اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
جمعه 11 فروردين 1402 - 31 March 2023
شناسه خبر: 635
تاریخ خبر: 1393/9/18
ساعت: 16:59
ازسوي دکتر جهانگيري صورت گرفت؛

افتتاح پروژه بهسازي بافت با ارزش روستاي سيمين

معاون اول رييس جمهور پروژه "بهسازي بافت با ارزش" روستاي سيمين از توابع بخش مرکزي شهرستان همدان را افتتاح کرد.

دکتر اسحاق جهانگيري بعدازظهر امروز (سه‌شنبه) در جريان سفر به استان همدان با حضور در روستاي سيمين ابرو ، ضمن افتتاح پروژه "بهسازي بافت با ارزش "اين روستا ، عمليات اجرايي 200 هزارمين واحد مسکوني روستايي را نيز آغاز نمود.
معاون اول رييس جمهور در مراسم افتتاح پروژه بهسازي بافت با ارزش روستاي سيمين با اشاره به گزارش رييس بنياد مسکن انقلاب اسلامي درخصوص بهسازي روستاهاي کشور، اين گزارش را اميدوار کننده، مثبت و خوب ارزيابي کرد و افزود: البته مسائل روستاها فراتر ازاينهاست و بايد به مشکلات روستاها بيش از اين رسيدگي شود.
دکتر جهانگيري با بيان اينکه حدود 30 درصد جمعيت کشور در روستاها ساکن هستند، خاطرنشان کرد: بخش عمده توليد داخل کشور و تقريباً همه توليد کشاورزي و مواد غذايي که نقش حياتي در اداره کشور دارند توسط کشاورزان و روستاييان توليد مي‌شود، ضمن آنکه توقع اين قشر زحمت کش بسيار اندک و هزينه‌شان براي دولت محدود است.
معاون اول رييس جمهور افزود: اگر به فکر توسعه کشور و توسعه ملي در ابعاد مختلف هستيم مطمئناً نمي توانيم روستا و بخش کشاورزي را ناديده گرفته و از آن غفلت کنيم؛ چرا که بخش زيادي از اشتغال و توليد ناخالص داخلي در روستاها است.
دکتر جهانگيري با اشاره به تاسيس جهاد سازندگي توسط امام خميني(ره) اظهار داشت: امام خميني(ره) در ابتداي انقلاب اسلامي جهاد سازندگي را ايجاد و جوانان کشور را فراخواند که بسوي روستاها رفته و در آنجا کار انجام دهند.
معاون اول رييس جمهور تصريح کرد: اگر مي خواهيم توسعه و پيشرفت در کشور شکل بگيرد و انقلاب پايدار بماند بايد به روستاها و مسائل روستاييان رسيدگي کنيم که البته در اين کار اولويت بندي مسائل روستايي يک امر ضروري است.
وي در ادامه با اشاره به محدوديت هاي منابع آبي و خشکسالي در کشور گفت: يکي از مهمترين اقدامات در اين زمينه بهره‌وري آب و استفاده بهينه از آب کم در کشاورزي است که البته دست اندرکاران وزارت جهادکشاورزي، طرح‌هاي آبياري نوين و آبياري تحت فشار را آغاز کرده‌اند و اعتبارات مناسبي نيز براي تبديل شيوه‌هاي آبياري به شيوه‌هاي نوين در نظر گرفته شده؛ به گونه اي که 85 درصد هزينه‌هاي اصلاح روش ‌هاي آبياري توسط دولت و بصورت بلاعوض پرداخت شود.
دکتر جهانگيري توجه به صنايع تبديلي کشاورزي را از مهمترين زمينه‌هاي فعاليت در استان همدان برشمرد و خاطرنشان کرد: استان همدان در برخي محصولات کشاورزي داراي رتبه نخست کشور است و ايجاب مي کند صنايع مرتبط با کشاورزي در اين استان بطور جدي در دستور کار قرار گيرد.
وي در بخش ديگري از سخنان خود ،يکي از دغدغه هاي مهم کشور را عدم مقاومت ساختمان‌هاي روستايي در برابر زلزله عنوان کرد و گفت: با وقوع هر زلزله اين نگراني وجود دارد که ساکنين روستاها در زير آوار خانه‌ها از بين بروند. البته بنياد مسکن انقلاب اسلامي مدتي است که کار مهمي را در اين زمينه آغاز کرده و بهسازي و مستحکم سازي واحدهاي روستايي را در برنامه‌هاي خود گنجانده است.
معاون اول رييس جمهور اظهار اميدواري کرد دولت بتواند اعتبارات لازم براي بهسازي واحدهاي روستايي را تامين کند تا اين کارها با سرعت بيشتري پيش رود زيرا با مقاوم سازي هر مسکن روستايي يک نگراني از دولت رفع مي‌شود.
دكترجهانگيري يکي ديگر از اقدامات مهم در روستاي سيمين ابرو را حفظ و احياي بافت تاريخي روستا خواند و افزود: بايد روستاهاي کشور را به مجموعه‌هاي گردشگري و تاريخي تبديل کنيم تا با جذب گردشگران درآمدهايي براي روستاييان حاصل شود.
وي با بيان اينکه ايران از پتانسيل هاي فراواني در گردشگري برخوردار است، خاطرنشان کرد: هرگوشه استان همدان به يک دوره تمدن تاريخي ايران تعلق دارد و مي تواند زمينه‌اي براي توسعه گردشگري کشور باشد.

r_rsar
اخبار برگزيده