اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
پنج‌شنبه 10 اسفند 1402 - 29 February 2024
شناسه خبر: 634
تاریخ خبر: 1393/9/18
ساعت: 14:46
معاون اول رييس جمهور:

ملت ايران استفاده از توليد داخلي را براي خود اصل بداند

معاون اول رييس جمهور با تاکيد براينکه ملت ايران بايد در دوران کنوني استفاده از توليد داخلي را براي خود اصل بداند، گفت: اگرچه براساس قانون و بر مبناي اقتصاد رقابتي نبايد جلوي واردات را گرفت اما نقش ملت در اين شرايط بايد اين باشد که کالاهاي داخلي را به نمونه هاي مشابه خارجي ترجيح دهد.

دکتر اسحاق جهانگيري ظهر امروز سه شنبه در مراسم افتتاح کارخانه بافتسان شهرستان ملاير اظهار داشت: ايران از پتانسيل هاي فراواني براي سرمايه گذاري در بخش هاي مختلف برخوردار است و در منطقه اي واقع شده ايم که علاوه بر تامين نيازهاي خود، کشورهاي اطراف نيز نيازمند اين هستند که ايران به عنوان يک کشور با سابقه، متمدن و با جمعيت قابل توجه بتواند توليدات خود را به کشورهاي همسايه نيز صادر کند.
معاون اول رييس جمهور با تاکيد براينکه اگر بدنبال شکوفايي اقتصاد کشور هستيم و مي خواهيم هم نيازهاي ارزي کشور تامين و هم اتکا به نفت را کاهش دهيم و در کنار آن براي جوانان تحصيلکرده فرصت هاي شغلي فراهم کنيم بايد از ظرفيت هاي داخلي به نحو مطلوب استفاده نماييم.
وي با اشاره به سياست‌هاي کلي اقتصاد مقاومتي ابلاغي از سوي مقام معظم رهبري، گفت: ايشان بر دو موضوع تاکيد دارند که يکي اقتصاد درون زا؛ بدين معنا که بايد از همه ظرفيت‌هاي کشور استفاده شود و ديگري برون نگر که به معناي آن است کالايي توليد شود که بتوان به کشورهاي ديگر صادر نمود.
دکتر جهانگيري افزود: در يک چنين اقتصادي بايد بخش خصوصي محور و مدار اصلي باشد و دولت تصدي گري را رها کرده و به سياست گذاري، نظارت و بسترسازي براي بخش خصوصي بپردازد. سياست دولت بايد به گونه اي باشد که فضايي امن براي تعامل با ساير کشورها فراهم شود تا بخش خصوصي قادر باشد در اين فضا رقابت کند.
معاون اول رييس جمهور با تاکيد براينکه مديران دولت تدبير و اميد بدنبال آن هستند که بخش خصوصي محوريت پيدا کند، خاطرنشان کرد: از نظر دولت هيچ محدوديتي براي سرمايه گذاري بخش خصوصي وجود ندارد.
دکتر جهانگيري اظهار داشت: پيش از ابلاغ سياستهاي اصل 44 مشخص نبود که بخش خصوصي تا چه اندازه مي تواند رشد و سرمايه گذاري کند اما پس از ابلاغ اين سياستها که ازسوي رهبر معظم انقلاب ابلاغ شد هيچ محدوديتي براي بخش خصوصي وجود ندارد.
معاون اول رييس جمهور با بيان اينکه سرمايه گذار بايد احساس کند که مورد حمايت دولت است، افزود: هيچ احدي حق ندارد نسبت به دارايي و اموال سرمايه گذاران اعتراض و برخورد کند؛ به جز آنکه تخلفي صورت گرفته باشد که در اين صورت محاکم قضايي برخورد لازم را انجام مي دهند.
وي خاطر نشان كرد: شرايط فرهنگي کشور نيز بايد براي سرمايه گذاري مهيا باشد. بايد همه بپذيرند که سرمايه گذار انساني محترم و شريف است که سرمايه خود را به ميدان آورده تا عده اي بتوانند مشغول کار شوند.
معاون اول رييس جمهور از بخش خصوصي خواست با جديت به صحنه بيايند و افزود: بخش خصوصي در مقطعي که مي داند کشور به توليد و رونق نيازمند است بايد مردانه به صحنه بيايد و ريسک سرمايه گذاري را نيز بپذيرد. اميدوارم با حضور بخش خصوصي و حمايتهاي دولت، اقتصاد کشور از اين گردنه عبور کرده و وارد دوره رونق اقتصادي شود.

r_rsar
اخبار برگزيده