اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
جمعه 11 فروردين 1402 - 31 March 2023
شناسه خبر: 614
تاریخ خبر: 1393/9/13
ساعت: 12:38
دکتر جهانگیری در بیست و یکمین همایش بین المللی بیمه و توسعه؛

فراگیری صنعت بیمه یکی از شاخصهای اصلی توسعه محسوب می شود

دکتر اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز (پنجشنبه) در بیست و یکمین همایش بین المللی بیمه و توسعه، صنعت بیمه را نهادی بسیار مهم در فعالیتهای اقتصادی و اقتصاد کشورها عنوان کرد و گفت: جایگاه صنعت بیمه و فراگیری آن امروز یکی از شاخصهای اصلی توسعه محسوب می شود.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه تسهیل مراحل دریافت خسارت بیمه گذاران تاثیر زیادی در نحوه نگاه عمومی به صنعت بیمه دارد، اعتماد مشتریان را بزرگترین سرمایه برای این صنعت عنوان کرد و افزود: باید نقش و جایگاه بیمه مرکزی در نظارت بر عملکرد فعالان صنعت بیمه و تنظیم مقررات این بخش هر چه بیشتر تقویت شود تا اعتماد به صنعت بیمه پیشاپیش تقویت شده و آسیب نبیند.
دکتر جهانگیری بانک مرکزی و بیمه مرکزی را دو نهاد مهم نظارتی در عرصه فعالیتهای اقتصادی و کلیت اقتصاد کشور برشمرد و اظهار داشت: تقویت این دو نهاد ضمن افزایش ارتقای کیفیت نظارتی بر عملکرد بانکها و موسسات بیمه ای، کیفیت تنظیم مقررات فعالیت بانکها و بیمه ها را نیز به دنبال دارد.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به گسترش مبانی علمی بیمه ها در سالهای اخیر و خروج فعالیتهای بیمه ها از حالت سنتی تصریح کرد: متاسفانه در کشور ما آن گونه که اقتصاد بزرگ شده، فعالیتهای اقتصادی مکمل رشد نکرده و به عنوان مثال امروز بانکهای ما بعضاً توان پشتیبانی از فعالیتهای اقتصادی بنگاه های بزرگ را نداشته یا بیمه ها پوششهای فراگیر و مناسب برای عرصه های مختلف فعالیت اقتصادی را ندارند.
دکتر جهانگیری یکی از لوازم موفقیت در اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی را ایجاد شرایط پایدار برای فعالیتهای اقتصادی دانست و گفت: در حال حاضر صنعت بیمه ایران توان مناسب برای ایجاد شرایط باثبات در فضای اقتصادی کشور را در خود ایجاد نکرده است.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به حجم بیش از 650 هزار میلیارد تومانی نقدینگی موجود در جامعه در حال حاضر، اضافه کرد: یکی از بهترین عرصه ها برای هدایت این حجم از نقدینگی، عرصه تولید و سرمایه گذاری است و بهترین ابزار برای این کار بازار سرمایه است اما بازار سرمایه به علت نوسانات زیاد و فقدان پوششهای بیمه ای در کنار آن، نتوانسته به این مسئولیت مهم خود عمل کند.
دکتر جهانگیری اظهار داشت: اگر مردم اطمینان یابند که نوسانات بازار سرمایه به دارایی های آنان آسیب وارد نمی کند، حضور در بازار سرمایه را به سرمایه گذاری در بانکها ترجیح می دهند و لذا صنعت بیمه باید پوششهای مناسب و لازم برای بازار سرمایه را طراحی و اجرا نماید.
معاون اول رئیس جمهور در ادامه با اشاره به تشکیل صندوق توسعه ملی ،خاطر نشان کرد: این صندوق در سالهای گذشته تسهیلات ارزی به تعداد زیادی از فعالان اقتصادی اعطا کرده اما نوسانات قیمت ارز باعث شده ضمن اینکه این افراد نتوانند از عهده عمل به تعهدات خود برآیند، بانکهای ارائه دهنده تسهیلات ارزی نیز به دلیل افزایش مستمر معوقات با مشکل مواجه شوند؛ در حالی که اگر صنعت بیمه در این عرصه حضور می داشت، بسیاری از این مشکلات مرتفع می شد.
دکتر جهانگیری با تاکید بر اینکه چاره ای جز جذب سرمایه گذار با حجم صدها میلیارد دلار برای توسعه اقتصاد کشور نداریم، تصریح کرد: ایران سرزمینی سرشار از استعداد و برخوردار از موقعیت جغرافیایی بسیار منحصر به فرد و کاملاً مهیای توسعه است و ارتقاء صنعت بیمه می تواند تاثیر بسیار سازنده ای در تحقق و اجرای موفق سیاستهای توسعه ای داشته باشد.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به تدوین برنامه ششم توسعه کشور آن را فرصتی پیش روی فعالان صنعت بیمه کشور عنوان کرد و گفت: از همه فعالان صنعت بیمه درخواست می کنم تا در این فرصت ارزیابی دقیقی از وضعیت فعلی صنعت بیمه داشته باشند و کمک کنند تا سیاستگذاری های اجرایی و موثرتری برای ارتقاء صنعت بیمه در برنامه ششم توسعه تدوین شود که در آن حضور بخش خصوصی جدی تر شود.
در این مراسم همچنین با حضور معاون اول رئیس جمهور، وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس کل بیمه مرکزی ایران از کتب و طرحهای پژوهشی اجرا شده در یکسال گذشته در پژوهشکده بیمه رونمایی شد.


r_rsar
اخبار برگزيده