يا اَبَا الْحَسَنِ يا عَلِىَّ بْنَ مُوسى اَيُّهَا الرِّضا يَا بْنَ رَسُولِ اللّهِ يا حُجَّةَ اللّهِ عَلى خَلْقِهِ يا سَيِّدَنا وَمَوْلينا اِنّا تَوَجَّهْنا وَاسْتشْفَعْنا وَتَوَسَّلْنا بِكَ اِلَى اللّهِ وَقَدَّمْناكَ بَيْنَ يَدَىْ حاجاتِنا يا وَجيهاً عِنْدَاللّهِ اِشْفَعْ لَنا عِنْدَاللّهِ

      
سه شنبه 5 مهر 1401 - 27 September 2022
شناسه خبر: 6704
تاریخ خبر: 1397/12/22
ساعت: 19:10
دکتر جهانگیری تأکید کرد:

پیروزی ایران در دوران دفاع مقدس نتیجه روحیه و فرهنگ شهادت طلبی ملت ایران بود / راه شهدا، فرهنگ شهدا و ایثار باید زنده نگه داشته شود/ بدون امنیت نمی‌توان از آزادی، عدالت و توسعه سخن گفت / سفر رییس جمهور کشورمان به عراق نمایش اوج عظمت ایران بود

معاون اول رئیس جمهور از امنیت به عنوان پیش نیاز هر اقدام سیاسی، اجتماعی و اقتصادی یاد کرد و گفت: بدون برقراری امنیت، نمی‌توان از آزادی، عدالت و توسعه سخن گفت و این واژه‌ها و مفاهیم زمانی معنا می‌یابد که امنیت وجود داشته باشد.

پیروزی ایران در دوران دفاع مقدس نتیجه روحیه و فرهنگ شهادت طلبی ملت ایران بود / راه شهدا، فرهنگ شهدا و ایثار باید زنده نگه داشته شود/ بدون امنیت نمی‌توان از آزادی، عدالت و توسعه سخن گفت: / سفر رییس جمهور کشورمان به عراق نمایش اوج عظمت ایران بود

دکتر اسحاق جهانگیری عصر امروز (چهارشنبه) در ششمین کنگره ملی روز بزرگداشت شهدا که با حضور خانواده های معظم شهدای عرصه امنیت برگزار شد از برگزاری این کنگره برای حفظ فرهنگ ایثار و شهادت قدردانی کرد و گفت: راه شهدا، فرهنگ شهدا و ايثار بايد زنده نگه داشته شود زيرا آنچه امروز به نام ايران و نظام و انقلاب اسلامي در داخل و خارج كشور داريم محصول فداكاري ايثارگران و شهداي عزيز است.
معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر این که ما باید قدردان خون شهدا باشیم اظهار داشت: شهدای عرصه امنیت که در دستگاه ها و بخش های مختلف امنیتی کشور فعالیت می کردند مسئولیت بسیار دشواری بر دوش داشتند و جان خود را در این مسیر تقدیم انقلاب و ایران کردند.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به این که گاهی از برخی نعمت ها غفلت می کنیم و قدر آنها را به خوبی درک نمی کنیم تصریح کرد: نعمت سلامتی و امنیت از جمله نعمت هایی هستند که تا وقتی در اختیار داریم قدر آن را نمی دانیم. این مفهوم در سخن پیامبر بزرگ اسلام نیز مورد تأکید قرار گرفته و از نظر رسول اكرم (ص) دو نعمت صحت و امنیت در زمره نعمت های گم شده قرار گرفته اند.
دکتر جهانگیری افزود: جامعه ای که از این دو نعمت محروم باشد جامعه ای رو به پیشرفت نیست و نمی تواند بر مشکلات و مسائل خود فائق آید.
معاون اول رئیس جمهور در ادامه با اشاره به این که جمهوری اسلامی ایران در چهل سال گذشته از دوران های بسیار سخت و دشوار عبور کرده است، گفت: ایران جنگ بزرگی را در زمانی که این نظام نهالی تازه غرس شده بود پشت سر گذاشت و وقتی امروز پس از گذشت سالها از دوران دفاع مقدس ایام جنگ را مرور می کنیم می بینیم آنچه سبب شد که بتوانیم از دوران جنگ سرفراز بیرون آییم، روحیه و فرهنگ شهادت طلبی ملت ایران بود.
دکتر جهانگیری افزود: جمهوری اسلامی ایران در چهل سال گذشته از ترور و اقدامات خشونت آمیز بزرگی عبور کرد بطوريكه در همان اوایل انقلاب اسلامی، رئیس جمهور، نخست وزير، برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مردم کوچه و بازار به واسطه انفجارهای تروریستی شهید شدند.
معاون اول رئیس جمهور با بیان این که با ایستادگی نیروهای امنیتی، جمهوری اسلامی ایران توانست این دوران را پشت سر بگذارد خاطرنشان کرد: در دو دهه اخیر نیز حوادث و اتفاقات متعددی در کشورهای اطراف ما رخ داد که هر کدام از این اتفاقات قادر بود یک کشور قدرتمند را از پا در بياورد.
دکتر جهانگیری با اشاره به جنگ اول و دوم خلیج فارس، لشگر کشی به افغانستان، درگیری های پاکستان و مسایل سوریه و شكل گيري گروه هاي تروريستي نظير القاعده و داعش، تصریح کرد: تحلیل این اتفاقات به ما می گوید که این مسایل می توانست منطقه ما را به یکی از کانون های ناامن تبدیل کند که متاسفانه در برخی از کشورها شاهد ناامنی هستیم. خوشبختانه در میان این همه آتش و درگیری، کشوری که توانست به سلامت از اين بحران ها عبور كند ايران بود و جمهوری اسلامی ایران نه تنها توانست امنيت خود را حفظ کند بلکه به کشورهای منطقه نیز کمک کرد تا از صحنه روزگار حذف نشوند.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به هزینه هفت هزار میلیارد دلاری آمریکا در منطقه خاورمیانه افزود: نتیجه این هزینه ها آن بود که رئیس جمهور آمریکا برای دیدار با نظامیان آمریکایی مستقر در این کشور در شب سال نو میلادی به طور مخفیانه و با رعایت شدیدترین تدابیر امنیتی سفر كند كه اين يك موضوع به شدت عبرت انگيز براي همه دنياست.
دکتر جهانگیری افزود: سفر رئیس جمهور آمریکا در شرایطی انجام شد که هیچ کدام از مقامات کاخ سفید و نیز مقامات عراق از آن اطلاع نداشتند و اين نتيجه نابود كردن منابع و زير ساخت هاي كشورهايي نظير عراق و افغانستان و برخي كشورهاي منطقه است.
وي در مقابل به سفر مقامات جمهوری اسلامی ایران به کشورهای منطقه نظیر عراق اشاره كرده و گفت : سفر جاری رئیس جمهور کشورمان به عراق از هفته ها قبل اعلام شده بود و استقبال مقامات عراقی، مقامات محلی، شیوخ و طوایف، دیدار با مراجع عظام و استقبال در عتبات و حرمین شریفین نمايش اوج عظمت جمهوری اسلامی ایران بود.
معاون اول رئیس جمهور با طرح اين پرسش كه چرا ايران اين چنين در قلب مسئولين و مردم عراق قرار مي گيرد و آمريكاييها مورد نفرت هستند، ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران با تدبیر امام راحل (ره) و هدايت مقام معظم رهبری، بر قلب ملت های منطقه حاکم شده است. جمهوری اسلامی ایران در دوران سختی این کشورها، به درخواست آنها بدون هیچ چشم داشتی به آنها با امكانات مالي و حتي جان فرزندانش کمک کرد.
دکتر جهانگیری با اشاره به اعطای نشان ذوالفقار به سردار قاسم سلیمانی از سوی مقام معظم رهبری که بالاترین نشان نظامی در کشور است گفت: سردار سلیمانی سرداری بزرگ است که از دوران دفاع مقدس گردان ها، تیپ ها و لشگرها را هدایت کرد و امروز نیز این گونه برای کشور افتخار آفرینی می کند.
معاون اول رئیس جمهور همچنین با اشاره به سفر چندی پیش خود به کشور سوریه گفت: برخلاف تصور عموم، اوضاع کشور سوریه آرام است و سفر رئیس جمهور این کشور به تهران نیز نشانه ارتباط عمیق دو کشور بود.
دکتر جهانگیری خطاب به خانواده های معظم شهدای عرصه امنیت گفت: ثمره و نتیجه خون فرزندان شما افتخار و امنیت برای کشور بوده است و شما بهترین سرمایه های خود را که فرزندانتان بودند تقدیم انقلاب و کشور کردید.
معاون اول رئیس جمهور افزود: البته بدخواهان نظام دست از شیطنت برنمی دارند اما نیروهای مسلح کشور حتماً از امنیت ایران که بزرگترین دستاورد است حفاظت و حراست خواهند کرد.
وزیر اطلاعات نیز در این مراسم با بیان این که شهادت رمز عزت و سربلندی یک ملت است گفت: به برکت خون شهدا نظام اسلامی از عزت برخوردار است و ما باید خود را مدیون خون شهدا بدانیم و خانواده های معظم آنان را ارج نهیم.
معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران هم در این مراسم با تقدیر از دست اندرکاران برگزاری این کنگره گفت: ‌ما باید همواره قدردان خون پاک شهیدان و خانواده های بزرگوار آنان باشیم.
در این مراسم با حضور معاون اول رئیس جمهور از برخی خانواده های معظم شهدای عرصه امنیت قدردانی شد.
شناسه خبرنگار:1050

r_rsar
اخبار برگزيده