اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
سه شنبه 8 آذر 1401 - 29 November 2022
شناسه خبر: 6167
تاریخ خبر: 1397/3/9
ساعت: 10:25
دکتر جهانگیری در همایش استانداران سراسر کشور تاکید کرد:

انسجام و وحدت ملی و حفاظت از سرمایه اجتماعی اولویت امروز کشور است/ سرنوشت ایران، نظام و دولت در مقطع کنونی به یکدیگر گره خورده است/ خط دشمن عمده کردن اختلافات میان اقوام و استان‌ها با یکدیگر است/ برای دولت قابل قبول نیست که قیمت کالا‌ها به بهانه قیمت ارز افزایش یابد/ اصناف می‌توانند در چارچوب قانون مسایل خود را بیان کنند

معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اینکه با برنامه ریزی و تدبیر می‌توان تهدیدات شکل گرفته علیه جمهوری اسلامی ایران را به فرصت تبدیل کرد، گفت: استانداران در مقطع حساس کنونی نقش مهمی در رصد و پیش بینی موضوعات چالشی و بحران زا و حل مشکلات پیش روی کشور دارند.

دكتر جهانگيري شب گذشته (سه شنبه) در همايش استانداران سراسر كشور با بيان اينكه بايد از تمام قدرت و توان مديريتي كشور براي حل مسائل بهره بگيريم، گفت: اگر مديران با قدرت در صحنه حضور داشته باشند و در همه سطوح محكم پاي كار بايستند از جنگ اقتصادي پيش رو سربلند بيرون خواهيم آمد.
وي خاطرنشان ساخت: انسجام و وحدت در داخل كشور و حفاظت از سرمايه اجتماعي اولويت امروز كشور است و همه ما مسئولان و نخبگان بايد طوري عمل كنيم كه اعتماد عمومي مردم دچار فرسايش نشود.

اگر مديران با قدرت در صحنه حضور داشته باشند و در همه سطوح محكم پاي كار بايستند از جنگ اقتصادي پيش رو سربلند بيرون خواهيم آمد

معاون اول رئيس جمهور با بيان اينكه دولت آمريكا در مقطع كنوني تمام تلاش خود را براي ناامن كردن اقتصاد ايران بكار بسته و به تعبير رهبر معظم انقلاب وزارت خزانه داري آمريكا تبديل به اتاق جنگ عليه ايران شده است، تصريح كرد: ما در مقابله با تحريم ها، كوله باري از تجربه در اختيار داريم و همانطور كه از ابتداي انقلاب تا كنون توانسته ايم از تحريم هاي اعمال شده عليه كشورمان عبور كنيم اين بار نيز مي توانيم با تكيه بر انسجام و وحدت ملي و بهره گيري از ظرفيت هاي مهم مديريتي كشور از مشكلات عبور كنيم.
دكتر جهانگيري با بيان اينكه بزرگترين سرمايه جمهوري اسلامي ايران پس از انقلاب اسلامي، سرمايه اجتماعي است، اظهار داشت: تا زماني كه اين سرمايه و حمايت مردمي از كشور، نظام و دولت پابرجا باشد قادر هستيم از همه مسائل عبور كنيم.
معاون اول رئيس جمهور افزود: اگر اعتماد مردم به مسئولان و كارآمدي نظام از بين برود، اوضاع متفاوت خواهد شد البته به فضل الهي همواره از اين سرمايه اجتماعي حفاظت شده و در آينده نيز از آن صيانت خواهد شد.

انسجام و وحدت در داخل كشور و حفاظت از سرمايه اجتماعي اولويت امروز كشور است

دكتر جهانگيري ضمن تحليل رفتار دولتمردان آمريكا و شرايط منطقه،‌ گفت: در برهه كنوني ائتلافي شوم ميان سعودي ها و صهيونيست ها براي حمايت از سياست هاي آمريكا در جهت آسيب زدن به منافع جمهوري اسلامي ايران شكل گرفته است. آنها علاوه بر هدف قرار دادن اقتصاد كشور در سطح منطقه اي نيز مي خواهند به هم پيمانان كشور و عقبه استراتژيك و عمق راهبردي ايران آسيب بزنند و ما بايد به خوبي متوجه اين شرايط باشيم.
دكتر جهانگيري با اشاره به اينكه سرنوشت ايران، نظام و دولت در مقطع كنوني به يكديگر گره خورده است،‌ عملكرد و مواضع برخي افراد را در جهت خواست دشمنان توصيف كرد و گفت: برخي به اشتباه تصور مي كنند مي توان به دولت در برهه كنوني آسيب رساند اما نظام آسيب نبيند و يا برخي فكر مي كنند مي توان نظام را دچار مشكل كرد اما به ايران ضربه وارد نيايد اما بايد همه متوجه باشيم كه آمريكايي ها و هم پيمانانش ايران مقتدر و قوي را در منطقه حساس خاورميانه نمي توانند تحمل كنند و هدف نخستشان ضربه زدن به ايران است.
معاون اول رئيس جمهور با بيان اينكه تلاش آنها در جهت سياه نشان دادن آينده و نااميد كردن مردم نسبت به افق پيش رو است، خاطرنشان كرد: افق و آينده ايران را خود ما خواهيم ساخت و من مطمئنم ملت ايران با آن سابقه بزرگ تمدني و تاريخي تهديدها را به فرصت مبدل خواهند كرد.
وي با اشاره به حوادث اخير و اعمال تحريم هاي مجدد آمريكا عليه كشورمان گفت: يكي از فرصت هاي بزرگ كشور ظرفيت ديپلماسي ماست. ديپلمات هاي ما در مذاكرات با شش قدرت برتر دنيا توافقي را به سرانجام رساندند كه رئيس جمهور آمريكا مجبور شد براي خارج شدن از آن مقررات بين المللي را يكجانبه برهم بزند. امروز بر اساس همين تلاش ها، آمريكا به همراه تعداد محدودي از دولت هاي منطقه كه با برجام مخالف بودند در سطح جهاني منزوي شده و حتي اتحاديه اروپا، چين و روسيه در دفاع از برجام ايستاده اند.
دكتر جهانگيري ادامه داد: آقاي ترامپ در سال گذشته به دنبال اين بود كه فضاي اقتصادي كشور را ناامن و ريسك فعاليت را در ايران افزايش دهد تا شركت هاي خارجي از ترس تحريم هاي آمريكا در ايران سرمايه گذاري نكنند. البته خيلي ها هم تصور مي كردند كه تصميم ترامپ تلاطم و اختلال شديدي در اقتصاد و بازار ارز كشور به وجود خواهد آورد اما با تصميمات مدبرانه توانستيم اين سياست ها را كم اثر كنيم.
معاون اول رئيس جمهور با اشاره به اينكه ما اطلاع داشتيم كه آمريكا مي خواهد با تمركز بر روي مسائل ارزي فشار جدي به اقتصاد ايران وارد كند، گفت: در فروردين ماه تصميمات بموقع و درستي در خصوص منابع ارزي و ملي اتخاذ كرديم و خوشبختانه پس از اعلام آمريكا در خروج از برجام توانستيم موضوع را به نحو مطلوبي مديريت كنيم كه كمترين تلاطمي در بازار اتفاق نيفتاد.
دكتر جهانگيري با اشاره به اينكه برخي تلاطم ها در نتيجه شرايط و سياست هاي جديدي كه كشور با آن روبرو است در اقتصاد كشور قابل پيش بيني بود، خاطرنشان كرد: امروز براي ما قابل قبول نيست كه هيچ كالايي به بهانه قيمت ارز افزايش يابد چرا كه هر واردكننده اي كه بخواهد كالا به كشور بياورد مي تواند با ثبت سفارش ارز به قيمت 4200 تومان دريافت كند. به طوري كه دغدغه اكنون ما اين است كه ميزان واردات در دوماهه ابتداي سال جاري كمي بيشتر از ميزان واردات در سال گذشته شده است.
معاون اول رئيس جمهور همكاري بخش خصوصي در كمك به پيشبرد سياست هاي ارزي را قابل تقدير دانست و در عين حال با بيان اينكه دولت كاملا به اوضاع بازار و ميزان كالاهاي ذخيره شده در انبارها آگاه است،‌ اظهار داشت: دولت قصد ندارد طوري در بازار مداخله كند كه مطلوب بخش خصوصي نيست اما به مردم اطمينان مي دهيم كه ستاد تنظيم بازار با دقت كافي وظايف خود را انجام خواهد داد و اگر مواردي وجود داشته باشد كه دغدغه جدي ايجاد كند حتما تصميمات مقتضي را اتخاذ خواهيم كرد.
وي يادآور شد: همه اصناف مي توانند در چارچوب قانون مسايل خود را بيان كنند و مسئولان هم موظف هستند در همه سطوح مطالبات بحق آنها را برآورده كنند. از نگاه دولت تبديل اعتراضات صنفي به اتفاقات ناگوار قابل قبول نيست.
وي بارديگر مواضع ماه هاي اخير خود مبني بر ضرورت شكل گيري گفتگوي ملي ميان بخش هاي مختلف جامعه را تكرار كرد و تصريح كرد: استانداران بايد با حساسيت جلوي اختلافاتي كه در شرايط كنوني هيچ موضوعيتي ندارد را در منطقه و استان خود بگيرند زيرا خط دشمن عمده كردن اختلافات و ايجاد تفرقه ميان اقوام و استان ها با يكديگر است.
فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتي خطاب به استانداران گفت: نبايد وقت شما صرف مسايل حاشيه اي شود ما بايد مردانه براي حل مشكلات اقتصادي كشور اقدام كنيم و در سالي كه به نام حمايت از كالاي توليد داخل نامگذاري شده چرخ اقتصاد كشور را بحركت در آوريم.
دكتر جهانگيري دستور رهبر معظم انقلاب براي برگزاري جلسات ميان سران قوا به منظور بررسي مسايل اقتصادي و كمك به دولت در اين خصوص را يادآور شد و گفت: پس از اين رهنمود جلسه اي با اين محور كه دولت مسئول اداره كشور است برگزار شد و روساي قواي مقننه و قضاييه و مسولان عالي رتبه اين دو قوه و حاضران در نشست اعلام آمادگي كردند كه به دولت در اين باره كمك كنند.
معاون اول رييس جمهور با ابراز گلايه از روند كند تخصيص منابع مالي براي اشتغالزايي روستاييان، از استانداران خواست تا با توجه به تامين اعتبار 12 هزار ميليارد توماني براي اشتغال روستايي در سالجاري و تاكيد رييس جمهوري براي دقت و رعايت همه ضوابط از اين تسهيلات براي رونق روستاها استفاده كنند.
دكتر جهانگيري در بخشي از سخنان خود با تبريك ميلاد امام حسن مجتبي(ع) آموزه هاي آن حضرت در احسان و نيكوكاري و صلح و نرمش قهرمانه را نياز دنياي امروز دانست و با اشاره به نامه امير المومنين علي (ع) به مالك اشتر درباره حقوق متقابل حاكم و مردم بر يكديگر، گفت: ما بايد همواره مردم را ذيحق بدانيم و حقوق آنها را رعايت كنيم. به همين دليل منشور حقوق شهروندي در اين دولت تنظيم شد و البته تهيه اين منشور كار نمايشي نبود بلكه در جهت باور و رعايت حقوق ملت بود.
وي در پايان با بيان برخي تغييرات در مرجعيت فرهنگي و رسانه اي و انتشار هزاران خبر جعلي و غير واقعي براي تاثيرگذاري بر افكار عمومي تاكيد كرد: اگر با اتكا به خداوند و با اطمينان به مردم با آنها سخن بگوييم قطعا مي توانيم همراهي سرمايه اجتماعي براي برون رفت از شرايط جديد را بدست آوريم.
پيش از سخنان معاون اول رييس جمهور، دكتر رحماني فضلي وزير كشور با اشاره به عبور نظام جمهوري اسلامي از چالش ها و بحران هاي متفاوت در چهل سال گذشته، اين موفقيت را مرهون انسجام و وحدت داخلي دانست و گفت: امروز با وجود دشمني هاي آمريكا نفوذ ايران در سطح منطقه و جهان افزايش يافته است.
وزير كشور ضمن توصيه به استانداران براي پيش بيني مسايل و لحاظ همه جزييات براي مديريت بهتر مسايل سياسي، اقتصادي و اجتماعي،‌ فراهم كردن شرايط براي حضور و مشاركت احزاب، گروه ها و نخبگان براي كمك به دولت در عبور از چالش هاي پيش رو را ضروري دانست و اظهار داشت: بايد مطالبات مردم در حوزه هاي مختلف شناسايي، بررسي و مرتفع شود و از انباشته شدن مطالبات جلوگيري كنيم.
همچنين چند تن از استانداران ديدگاه ها و نظرات خود درباره مسايل پيش روي كشور،‌ راهكارهاي كارآمدي نظام اداري،‌ استفاده حداكثري از ظرفيت هاي مادي و معنوي و نيز ضرورت حفظ اقتدار دولت بيان كردند.

شناسه خبرنگار: 1040

r_rsar
اخبار برگزيده