يا اَبا عَبْدِ اللّهِ يا جَعْفَرَ بْنَ مُحَمَّدٍ اَيُّهَا الصّادِقُ يَا بْنَ رَسُولِ اللّهِ يا حُجَّةَ اللّهِ عَلى خَلْقِهِ يا سَيِّدَنا وَمَوْلينا اِنّا تَوَجَّهْنا وَاسْتَشْفَعْنا وَتَوَسَّلْنا بِكَ اِلَى اللّهِ وَقَدَّمْناكَ بَيْنَ يَدَىْ حاجاتِنا يا وَجيهاً عِنْدَاللّهِ اِشْفَعْ لَنا عِنْدَاللّهِ

      
جمعه 6 خرداد 1401 - 27 May 2022
شناسه خبر: 6113
تاریخ خبر: 1397/2/4
ساعت: 12:33
معاون اول رییس جمهور:

امروز بیش از هر زمان دیگری به فرهنگ ایثار و از خودگذشتگی نیاز داریم/ به لطف خداوند نظام جمهوری اسلامی ایران ماندنی است و از همه مشکلات عبور خواهد کرد/ ملت ایران با تکیه بر ایثارگری در جنگ تحمیلی به پیروزی رسید/ با اتکاء به مغز جوانان تحصیلکرده دانش بنیان شدن اقتصاد محقق می‌شود

معاون اول رییس جمهور گفت:با لطفی که خداوند به ملت ایران دارد و به برکت خون پاک شهدا و ایثارگران که برای استقرار این نظام بر زمین ریخته شده است، نظام جمهوری اسلامی ایران ماندنی است و با سربلندی از همه مشکلات عبور خواهیم کرد.

امروز بیش از هر زمان دیگری به فرهنگ ایثار و از خودگذشتگی نیاز داریم/ به لطف خداوند نظام جمهوری اسلامی ایران ماندنی است و از همه مشکلات عبور خواهد کرد/ ملت ایران با تکیه بر ایثارگری در جنگ تحمیلی به پیروزی رسید/ با اتکاء به مغز جوانان تحصیلکرده دانش بنیان شدن اقتصاد محقق می‌شوددكتر اسحاق جهانگيري ظهر امروز (سه شنبه) در دومين جشنواره آموزشي تحصيلي جايزه ملي ايثار اظهار داشت: ايثار نياز هميشگي ملت ها و كشورها است و كشور عزيز ما در مقطع سختي از تاريخ با ايثار و از خودگذشتگي شهدا و جانبازان كاري از خود به نمايش گذاشت كه در تاريخ ثبت خواهد شد و به عبارتي كاري كردند كارستان.
معاون اول رييس جمهور افزود: در مقطعي ملت ايران در يك جنگ ناخواسته ظالمانه قرار گرفت و در طرف ديگر همه قدرت هاي بزرگ روز آن زمان بودند و با همه اختلافاتي كه با هم داشتند در مقابل ملت ايران ايستادند.
وي ادامه داد: شوروي سابق با گرايش خود پشتيبان صدام بود و آمريكا و اروپا با ديدگاهي ديگر به حمايت صدام آمدند و كشورهاي منطقه و بخصوص عربستان نيز هر آنچه كه توانستند به صدام كمك كردند.
دكتر جهانگيري با بيان اينكه برخي حمايت هاي آنان از صدام پس از اتمام جنگ در كتاب ها و جرايد به رشته تحرير درآمد، افزود: در چنين جنگ نابرابري يك اتفاق به ثبت رسيد و آن اين بود كه ملت ايران با ايثارگري و از خودگذشتگي كه از مكتب امام حسين(ع)‌ آموخته بود و با پشتوانه تمدني و فرهنگي خود جنگ را به نقطه اي رساند كه با پيروزي ملت ايران به پايان رسيد.
وي با تاكيد بر اينكه ما همواره به فرهنگ ايثار و از خودگذشتگي نياز داريم، خاطر نشان كرد: امروز در كشورهاي منطقه نظير سوريه،‌افغانستان، پاكستان و يمن درگيري هاي متعددي وجود دارد و گروه هاي تكفيري و داعش يكي پس از ديگري شكل مي گيرند و اين ادامه همان روندي است كه مي خواهند جمهوري اسلامي ايران را زمين گير كنند.
دكتر جهانگيري اضافه كرد: خداوند به ملت ايران عنايت كرده و اين ملت با تكيه بر ايثارگري و از خودگذشتگي همانند دوران دفاع مقدس از همه مسائل و مشكلات عبور كرده است.
معاون اول رييس جمهور خاطر نشان كرد: جمهوري اسلامي ايران استعدادها و فرصت هاي فراواني در اختيار دارد و از ظرفيت هاي بي نظير مادي و معنوي و موقعيت جغرافيايي خاص كشور و نسل جوان تحصيلكرده كه تقريباً در منطقه و دنيا سرآمد هستند برخوردار است و از نظر تعداد فارغ التحصيلان مهندسي ايران جزو چند كشور برتر دنيا است.
وي گفت: رسالت ما و بخصوص بنياد شهيد و امور ايثارگران اين است كه همانطور كه مقام معظم رهبري مكرر تأكيد كرده اند، فرهنگ ايثار و از خودگذشتگي را در كشور نگهداريم چرا كه امروز بيش از هر زمان ديگري به اين فرهنگ نياز داريم.
دكتر جهانگيري ادامه داد: مردم و مديران كشور بايد از خودگذشتگي داشته باشند و ما بايد نسبت به هم مهربان و صميمي باشيم و با بغض به يكديگر نگاه نكنيم و فكر كنيم كه يك پيكر واحد داريم و رسالت مشترك ما سربلندي، پيشرفت، حفظ عزت جمهوري اسلامي ايران،‌ پاسداري از خون شهدا و اجراي رسالتي است كه امام خميني(ره) بر دوش ما گذاشت.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به اينكه جمهوري اسلامي ايران پرچمدار توسعه علم و فناوري است و مي خواهد به نقطه اي برسد كه از نظر علم و فناوري در رتبه نخست منطقه قرارگيرد، اظهار داشت: يكي از اصلي ترين رويكردهاي اقتصاد مقاومتي دانش بنيان كردن اقتصاد است و دانش بنيان كردن اقتصاد با اتكا به مغز جوانان تحصيلكرده كه مهمترين سرمايه كشور هستند قابل تحقق است.
وي اضافه كرد: فرصت هاي مادي نظير نفت، گاز و موقعيت جغرافيايي مناسب زماني به خوبي به منصه ظهور مي رسد كه نيروي انساني توانمند و قابل و متخصص در كشور وجود داشته باشد تا بتواند از اين امكانات استفاده كند.
دكتر جهانگيري خطاب به دانشجويان و برگزيدگان اين جشنواره تصريح كرد: تفاوت شما با ساير دانشجويان برتر كشور در اين است كه شما مسئوليتي مضاعف بر دوش داريد و بيش از بقيه شرايط خانواده اي را درك مي كنيد كه در آن شهيد و جانباز وجود دارد.
وي افزود: شما بهتر از سايرين مي دانيد كه پاسداري از راه شهدا يعني چه و لازم است كه با مسلح كردن خود به علم و دانش و فناوري روز در مصادر اصلي كشور قرار گيريد و كشور را پيش ببريد.
معاون اول رييس جمهور از بنياد شهيد و امور ايثارگران بخاطر برگزاري اين جشنواره قدرداني كرد و گفت: بايد اين جشنواره همه ساله برگزار شود و ما بايد قدر سرمايه هاي كشور و قدر برجستگان، نخبگان و نوابغ كشور را بدانيم و از آنان حفاظت كنيم.
در اين مراسم معاون رييس جمهور و رييس بنياد شهيد و امور ايثارگران نيز در سخناني بر اهميت فرهنگ ايثار و شهادت تاكيد كرد و سپس برگزيدگان اين جشنواره هدايايي از معاون اول رييس جمهور دريافت كردند.

 

شناسه خبرنگار:1050

r_rsar
اخبار برگزيده