اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
دوشنبه 14 آذر 1401 - 05 December 2022
شناسه خبر: 6755
تاریخ خبر: 1398/1/12
ساعت: 16:48
دکتر جهانگیری در گفتگو با خبرنگاران در حاشیه بازدید از سد دز:

با اطمینان می‌گویم دولت در زمینه جبران خساران سیل در کنار مردم است/ از مردم درخواست می‌کنم به هشدار‌ها توجه کنند/ وضعیت فعلی سد‌های خوزستان نعمتی برای کشور و این استان است

معاون اول رییس جمهور گفت: برای جبران خسارات سیلاب‌هایی که در کشور رخ داده است تمهیدات مناسب و مصوبات خوبی در دولت داشته ایم و به مردم اطمینان می‌دهیم که دولت در این زمینه در کنار آن‌ها خواهد بود.

با اطمینان می‌گویم دولت در زمینه جبران خساران سیل در کنار مردم است/ از مردم درخواست می‌کنم به هشدار‌ها توجه کنند/ وضعیت فعلی سد‌های خوزستان نعمتی برای کشور و این استان است

دکتر اسحاق جهانگیری روز دوشنبه در حاشیه بازدید از سد دز در جمع خبرنگاران با اشاره به سفر خود به استان‌های غربی و جنوبی در معرض سیل گفت: در استان کرمانشاه مدیریت استان بر اوضاع مسلط بود اما میزان بارندگی ها هم کمتر بود. در کرمانشاه مسئولان خود را برای بارندگی هایی که از شب گذشته آغاز شده و احتمالا تا چهارشنبه ادامه پیدا می کند، به خوبی آماده کرده بودند.
وی افزود: امیدوارم با توجه به توانمندی های مدیریتی و آمادگی که در استان کرمانشاه وجود داشت، با مشکل جدی در این استان مواجه نشویم.
معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: پس از کرمانشاه به استان لرستان سفر کردم و از همان ابتدای سفر با بارش های شدیدی در منطقه مواجه شدیم. صبح امروز نیز در لرستان شاهد آن بودیم که آب در رودخانه بالا آمده بود و در برخی از مناطق وارد شهر شده بود.
دکتر جهانگیری اظهار داشت: در تماسی که با وزیر کشور داشتم، دستور دادم تا از استان اصفهان و استان مرکزی کمک و امکانات مورد نیاز استان لرستان تامین شود و پیش بینی های لازم در این زمینه انجام گرفته است.
وی با بیان اینکه از مردم درخواست می کنم تا به هشدارها توجه کنند، خاطرنشان کرد: همه هشدارها برای آن است تا سلامت مردم حفظ شود و مردم باید به این هشدارها توجه کنند.
معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: با توجه به اینکه امکان پرواز هواپیما از استان لرستان نبود، با ماشین به خوزستان آمده ام و در مسیر سیلاب هایی را که به سمت خوزستان می آمدند، مشاهده کردم.
دکتر جهانگیری با اشاره به اینکه سد دز یکی از مهمترین سدها در کنترل سیلاب است، اظهار داشت: این سد یکی از مستحکم ترین سدها است و متخصصان و مسئولان آن هیچ دغدغه ای از پایداری این سد ندارند. آنچه اکنون مهم است میزان ورودی سد است که بیش از 5 هزار مترمکعب است و بر اساس پیش بینی ها احتمال افزایش آن نیز وجود دارد.
معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: تدبیر استاندار خوزستان و مسئولان آن است که سیلابی که در پشت این سد قرار می گیرد، به نحوی خارج شود که کمترین آسیب به بخش های پایین دست و سد وارد شود.
دکتر جهانگیری شرایط فعلی سدهای خوزستان را نعمتی بسیار بزرگ برای کشور و استان برشمرد و خاطرنشان کرد: تا کنون هیچ حادثه تلخی که نگران کننده باشد در اثر سیلاب در خوزستان رخ نداده است و اگر مردم به هشدارها توجه کنند امیدواریم اتفاقی رخ ندهد.
معاون اول رئیس جمهور گفت: خسارت مادی قابل جبران است اما آنچه قابل جبران نیست جان مردم و خسارت جانی است و در بحث خسارات مالی با اطمینان به مردم می‌گویم که خسارت ها از جمله خسارات کشاورزان را جبران خواهیم کرد.
دکتر جهانگیری در ارتباط با استحکام سدها و سیل‌بندها گفت: اسفند پارسال به درخواست وزیر نیرو و استاندار خوزستان جلسه‌ای در تهران برگزار کردم که در آن تکالیفی برای همه دستگاه‌ها در این زمینه تعیین و ابلاغ شد و این برنامه‌ها به خوبی اجرا شده است.
دکتر جهانگیری ادامه داد: برای جبران خسارت‌های سیلاب هایی که در کشور رخ داده است، محدودیت منابع نداریم و مصوبات خوبی را در این زمینه در دولت داشته ایم.
وی با اشاره به همکاری همه دستگاه ها و نیروهای نظامی و انتظامی در کمک به امدادرسانی اظهار داشت: یکی از شاهکارهایی که در سیلاب اخیر در کشور به نمایش درآمد، همدلی و همکاری همه بخش ها بود. در بحران ها مردم نشان داده اند که چیزی جای ایران را در قلبشان نخواهد گرفت و دیگر خط و ربط ها رنگ می‌بازند.

r_rsar
اخبار برگزيده