اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
جمعه 8 مهر 1401 - 30 September 2022
شناسه خبر: 6002
تاریخ خبر: 1396/12/17
ساعت: 17:42
دکتر جهانگیری در دیدار با رییس مجلس عراق تاکید کرد:

قدرت هاي منطقه اي و فرا منطقه اي با تقسيم بندي تروريسم خوب و بد براي ملت ها مشكل ايجاد مي كنند/ مخالفت ها با ايران و عراق به خاطر ساختار مردمي و دموكراتيك آنهاست

معاون اول رييس جمهور با اشاره به اينكه بعضي از قدرت هاي منطقه اي و فرا منطقه اي با تقسيم تروريسم به تروريسم خوب و تروريسم بد براي ملت ها مشكل ايجاد كرده اند گفت: دولت و ملت عراق به خوبي در برابر تروريسم ايستادگي كردند و اين مهم را در جامعه جهاني ثبت كردند كه يك ملت مي تواند با ايستادگي و يكپارچگي تروريسم را شكست دهد.

قدرت هاي منطقه اي و فرا منطقه اي با تقسيم بندي تروريسم خوب و بد براي ملت ها مشكل ايجاد مي كنند/ مخالفت ها با ايران و عراق به خاطر ساختار مردمي و دموكراتيك آنهاستدكتر اسحاق جهانگيري بعداز ظهر امروز (پنجشنبه) در ديدار با سليم الجبوري رييس مجلس عراق گفت: اهتمام و تدابير صحيح دولت و مجلس عراق براي حفاظت ازيكپارچگي و تماميت ارضي اين كشور ارزشمند است و دولت و ملت عراق مي توانند با اتكا به مولفه هاي قدرتي كه در اختيار دارند نه تنها بر مشكلات غلبه كرده بلكه دوره و مسير جديدي براي پيشرفت باز كنند.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به برگزاري انتخابات در عراق در آينده نزديك گفت: دولت عراق يكي از كشورهاي مردمي و دموكراتيك منطقه است كه نمايندگان و دولت برآمده از آن با راي مردم انتخاب مي شوند آن هم در منطقه اي كه مردم بخش هايي از آن قرن ها است آرزوي ديدن صندوق راي را براي انتخاب يا بركناركردن مسئولان خود دارند.
دكتر جهانگيري افزود: بعضي از دشمني ها و مخالفت ها با كشورهايي نظير ايران و عراق به خاطر ساختار دموكراتيك اين دو كشور است كه راي و نظر مردم امري تعيين كننده مي باشد.
وي با تاكيد بر اينكه جمهوري اسلامي ايران در همه شرايط در كنار دولت و ملت عراق است گفت: ما از انسجام عراق و از حركت اهل سنت، شيعه و اكراد و همه طوايف براي پيشرفت و سربلندي اين كشور حمايت مي كنيم.
دكتر جهانگيري با اشاره به سطح عالي مناسبات دو كشور و مذاكرات انجام شده در اين سفر گفت: با اطمينان مي گويم در دوران بازسازي عراق در كنار شما خواهيم بود چنانچه در دوران سختي و حضور داعش با وجود همه دشواري ها و مسائل مخاطره آميز شركت ها و مهندسان ايراني در عراق باقي ماندند و حتي تعدادي از آنها به شهادت رسيدند.
معاون اول رييس جمهور روابط مجالس ايران و عراق را خوب توصيف و اظهار اميدواري كرد در سايه حمايت پارلمان هاي دوكشور برخي موانع و مشكلات موجود نيز برطرف خواهد شد.
وي از نقش رييس مجلس عراق در حمايت از توافق هاي دو كشور و نيز از استقبال و همراهي دولت و مسئولان عراقي از هيئت ايران در اين سفر قدرداني كرد.
دكتر سليم الجبوري نيز با مبارك و مثبت خواندن اين سفر در مناسبات آتي دو كشور گفت: پيام سفر جنابعالي در اين برهه حساس دوستي و گسترش مناسبات است.
وي با بيان اينكه پارلمان عراق حامي توافقات دو كشور در همه زمينه هاست گفت: ما براي ثبات نيازمند بهبود اوضاع اقتصادي كشور هستيم و براي رشد اقتصادي نيازمند همكاري با همه كشورها بويژه جمهوري اسلامي ايران مي باشيم.
وي با اشاره به شرايط دشوار عراق در زمان حضور تروريسم ها گفت: مهمترين عامل موفقيت دولت و ملت عراق در برابر مشكلاتي نظير تروريسم ، افراطي گري و تجزيه و تقسيم اتحاد و يكپارچگي بوده است.
الجبوري با تاكيد براينكه ما هرگز نقش ايران را در حمايت از عراق فراموش نخواهيم كرد گفت: جمهوري اسلامي ايران همواره در كنار عراق قرار داشته و اين پيروزي ها جز با حمايت ايران بدست نيامده است.
وي تصريح كرد: درهاي عراق براي تعامل و همكاري اقتصادي با ايران باز است. ما براي بازسازي تخريب هاي انجام شده توسط تروريست ها نيازمند حضور و سرمايه گذاري ايران در طرح هاي مختلف هستيم .
وي همچنين از روابط خوب دو مجلس بعنوان عاملي براي توسعه مناسبات ياد كرد و گفت: روابط ايران و عراق مبتني بر افراد و دولت ها نيست بلكه تكيه بر منافع دو ملت و دو كشور دارد.

شناسه خبرنگار: 1040

 

r_rsar
اخبار برگزيده