين گونه اقلام نيازمند هستند، بتوانند نيازهاي خود را تأمين و دغدغه اي در اين خصوص نداشته باشند.
معاون اول رئيس جمهور ضمن تقدير از وزارتخانه هاي صنعت، معدن و تجارت، جهاد كشاوزي، راه و شهرسازي و گمركات كشور كه مسئوليت اصلي تأمين كالا و واردات را انجام مي دهند گفت: حضور مستمر بخش بازرسي و دستگاه هاي نظارتي در بازار نيز اقدام مناسبي است كه مي تواند در اطمينان بخشي به مردم مؤثر باشد.
دكتر جهانگيري از استانداران سراسر كشور نيز به خاطر تلاش هاي گسترده و همراهي با دولت براي مبارزه با كرونا قدرداني و خاطرنشان كرد: استانداران عملكرد موفقي در اين زمينه داشته اند و در بسياري از مقاطع بار سنگين مسئوليت را در بحران هاي مختلف بر دوش مي كشند.
معاون اول رئيس جمهور تصريح كرد: همه اين تلاش ها و اقدامات انجام شده در شرايط تحريم هاي ظالمانه آمريكاست و امروز كه همه مردم دنيا گرفتار مقابله با كرونا هستند آمريكا با وقاحت ملت ايران را در شرايط فشار و تحريم هاي ظالمانه قرار داده كه اين موضوع براي آمريكا در تاريخ روسياهي و براي مردم ايران سرفرازي به همراه خواهد داشت.
دكتر جهانگيري از همه مديران و دستگاه هاي مختلف كشور خواست مراقبت از مردم و تلاش براي از بين بردن ويروس كرونا را در اولويت همه برنامه ها قرار دهند و در عين حال دستورالعمل هاي بهداشتي لازم را نيز براي حفظ سلامتي خود به كار گيرند تا بتوانيم با حداقل آسيب اين مقطع را پشت سر بگذاريم.
در اين جلسه كه وزير امور اقتصادي و دارايي، تعاون، كار و رفاه اجتماعي، دادگستري، سرپرست وزارت جهاد كشاورزي، رئيس كل بانك مركزي، رئيس سازمان تعزيرات حكومتي و مديرعامل سازمان حمايت مصرف كنندگان و توليدكنندگان نيز حضور داشتند، قائم مقام وزير صنعت، معدن و تجارت گزارشي از اهتمام جدي ستاد تنظيم بازار براي تأمين كالا و فعاليت شبكه هاي توزيع و نظارت ارائه كرد و گفت: تمركز عمده ستاد بر فراواني كالا بوده و در اين زمينه همه استان ها نيز پاي كار آمده اند و جلسات تنظيم بازار در استان ها به صورت هفتگي برگزار مي شود.
حسين مدرس خياباني افزود: خوشبختانه هماهنگي بسيار خوبي ميان دستگاه هاي متولي تنظيم بازار وجود دارد و ذخاير قابل قبولي از اقلام مختلف و كالاهاي اساسي در كشور موجود است.
وي ادامه داد: با شيوع ويروس كرونا تقاضاي مردم براي خريد اقلام و كالاهاي اساسي افزايش پيدا كرد و شاهد حضور گسترده مردم در فروشگاه ها بوديم اما عليرغم افزايش تقاضا، به دليل برنامه ريزي هاي صورت گرفته، انبارها و قفسه هاي فروشگاه ها همچنان مملوء از كالا است چرا كه هم واردات و هم بخش توليد به خوبي مديريت شده است.
قائم مقام وزير صمت در امور بازرگاني همچنين گزارشي از بازرسي ها براي تنظيم بازار ارايه كرد و گفت: تعداد بازرسان دو برابر شده و نظارت قابل قبولي در بازار حاكم است.
وي همچنين از فعال شدن ستادي در خصوص كرونا از ابتداي شيوع اين ويروس در كشور خبر داد و افزود: در اين راستا با افزايش ظرفيت هاي توليد اقلام و كالاهاي بهداشتي در كشور و پاي كار آمدن بخش هاي توليدي بخش خصوصي و دولتي شاهد رشد چشمگير توليد اينگونه اقلام در كشور بوده ايم ضمن آنكه در بخش واردات اقلام بهداشتي نيز تدابير لازم نظير حذف ممنوعيت ها و صفر شدن تعرفه ها انجام شده است.
وزير دادگستري نيز در اين جلسه با تأكيد بر اينكه سازمان تعزيرات حكومتي با تمام ظرفيت خود در خدمت وزارتخانه هاي بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و صنعت، معدن و تجارت است اظهار داشت: در حال حاضر 1500 نفر بازرس مشغول فعاليت هستند ضمن آنكه نيروهاي دادستاني و قوه قضاييه نيز همكاري و مشاركت بسيار خوبي براي نظارت بر بازار دارند.
سرپرست وزارت جهاد كشاورزي هم در اين نشست گزارشي از ظرفيت توليد برخي اقلام نظير شكر، برنج، روغن و حبوبات و ميزان تقاضاي سالانه اين كالاها ارايه كرد و به تشريح پيش بيني ها و برآوردهاي انجام شده براي نيازهاي سال 99 پرداخت.
در اين جلسه وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي نيز با اشاره به ظرفيت هاي فني و زيرساخت هاي دولت الكترونيك در كشور بر ضرورت طراحي سيستمي جامع براي خدمت رساني به مردم در سطح وسيع براي خريدهاي اينترنتي اقلام و كالاهاي مختلف تأكيد كرد.
رئيس سازمان غذا و دارو نيز گزارشي از ذخاير موجود دارويي و اقلام بهداشتي در كشور ارايه كرد و گفت: خوشبختانه در بخش دارو از ذخاير مطمئني در كشور برخوردار هستيم و ظرفيت هاي توليدي اقلام بهداشتي نظير الكل، ماسك و محلول و ژل هاي ضدعفوني چند برابر شده است.
نماينده وزارت راه و شهرسازي هم در اين نشست از كاهش سه درصدي ترددهاي بين استاني روز جاري نسبت به روز گذشته خبر داد و گفت: البته ترددهاي بين استاني نسبت به سال گذشته 36 درصد كاهش داشته كه از همكاري مردم حكايت دارد.
رئيس كل گمرك جمهوري اسلامي با بيان اينكه ميزان واردات كشور در سال جاري 35 ميليون تن بوده و از اين ميزان 23 ميليون تن مربوط به كالاهاي اساسي است، گفت: اين ميزان نسبت به مدت مشابه سال قبل 3 ميليون تن افزايش داشته و ارزش واردات نيز در سال جاري 43 ميليارد دلار بوده است .
وي افزود: ميزان صادرات كشور در سال جاري نيز از نظر وزني 133 ميليون تن بوده كه نسبت به سال گذشته 14 درصد افزايش داشته است.
رئيس كل گمرك افزود: واردات كالاها و اقلام بهداشتي نيز سال گذشته 75 ميليون دلار بوده اما در سال جاري به دليل شيوع كرونا و افزايش واردات اينگونه اقلام اين عدد به 85 ميليون دلار رسيده است.
در اين جلسه كه نمايندگان ساير دستگاه هاي مرتبط نيز حضور داشتند موضوع تنظيم بازار در ايام پاياني سال و تأمين كالا براي ماه مبارك رمضان مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و تصميمات لازم اتخاذ شد.
در اين نشست همچنين پس از ارايه گزارش هاي مختلف در خصوص افزايش واردات و ظرفيت توليد اقلام و كالاهاي بهداشتي مورد نياز براي مقابله با كرونا، برنامه ريزي ها و تصميمات لازم براي جبران كمبودها و رفع دغدغه هاي موجود اتخاذ شد.

 

گالری تصاویر
r_rsar
اخبار برگزيده