اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
سه شنبه 8 آذر 1401 - 29 November 2022
شناسه خبر: 6518
تاریخ خبر: 1397/10/10
ساعت: 13:12
دکتر جهانگیری در جلسه ستاد توسعه سواحل مکران تصریح کرد:

سواحل مکران باید به نقطه‌ای کانونی براي توسعه استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان تبدیل شود/ حل مسائل استان سیستان و بلوچستان نیازمند طرحی نو و نگاهی ملی است/ طرح‌های پیش بینی شده در طرح جامع توسعه سواحل مکران باید به سرعت اجرایی شود

جلسه ستاد توسعه سواحل مکران ظهر امروز (دوشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد.

سواحل مکران باید به نقطه‌ای کانونی توسعه استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان تبدیل شود/ حل مسائل استان سیستان و بلوچستان نیازمند طرحی نو و نگاهی ملی است/ طرح‌های پیش بینی شده در طرح جامع توسعه سواحل مکران باید به سرعت اجرایی شوددكتر اسحاق جهانگيري در اين جلسه با اشاره به ظرفيت كم نظير سواحل مكران براي توسعه استان هاي سيستان و بلوچستان و هرمزگان، گفت: سواحل مكران بايد به نقطه اي كانوني براي توسعه و رفع محروميت از اين دو استان تبديل شود.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به وجود محروميت در استان سيستان و بلوچستان و فاصله زياد شاخص هاي توسعه در اين استان با ساير استان هاي كشور، تصريح كرد: حل مسائل استان سيستان و بلوچستان نيازمند طرحي نو و نگاهي ملي است و اين موضوع بايد در دستور كار همه دستگاه هاي اجرايي قرار گيرد.
وي همچنين با اشاره به تدوين طرح جامع براي توسعه سواحل مكران و برنامه ريزي براي اجراي چند پروژه بزرگ در اين منطقه، خاطر نشان كرد: برنامه ها و پروژه هاي خوبي براي اجرا در اين منطقه تهيه شده است كه مي تواند به توسعه سواحل مكران كمك كند.
دكتر جهانگيري افزود: براي توسعه سواحل مكران بايد همه جوانب نظير مسائل زيست محيطي و مسائل اجتماعي ديده شود و سياست روشن و دقيقي براي اجراي طرح جامع توسعه سواحل مكران تدوين گردد.
معاون اول رييس جمهور با تاكيد بر اينكه بايد پروژه هاي مصوب در سفر مقام معظم رهبري به استان سيستان و بلوچستان و نيز قول ها و وعده هاي داده شده از سوي رييس جمهور محترم براي توسعه اين استان به سرعت محقق شوند، گفت: بايد با برنامه ريزي دقيق و سياست گذاري صحيح، ضمن اجراي پروژه ها و عمل به وعده هاي داده شده، نسبت به محروميت زدايي و توسعه استان اقدام شود.
وزير جهاد كشاورزي نيز در اين جلسه با اشاره به شرايط اقليمي مناسب در سواحل مكران و بخصوص چابهار براي كشت گلخانه اي، گفت: چابهار اين ظرفيت را دارد كه به ميزان 10 هزار هكتار كشت گلخانه اي با 100 هزار فرصت شغلي در آن ايجاد شود.
مهندس حجتي با يادآوري اينكه 55 درصد صيد و صيادي كشور در سواحل مكران انجام مي شود، خاطر نشان كرد: سواحل مكران از ظرفيت گسترده اي براي پرورش ماهي در دريا و پرورش ميگو برخوردار است كه اگر حمايت هاي لازم صورت گيرد با مشاركت بخش خصوصي شاهد توسعه در اين گونه فعاليت ها خواهيم بود.
وزير راه و شهرسازي هم در اين جلسه با اشاره به تدوين برنامه جامع توسعه سواحل مكران گفت: اين برنامه در 12 محور تهيه شده كه 38 محرك اقتصادي در آن وجود دارد و اجراي اين برنامه ها همت و تلاش همه دستگاه ها را مي طلبد.
دكتر اسلامي افزود: در اين برنامه توسعه اي ظرفيت هاي بومي سواحل مكران با نگاه درون زا و برون نگر ديده شده و احداث دو شهر جديد نيز در اين برنامه پيش بيني شده است كه به زودي ساخت واحدهاي مسكوني براي ساكنين آن آغاز خواهد شد.
استاندار سيستان و بلوچستان نيز در اين نشست با بيان اينكه شاخص هاي استان در بخش هاي مختلف نظير بهداشت و درمان،‌ فرهنگ و هنر و آموزش و پرورش فاصله زيادي با ميانگين كشور دارد، خواستار اجراي مصوبات سفر رهبر معظم انقلاب به اين استان شد.
در اين جلسه كه وزراي امور اقتصادي و دارايي و دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح نيز حضور داشتند، گزارشي از عملكرد پروژه هاي طرح توسعه سواحل مكران طي 9 ماهه سال 97 ارائه شد و توضيحاتي نيز در خصوص پروژه هاي زيرساختي طرح توسعه سواحل مكران نظير احداث راه آهن، جاده سازي، توسعه بندر شهيد بهشتي،‌ انتقال آب و احداث سد و نيروگاه بيان گرديد.
در ادامه اين جلسه گزارشي از اهم اقدامات دبيرخانه ستاد توسعه سواحل مكران ارائه شد و نماينده دبيرخانه در اين گزارش اعلام كرد كه رويكرد دبيرخانه تلاش در جهت محروميت زدايي پيش از آغاز روند توسعه اين سواحل بوده است و دبيرخانه ستاد توسعه اجتماع محور جهت افزايش توانمندي جوامع محلي و توسعه پايدار و متوازن و همراهي جوامع در فرآيند توسعه صنعتي و عمراني را دنبال مي كند.
در ادامه اين جلسه پس از بحث و تبادل نظر در خصوص گزارش هاي ارائه شده، پيشنهادات و نظراتي در جهت سرعت بخشيدن به روند توسعه سواحل مكران و اجراي طرح جامع اين سواحل ارائه شد.

r_rsar
اخبار برگزيده