اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
دوشنبه 14 آذر 1401 - 05 December 2022
شناسه خبر: 6096
تاریخ خبر: 1397/1/27
ساعت: 20:36
معاون اول رییس جمهور تاکید کرد:

ايران آماده توسعه همكاري با فدراسيون بين المللي جمعيت هاي صليب سرخ و هلال احمر است / جمعيت هلال احمر ايران توانمندي خوبي براي حضور و كمك رساني در حوادث طبيعي دارد/ رييس فدراسيون جمعيت هاي صليب سرخ و هلال احمر: كشتار كودكان در يمن غير انساني و قابل قبول نيست

معاون اول رييس جمهور با تاكيد بر اينكه فدراسيون بين المللي جمعيت هاي صليب سرخ و هلال احمر رسالت بسيار سنگيني در اقدامات بشر دوستانه دارد گفت: جمهوري اسلامي ايران آمادگي دارد همكاري هاي منطقه اي و بين المللي خود را با اين فدراسيون توسعه دهد.

دكتر اسحاق جهانگيري عصر امروز در ديدار فرانسيسكو روكا رييس فدراسيون بين المللي جمعيت هاي صليب سرخ و هلال احمر اظهار داشت: حدود صد سال است كه جمعيت هلال احمر ايران در اين فدراسيون عضويت دارد و اميدوارم با همكاري هاي متقابل شاهد دستاوردهاي مهم در ارائه كمك هاي بشر دوستانه به نيازمندان باشيم.
معاون اول رييس جمهور به تشريح برخي مسائل منطقه پرداخت و با اشاره به وضعيت حساسي كه در منطقه وجود دارد، تصريح كرد: متاسفانه در چند دهه گذشته شاهد جنگ هاي بزرگ در منطقه خاورميانه بوده ايم كه يكي از نمونه هاي آن حضور آمريكا در افغانستان و جنگ و خونريزي در اين كشور است
وي افزود: پيش از وقوع اين جنگ تعداد زيادي از مردم افغانستان بعنوان مهاجر در ايران حضور داشتند و پس از وقوع درگيري ها، تعداد مهاجرين افغانستان در ايران به حدود 3 ميليون نفر رسيد و هنوز نيز تعداد قابل توجهي از آنها در ايران زندگي مي كنند.
دكتر جهانگيري در ادامه به جنگ و درگيري هاي عراق و كويت اشاره و خاطر نشان كرد: تعداد زيادي از مهاجرين كه در اثر جنگ آمريكا با عراق نيز به سمت ايران آمدند و متاسفانه امروز هم شاهد درگيري هاي شديدي در كشور سوريه هستيم و مردم اين كشور وضعيت بسيار بدي دارند و نيازمند كمك هاي غذايي، دارويي و بشر دوستانه هستند.
وي اضافه كرد: متاسفانه قدرت هاي بزرگ به جاي آنكه كمك كنند تا از طريق مذاكره و گفت و گو مسائل سوريه حل شود و گروه هاي تروريستي از اين كشور خارج شوند، به بهانه هاي مختلف به دولت و ارتش اين كشور حمله مي كنند و اين موضوع باعث شده كه دولت سوريه نتواند با قدرت لازم با گروه هاي تروريستي مقابله كند.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به اينكه مردم ايران از نخستين قربانيان سلاح شيميايي در منطقه هستند، افزود: ما به خوبي مي دانيم كه سلاح شيميايي سلاحي غير انساني و عليه بشريت است و استفاده از اين سلاح را از سوي هر كس كه باشد محكوم مي كنيم. در سوريه نيز بايد از راه هاي قانوني اين موضوع مورد بررسي قرار گيرد و نبايد اقداماتي كه باعث پيچيده تر شدن مسائل مي گردد انجام شود.
وي وضعيت مردم يمن را نيز نگران كننده توصيف و تصريح كرد: مردم اين كشور در محاصره هستند و به امكانات دارويي و كمك هاي بشر دوستانه نياز دارند و در بمباران هايي كه در اين كشور صورت مي گيرد كودكان زيادي كشته مي شوند.
دكتر جهانگيري خاطر نشان كرد: جمعيت هلال احمر ايران با توجه به شرايطي كه در منطقه ما وجود دارد به صورت جدي در اين زمينه فعاليت دارد و ايران آمادگي دارد در زمينه كمك به مردم يمن و مردم ديگر مناطق درگير با فدراسيون بين المللي جمعيت هاي صليب سرخ و هلال احمر همكاري هاي خود را افزايش دهند.
معاون اول رييس جمهور در ادامه سخنان خود با يادآوري اينكه ايران از نظر حوادث طبيعي كشوري پرحادثه است، گفت: سال گذشته چندين زلزله در مناطق مختلف كشور به وقوع پيوست و برخي مناطق به دليل قدرت بالاي زلزله با تلفات سنگيني همراه بود.
وي افزود: در زلزله استان كرمانشاه كه چند ماه قبل رخ داد بيش از 600 نفر كشته و حدود 9 هزار نفر مجروح بر جاي ماند و تعداد زيادي از روستاها و شهرهاي اين استان دچار آسيب شدند.
دكتر جهانگيري ادامه داد: پس از آن زلزله ديگري در كرمان رخ داد و جمعيت هلال احمر در همه اين حوادث نقشي كليدي و مهم ايفا كرد.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به توانمندي هاي خوب جمعيت هلال احمر ايران در حوادث طبيعي خاطر نشان كرد: بخش مهمي از ساز و كاري كه براي مقابله با بحران هاي طبيعي طراحي شده بر عهده جمعيت هلال احمر است و خوشبختانه اين جمعيت با كمك هاي دولت از توانمندي، تجهيزات و امكانات خوبي برخوردار شده است.
وي با اشاره به سفر دبيركل فدراسيون بين المللي جمعيت هاي صليب سرخ و هلال احمر به تهران كه سال گذشته انجام شد، اظهار داشت: در اين سفر توافقات خوبي با جمعيت هلال احمر ايران صورت گرفت كه اميدوارم اين توافقات اجرايي شوند.
دكتر جهانگيري از آمادگي ايران براي ارتقاء سطح همكاري ها با فدراسيون بين المللي جمعيت هاي صليب سرخ و هلال احمر خبر داد و گفت: ايران علاقمند است از تجربيات و امكانات اين فدراسيون و سازمان هاي مرتبط با آن استفاده كند.
رييس فدراسيون بين المللي جمعيت هاي صليب سرخ و هلال احمر نيز در اين ديدار سطح آمادگي، امكانات، تعهد و علاقه داوطلبان جمعيت هلال احمر ايران در ارائه كمك هاي بشر دوستانه را جزو برترين موارد توصيف كرد و گفت: سطح خدماتي كه جمعيت هلال احمر ايران ارائه مي دهد بسيار بالاست و اقدامات اين جمعيت جاي تشكر دارد.
فرانسيسكو روكا با اشاره به ديدار روز گذشته خود با روساي جمعيت هلال احمر ايران خاطر نشان كرد: در اين ديدار مذاكرات مفيد و سازنده اي انجام شد و من تحت تاثير سطح تعهد، مشاركت و علاقمندي آنها نسبت به اقدامات بشر دوستانه قرار گرفتم.
وي افزود: در ديداري كه از كشورهاي نيجر، ساحل عاج و سوريه داشتم شاهد همكاري هاي جمعيت هلال احمر ايران در اين كشورها بودم و مشاهده كردم كه نه تنها جمعيت هلال احمر بلكه دولت ايران نيز حضوري فعال در ارائه كمك هاي انسان دوستانه در اين كشورها دارند.
رييس فدراسيون بين المللي جمعيت هاي صليب سرخ و هلال احمر از علاقمندي فدراسيون بين المللي جمعيت هاي صليب سرخ و هلال احمر براي توسعه همكاري ها با جمعيت هلال احمر ايران خبر داد و گفت: تمايل داريم با جمعيت هلال احمر ايران همكاري نزديك و دوشادوش داشته باشيم.
فرانسيسكو روكا با اشاره به اوضاع برخي كشورهاي منطقه گفت: برخي از كشورهاي منطقه وضعيت فاجعه آميزي دارند و در حال فروپاشي هستند و با وجود آنكه كمك به اين كشورها جزو ماموريت هاي سازمان تحت مسئوليت من نيست اما مجامع بين المللي فعال را به پشتيباني از اين كشورها دعوت مي كنم چرا كه معتقدم اتفاقاتي نظير كشتار كودكان در يمن غير انساني است و قابل قبول نيست.
وي افزود: متاسفانه اين گونه اتفاقات ناشي از بازي قدرت هاي بزرگ است اما در اين اتفاقات بيشترين هزينه را آسيب پذير ترين اقشار جامعه مي پردازند.
فرانسيسكو روكا خاطر نشان كرد: مردم يمن در حال تلف شدن از گرسنگي هستند و مردم سوريه نيز وضعيت نامناسبي دارند و اين حق مردم اين كشورهاست كه از صلح و آرامش برخوردار باشند.
وي همچنين با تاكيد بر اهميت حمايت جامعه بين الملل از كشورهاي حادثه خيز خاطر نشان كرد: شركاي بين المللي خود و مجامع مرتبط را براي كمك به ايران جهت ساماندهي حوادث ناشي از زلزله هاي اخير دعوت خواهم كرد.

شناسه خبرنگار: 1050

r_rsar
اخبار برگزيده