اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
جمعه 11 فروردين 1402 - 31 March 2023
شناسه خبر: 640
تاریخ خبر: 1393/9/20
ساعت: 14:51
ازسوی دکتر جهانگیری صورت گرفت؛

افتتاح پروژه بهسازی بافت با ارزش روستای سیمین

معاون اول رییس جمهور پروژه بهسازی بافت با ارزش روستای سیمین از توابع بخش مرکزی شهرستان همدان را افتتاح کرد.

دکتر اسحاق جهانگیری بعدازظهر امروز (سه‌شنبه) در جریان سفر به استان همدان با حضور در روستای سیمین ابرو ، ضمن افتتاح پروژه "بهسازی بافت با ارزش "این روستا ، عملیات اجرایی ۲۰۰ هزارمین واحد مسکونی روستایی را نیز آغاز نمود. 
معاون اول رییس جمهور در مراسم افتتاح پروژه بهسازی بافت با ارزش روستای سیمین با اشاره به گزارش رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی درخصوص بهسازی روستاهای کشور، این گزارش را امیدوار کننده، مثبت و خوب ارزیابی کرد و افزود: البته مسائل روستاها فراتر ازاینهاست و باید به مشکلات روستاها بیش از این رسیدگی شود.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه حدود ۳۰ درصد جمعیت کشور در روستاها ساکن هستند، خاطرنشان کرد: بخش عمده تولید داخل کشور و تقریباً همه تولید کشاورزی و مواد غذایی که نقش حیاتی در اداره کشور دارند توسط کشاورزان و روستاییان تولید می‌شود، ضمن آنکه توقع این قشر زحمت کش بسیار اندک و هزینه‌شان برای دولت محدود است. 
معاون اول رییس جمهور افزود: اگر به فکر توسعه کشور و توسعه ملی در ابعاد مختلف هستیم مطمئناً نمی توانیم روستا و بخش کشاورزی را نادیده گرفته و از آن غفلت کنیم؛ چرا که بخش زیادی از اشتغال و تولید ناخالص داخلی در روستاها است. 
دکتر جهانگیری با اشاره به تاسیس جهاد سازندگی توسط امام خمینی(ره) اظهار داشت: امام خمینی(ره) در ابتدای انقلاب اسلامی جهاد سازندگی را ایجاد و جوانان کشور را فراخواند که بسوی روستاها رفته و در آنجا کار انجام دهند. 
معاون اول رییس جمهور تصریح کرد: اگر می خواهیم توسعه و پیشرفت در کشور شکل بگیرد و انقلاب پایدار بماند باید به روستاها و مسائل روستاییان رسیدگی کنیم که البته در این کار اولویت بندی مسائل روستایی یک امر ضروری است. 
وی در ادامه با اشاره به محدودیت های منابع آبی و خشکسالی در کشور گفت: یکی از مهمترین اقدامات در این زمینه بهره‌وری آب و استفاده بهینه از آب کم در کشاورزی است که البته دست اندرکاران وزارت جهادکشاورزی، طرح‌های آبیاری نوین و آبیاری تحت فشار را آغاز کرده‌اند و اعتبارات مناسبی نیز برای تبدیل شیوه‌های آبیاری به شیوه‌های نوین در نظر گرفته شده؛ به گونه ای که ۸۵ درصد هزینه‌های اصلاح روش ‌های آبیاری توسط دولت و بصورت بلاعوض پرداخت شود. 
دکتر جهانگیری توجه به صنایع تبدیلی کشاورزی را از مهمترین زمینه‌های فعالیت در استان همدان برشمرد و خاطرنشان کرد: استان همدان در برخی محصولات کشاورزی دارای رتبه نخست کشور است و ایجاب می کند صنایع مرتبط با کشاورزی در این استان بطور جدی در دستور کار قرار گیرد. 
وی در بخش دیگری از سخنان خود ،یکی از دغدغه های مهم کشور را عدم مقاومت ساختمان‌های روستایی در برابر زلزله عنوان کرد و گفت: با وقوع هر زلزله این نگرانی وجود دارد که ساکنین روستاها در زیر آوار خانه‌ها از بین بروند. البته بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مدتی است که کار مهمی را در این زمینه آغاز کرده و بهسازی و مستحکم سازی واحدهای روستایی را در برنامه‌های خود گنجانده است. 
معاون اول رییس جمهور اظهار امیدواری کرد دولت بتواند اعتبارات لازم برای بهسازی واحدهای روستایی را تامین کند تا این کارها با سرعت بیشتری پیش رود زیرا با مقاوم سازی هر مسکن روستایی یک نگرانی از دولت رفع می‌شود. 
دکترجهانگیری یکی دیگر از اقدامات مهم در روستای سیمین ابرو را حفظ و احیای بافت تاریخی روستا خواند و افزود: باید روستاهای کشور را به مجموعه‌های گردشگری و تاریخی تبدیل کنیم تا با جذب گردشگران درآمدهایی برای روستاییان حاصل شود. 
وی با بیان اینکه ایران از پتانسیل های فراوانی در گردشگری برخوردار است، خاطرنشان کرد: هرگوشه استان همدان به یک دوره تمدن تاریخی ایران تعلق دارد و می تواند زمینه‌ای برای توسعه گردشگری کشور باشد.

r_rsar
اخبار برگزيده