يا اَبَا الْحَسَنِ يا عَلِىَّ بْنَ مُوسى اَيُّهَا الرِّضا يَا بْنَ رَسُولِ اللّهِ يا حُجَّةَ اللّهِ عَلى خَلْقِهِ يا سَيِّدَنا وَمَوْلينا اِنّا تَوَجَّهْنا وَاسْتشْفَعْنا وَتَوَسَّلْنا بِكَ اِلَى اللّهِ وَقَدَّمْناكَ بَيْنَ يَدَىْ حاجاتِنا يا وَجيهاً عِنْدَاللّهِ اِشْفَعْ لَنا عِنْدَاللّهِ

      
سه شنبه 5 مهر 1401 - 27 September 2022
شناسه خبر: 6711
تاریخ خبر: 1397/12/28
ساعت: 13:43
معاون اول رییس جمهور تأکید کرد:

باید برای صیانت از منابع انرژی کشور برنامه ریزی جدی شود / جلوگیری از سوختن گاز‌های همراه نفت تا پایان دولت دوازدهم / برقی شدن ۸۵ هزار چاه آب کشاورزی در دولت تدبیر و امید

جلسه شورای عالی انرژی ظهر امروز (سه شنبه) به ریاست معاون اول ريیس جمهور برگزار شد.

باید برای صیانت از منابع انرژی کشور برنامه ریزی جدی شود / جلوگیری از سوختن گاز‌های همراه نفت تا پایان دولت دوازدهم / برقی شدن ۸۵ هزار چاه آب کشاورزی در دولت تدبیر و امید

دکتر اسحاق جهانگیری با اشاره به گزارش های ارائه شده از اقدامات صورت گرفته در خصوص اصلاح الگوی مصرف و کاهش شدت انرژی گفت: تلاش ها و زحمات خوبی در وزارت نفت برای صرفه جویی در بخش انرژی صورت گرفته و لازم است این موضوع با جدیت هر چه بیشتر دنبال شود.
معاون اول رئیس جمهور با تاكيد بر اينكه ‌باید برنامه ريزي دقيقي برای صيانت از منابع انرژی در کشور داشته باشيم، از سازمان برنامه و بودجه خواست موضوع صرفه جویی و اصلاح الگوی مصرف و نيز موضوع میزان شدت انرژی را در يكي از جلسات آتي شورا مطرح كند تا تصيمات لازم در اين خصوص اتخاذ شود.
دکتر جهانگیری همچنین با اشاره به هدر رفت زياد انرژی در ساختمان های اداری و مسکونی کشور تصریح کرد: باید موضوع اصلاح الگوی مصرف انرژی در ساخت و ساز های جدید و نیز در تولید و واردات تجهیزات گرمایشی و سرمایشی رعایت شود تا از هدر رفت و مصرف بی رویه انرژی در کشور جلوگیری کنیم.
در این جلسه که وزرای نفت، نیرو،‌ ريیس سازمان برنامه و بودجه و معاون علمی و فناوری ريیس جمهور نیز حضور داشتند، الگوی مصرف برق و گاز طبیعی موضوع آیین نامه تبصره ماده 18 قانون اصلاح الگوی مصرف مصوب سال 1389 مورد بررسی قرار گرفت و پس از ارائه دیدگاه ها و نظرات اعضای جلسه به تصویب رسید.
در این جلسه همچنین نماینده سازمان برنامه و بودجه گزارشی از عملکرد سالهای 95 و 96 در خصوص قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی ارائه کرد و گفت: با اقدامات صورت گرفته توسط وزارت نفت در دو سال اخیر، معادل 39 میلیون بشکه نفت خام صرفه جویی شده است.
وی همچنین با اشاره به اقدامات مرتبط با قانون اصلاح الگوی مصرف از سوي وزارت نیرو خاطرنشان کرد: در بخش برق با اقدامات انجام شده، معادل 30 میلیون بشکه نفت خام صرفه جویی شده است و در سازمان انرژی اتمی نیز از طریق تولید برق در نیروگاه های اتمی بوشهر، معادل 22 میلیون بشکه نفت خام در مصرف سوخت فسیلی صرفه جویی شده است.
در ادامه این جلسه گزارشی از اقدامات و تلاش های وزارت نفت برای کاهش و حذف سوختن گازهای همراه نفت ارائه و اعلام شد که وزارت نفت در بخش های اصلی و پالایشگاه های کشور اقدامات لازم را برای جلوگیری از گازسوزی انجام داده است.
موضوع برق دار کردن چاه های آب کشاورزی از دیگر مباحث مطرح شده در این جلسه بود که مقرر شد از این پس سالانه 25 هزار حلقه چاه برق دار شوند.
همچنین نماینده وزارت نیرو با ارائه گزارشی از تعداد چاه های آب کشاورزی برقی شده پس از انقلاب اسلامی گفت: در سال 57 فقط 200 هزار حلقه چاه آب کشاورزی برقی بود که از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون تعداد 265 هزار حلقه چاه آب کشاورزی برقی شده که از این تعداد در دولت تدبیر و امید تعداد 85 هزار حلقه چاه آب کشاورزی برقی شده است.
وی از مزایای برقی کردن چاه های آب کشاورزی به صرفه جویی بالا در مصرف انرژی به ویژه گازوئیل، نظارت موثر بر برداشت آب از سفره های آب زیرزمینی در بخش کشاورزی و نیز جلوگیری از قاچاق سوخت اشاره کرد.

گالری تصاویر
r_rsar
اخبار برگزيده