يا اَبَا الْحَسَنِ يا عَلِىَّ بْنَ مُوسى اَيُّهَا الرِّضا يَا بْنَ رَسُولِ اللّهِ يا حُجَّةَ اللّهِ عَلى خَلْقِهِ يا سَيِّدَنا وَمَوْلينا اِنّا تَوَجَّهْنا وَاسْتشْفَعْنا وَتَوَسَّلْنا بِكَ اِلَى اللّهِ وَقَدَّمْناكَ بَيْنَ يَدَىْ حاجاتِنا يا وَجيهاً عِنْدَاللّهِ اِشْفَعْ لَنا عِنْدَاللّهِ

      
سه شنبه 5 مهر 1401 - 27 September 2022
شناسه خبر: 6683
تاریخ خبر: 1397/12/13
ساعت: 13:28
معاون اول رییس جمهور تصریح کرد:

ساماندهی منطقه شهری تهران بزرگ موضوعی حیاتی و پراهمیت است/ با توسعه و بهبود حمل و نقل همگانی بخش زیادی از مسائل تهران بزرگ قابل حل است

جلسه شورای ساماندهی مرکز سیاسی و اداری کشور و تمرکز زدایی از تهران ظهر امروز (دوشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد.

ساماندهی منطقه شهری تهران بزرگ موضوعی حیاتی و پراهمیت است/ با توسعه و بهبود حمل و نقل همگانی بخش زیادی از مسائل تهران بزرگ قابل حل استدكتر اسحاق جهانگيري با بيان اينكه موضوع انتقال پايتخت موضوعي سياسي، اجتماعي و اقتصادي است كه ابعاد مختلف و پيچيده اي را در بر مي گيرد، گفت: چه انتقال مركز سياسي كشور از شهر تهران انجام بشود يا نشود، موضوع ساماندهي منطقه شهري تهران بزرگ موضوعي حياتي و پراهميت است كه نمي توان آن را ناديده گرفت.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به برخي روزهاي سال كه به دليل آلودگي هوا شاهد تعطيلي مدارس و مراكز آموزشي هستيم، تصريح كرد: آلودگي هواي تهران به سلامت جامعه آسيب مي زند و يكي از دلايل اصلي اين آلودگي نابساماني حمل و نقل در تهران بزرگ است.
وي از دبيرخانه شورا و وزارت راه و شهرسازي خواست بر موضوع ساماندهي منطقه شهري تهران بزرگ تمركز جدي داشته باشند و افزود: با توسعه و بهبود حمل و نقل همگاني مي توان بخش زيادي از سفرهاي داخل شهر تهران و منطقه شهري تهران بزرگ كه به وسيله خودروهاي شخصي انجام مي شود را كاهش داد.
دكتر جهانگيري همچنين از دبيرخانه شورا خواست كارگروهي متشكل از دستگاه هاي مرتبط را تشكيل دهد تا مسائل و موضوعات مرتبط با ساماندهي منطقه شهري تهران بزرگ بصورت جامع و با درنظر گرفتن همه جوانب امر بررسي شود و نتايج آن براي تصميم گيري نهايي در شورا ارائه گردد.
معاون اول رييس جمهور همچنين با اشاره به قانون ضرورت امكان سنجي براي جا به جايي و انتقال مركز سياسي و اداري كشور به وزارت راه و شهرسازي و دبيرخانه شورا مأموريت داد تا در خصوص اين موضوع طرح مطالعاتي امكان سنجي و جانمايي را در دستور كار قرار دهند و در جلسه آتي شورا نتايج اين مطالعه را مطرح كنند.
وي همچنين با اشاره به گزارش ارائه شده در جلسه درباره طرح ساماندهي حمل و نقل منطقه شهري تهران ـ كرج از دبيرخانه شورا خواست اين گزارش و مجموعه مطالعات گذشته درباره ساماندهي حمل و نقل تهران بزرگ را به طور دقيق مورد بررسي قرار دهد و پيشنهاداتي جامع و قابل اجرا تدوين و در جلسات آتي شورا مطرح كنند.
وزير نيرو نيز در اين جلسه با تاكيد بر اينكه بايد نگاهي كلان به موضوع ساماندهي تهران و انتقال مركز سياسي از پايتخت داشته باشيم،‌ گفت: اگر همه مسائل و موضوعات بطور جامع مورد توجه قرار نگيرد، هر گونه ساماندهي مي تواند منجر به افزايش جذابيت پايتخت شده و زمينه را براي پذيرش جمعيت بيشتر فراهم كند.
در اين جلسه كه وزراي راه و شهرسازي، اطلاعات، رييس سازمان حفاظت محيط زيست، شهردار تهران، رييس شوراي اسلامي شهر تهران، ري و تجريش و تعدادي از نمايندگان مردم استان تهران در مجلس شوراي اسلامي نيز حضور داشتند،‌ نماينده وزارت راه و شهرسازي گزارشي از طرح ساماندهي حمل و نقل منطقه شهري تهران ـ كرج ارائه كرد و به تشريح وضعيت موجود و راهكارهاي پيشنهادي براي ساماندهي حمل و نقل تهران و كرج پرداخت.
در اين گزارش بر ضرورت اصلاح و بهبود حمل و نقل همگاني استان هاي تهران و البرز تاكيد شد و بهبود خدمات حمل و نقل همگاني و ارائه خدمات قابل رقابت با خودروي شخصي بعنوان يكي از راهكارهاي ساماندهي حمل و نقل مورد بررسي قرار گرفت.
در ادامه اين جلسه پس از بحث و تبادل نظر در خصوص ساماندهي مسائل تهران و انتقال مركز سياسي ـ اداري از پايتخت،‌ مقرر شد دبيرخانه شورا با تشكيل كارگروهي متشكل از دستگاه هاي مرتبط، مطالعات، پيشنهادات و راهكارهاي اجرايي را بصورت دقيق مورد بررسي قرار دهند و نتايج و مصوبات جلسات و پيشنهادات را در قالب راهكارهاي عملياتي در جلسات آتي شورا مطرح كند.

r_rsar
اخبار برگزيده