يا اَبَا الْحَسَنِ يا عَلِىَّ بْنَ مُوسى اَيُّهَا الرِّضا يَا بْنَ رَسُولِ اللّهِ يا حُجَّةَ اللّهِ عَلى خَلْقِهِ يا سَيِّدَنا وَمَوْلينا اِنّا تَوَجَّهْنا وَاسْتشْفَعْنا وَتَوَسَّلْنا بِكَ اِلَى اللّهِ وَقَدَّمْناكَ بَيْنَ يَدَىْ حاجاتِنا يا وَجيهاً عِنْدَاللّهِ اِشْفَعْ لَنا عِنْدَاللّهِ

      
سه شنبه 5 مهر 1401 - 27 September 2022
شناسه خبر: 6671
تاریخ خبر: 1397/12/4
ساعت: 18:05
دکتر جهانگیری تصریح کرد:

زیربنا و پیشنیاز توسعه ملی پایدار توسعه فرهنگی است / کتاب مظهر اصلی اندیشه است

معاون اول رییس جمهور از کتاب به عنوان مظهر اصلی اندیشه یاد کرد و گفت: اگر به دنبال رونق اندیشه هستیم باید به دنبال رونق کتاب باشیم و از زنجیره‌ای از کسانی که در تولید کتاب نقش دارند، حمایت کنیم.

زيربنا و پيشنياز توسعه ملي پايدار توسعه فرهنگي است / كتاب مظهر اصلي انديشه است

دكتر اسحاق جهانگيري عصر امروز (شنبه) در پنجمين جشنواره روستاها و عشاير دوستدار كتاب و اختتاميه و معرفي پنجمين پايتخت كتاب ايران كه در سازمان اسناد و كتابخانه ملي برگزار شد،‌ اظهار داشت: زيربنا و پيشنياز توسعه ملي پايدار، توسعه و نشاط فرهنگي است و اگر مي خواهيم به حل مسائل بپردازيم و به دنبال توسعه پايدار هستيم، توجه به توسعه فرهنگي بسيار اهميت دارد و كتاب مهمترين وسيله و ابزار پيام رسان هر نوع توسعه اي خواهد بود.
معاون اول رييس جمهور با تاكيد بر اينكه پرداختن به مسائل فرهنگي يكي از وظايف اصلي دولت است و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در اين زمينه گام هاي خوبي برداشته و به مسائل فرهنگي شهرها و روستاهاي كشور توجه داشته است.
وي همچنين با قدرداني از تدبير وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در انتخاب شهرهاي كشور به عنوان پايتخت كتاب، خاطر نشان كرد: در دوره قبل شهر كاشان انتخاب شده بود و امروز نيز شهر يزد، شهر دارالمؤمنين به عنوان پايتخت كتاب معرفي شد كه مردمي متدين و با فرهنگ دارد و اين شهر از ويژگي هاي بسيار خوبي برخوردار است كه مي تواند نه تنها در كشور بلكه در سطح بين المللي ممتاز باشد.
دكتر جهانگيري با اشاره به محدوديت هاي منابع مالي دولت گفت: با وجود اين محدوديت ها، منابع و بودجه اي كه به بخش فرهنگي اختصاص مي يابد، قابل مقايسه با كل بودجه دولت نيست و سعي مي كنيم بودجه لازم را تامين كنيم.
معاون اول رييس جمهور همچنين با اشاره به تخصيص يارانه به بخش هاي فرهنگي، كتاب و مطبوعات اظهار اميدواري كرد، دولت بتواند يارانه بيشتري به اين بخش ها اختصاص دهد و دغدغه هاي موجود در اين زمينه كاهش يابد.
وي در بخش پاياني سخنان خود از وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي بعنوان وزيري دلسوز و با پشتكار نام برد و اظهار داشت: شايعاتي كه در خصوص دكتر صالحي وجود دارد بي اساس است و ايشان با قدرت در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي فعاليت خواهد داشت و چنانچه اين وزارتخانه به حمايت نياز داشته باشد دولت از آن حمايت خواهد كرد.
در اين مراسم وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي هم با اشاره به شكل گيري مجامع و نهادهاي مدني در حوزه كتاب گفت: توسعه اجتماعي بايد متكي بر مردم باشد و دولت ها فقط بايد نقش تسهيل كننده ايفا نمايند.
در اين مراسم با حضور معاون اول رييس جمهور از برگزيدگان جشنواره روستاها و عشاير دوستدار كتاب قدرداني و شهر يزد به عنوان پنجمين پايتخت كتاب ايران معرفي شد.

r_rsar
اخبار برگزيده