اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
دوشنبه 14 آذر 1401 - 05 December 2022
شناسه خبر: 6078
تاریخ خبر: 1397/1/21
ساعت: 11:36
دکتر جهانگیری در دیدار معاون اول نخست وزیر ازبکستان:

تهران و تاشکند ظرفیت‌های فراوانی برای توسعه مناسبات دارند / شرکت‌های ایرانی آماده ارایه خدمات فنی و مهندسی به ازبکستان هستند

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر آمادگی جمهوري اسلامی ایران برای توسعه مناسبات با ازبکستان، گفت: تهران و تاشکند ظرفیت‌های فراوانی برای گسترش همکاری‌ها دارند و باید برای تامین منافع دو کشور و دو ملت از آن استفاده کنند.

تهران و تاشکند ظرفیت‌های فراوانی برای توسعه مناسبات دارند / شرکت‌های ایرانی آماده ارایه خدمات فنی و مهندسی به ازبکستان هستنددكتر اسحاق جهانگيري صبح امروز (سه شنبه) در ديدار معاون اول نخست وزير ازبكستان اظهار داشت: دو كشور بايد در چارچوب كميسيون مشترك ضمن شناسايي فرصت هاي همكاري، زيرساخت ها، قوانين و تفاهم هاي لازم براي به فعليت رسيدن اين ظرفيت ها را فراهم كنند.
وي ديدار روساي جمهور دو كشور در حاشيه اجلاس آستانه و سفر آتي دكتر روحاني به تاشكند را سرآغاز فصل جديدي از مناسبات دو كشور ارزيابي كرد و گفت: ما در منطقه اي قرار داريم كه درگير مسايل مهمي نظير افراطي گري، جدايي طلبي و تروريسم است و بايد درباره مسايل امنيتي با يكديگر همكاري كنيم.
معاون اول رييس جمهور از رفع موانع بانكي به عنوان يكي از پيش نيازهاي توسعه مناسبات نام برد و اظهار اميدواري كرد؛ كميسيون مشترك دو كشور علاوه بر تامين راهكارهاي لازم براي رفع محدوديت هاي بانكي، به منظور ارتباط بهتر تجار و بازرگانان دو كشور و نيز افزايش ظرفيت گردشگري از طريق ايجاد تسهيلات لازم گام هاي موثري بردارد.
دكتر جهانگيري موقعيت استراتژيك كشورمان در ترانزيت كالا را يادآور شد و گفت: ما امكانات وسيعي در بندر چابهار ايجاد كرده ايم تا كشورهاي آسياي ميانه بتوانند براحتي از اين مسير كالاهاي خود را از طريق اتصال به آبهاي آزاد به دنيا صادر كنند.
وي توان مهندسي شركت ها و پيمانكاران ايراني براي ارايه خدمات فني و مهندسي به ازبكستان در زمينه نفت، گاز، برق و آب را خاطرنشان ساخت و گفت : جمهوري اسلامي ايران آماده است نياز ازبكستان به حامل هاي انرژي را بطور كامل برآورده كند.
«آچيلباي رحمت اف» معاون اول نخست وزير ازبكستان نيز در اين ديدار، با اشاره به اينكه هدفش از سفر به تهران رفع موانع پيش روي مناسبات دو كشور است، گفت: سياست تاشكند افزايش سطح مناسبات اقتصادي با تهران تا سقف يك ميليارد دلار و مذاكره براي توسعه همكاري هاي ترانزيتي، گردشگري و تجاري با جمهوري اسلامي ايران است.
وي با اشاره به ظرفيت هاي فراوان براي توسعه همكاريهاي فيمابين،‌ از مذاكرات خوب خود با مقامات ايراني در بخش هاي مختلف خبر داد و گفت: ازبكستان از طريق كريدور امن و راحت ايران كالاهاي خود را صادر مي كند و اميدوار است با احداث خطوط ريلي ديگر از طريق چابهار نيز به آبهاي آزاد متصل شود.
رحمت اف همچنين در خصوص ايجاد خطوط هوايي ميان دو كشور،‌ خريد نفت و نيز اعطاي تسهيلات ويژه به تجار و گردشگران ايراني ديدگاه هاي خود را بيان كرد.

r_rsar
اخبار برگزيده