اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
يکشنبه 14 خرداد 1402 - 04 June 2023
شناسه خبر: 5995
تاریخ خبر: 1396/12/17
ساعت: 10:50
معاون اول رییس جمهور در دیدار با دبیر کل حزب اسلامی عراق تاکید کرد:

ايران در كنار برادران سني، شيعه و اكراد قرار دارد / اميدوارم با هماهنگي و انسجام بازسازي عراق سريعتر انجام شود

اياد سامرايي رييس اسبق پارلمان عراق و دبيركل حزب اسلامي صبح امروز(پنحشنبه) با حضور در محل اقامت معاون اول رييس جمهور در خصوص آخرين وضعيت عراق و همكاري هاي دو جانبه گفت و گو و تبادل نظر كرد.

ايران در كنار برادران سني، شيعه و اكراد قرار دارد / اميدوارم با هماهنگي و انسجام بازسازي عراق سريعتر انجام شودمعاون اول رييس جمهور در اين ديدار با تاكيد بر اينكه جمهوري اسلامي ايران در دوران بازسازي عراق در كنار مردم اين كشور بوده و خواهد بود گفت: اميدوارم با هماهنگي و انسجام ميان اهل سنت، شيعه واكراد حركت بزرگي در بازسازي عراق شكل بگيرد و اين ملت بزرگ بتواند نقش تاريخي خود را در منطقه به خوبي ايفا كند.
دكتر جهانگيري تصريح كرد: با اطمينان مي گويم كه جمهوري اسلامي ايران در كنار برادران اهل سنت و شيعه و اكراد در عراق قرار دارد و پيروان مذاهب و اقوام مختلف همانطور كه در مبارزه با داعش موفق شدند و يكپارچگي عراق را حفظ كردند امروز نيز مي توانند كشورشان را بازسازي كنند.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به ظرفيت هاي فراوان براي توسعه عراق گفت: جمهوري اسلامي ايران در روزهاي سخت و در هنگام پيروزي ها در كنار دولت و ملت عراق بوده است. پيروزي مردم عراق در برابر داعش و حفظ يكپارچگي اين كشور مرهون شخصيت هاي تعيين كننده عراقي است و اين شخصيت ها مي تواند به رشد و توسعه عراق در دوره جديد كمك كند.
وي ادامه داد: متاسفانه مناطق اهل سنت در دوره داعش آسيب بيشتري ديدند و بايد همه كمك كنيم تا با بازسازي اين مناطق از آلام و مشكلات مردم كاسته شود.
دكتر جهانگيري با اشاره به آمادگي بخش خصوصي ايران براي حضورو سرمايه گذاري در عراق گفت: قطعاً همكاري هاي بخش خصوصي منجر به تسريع در بازسازي اين كشورخواهد شد.
اياد سامرايي نيز در اين ديدار با قدرداني از ديدگاه هاي مثبت جمهوري اسلامي ايران در سالهاي اخير براي كمك و بازسازي اين كشور گفت: عراق امروز از دو چالش بزرگ بيرون راندن اشغالگران آمريكايي و اخراج تروريست ها عبور كرده است و مهمترين ماموريت امروزش جذب سرمايه گذاري براي بازسازي عراق است
رييس اسبق پارلمان عراق با تاكيد بر اينكه ايران در اين زمينه مي تواند بزرگترين شريك ما در عرصه اقتصادي و سياسي باشد گفت: ما مي خواهيم به همت مردم روابط عراق در منطقه و جهان را توسعه دهيم.
وي با اشاره به كنفرانس مطبوعاتي مشترك معاون اول رييس جمهور كشورمان با نخست وزير عراق گفت: ما از ديدگاه هاي ايران براي سرمايه گذاري در عراق بسيار خرسنديم و تاكيد داريم كه در مناطق سني نشين نيز فرصت هاي سرمايه گذاري خوبي وجود دارد كه از آنها استفاده نشده و ما از سرمايه گذاران ايراني در اين مناطق استقبال مي كنيم و به آنها خوش آمد مي گوييم.
اياد سامرايي افزود: روابط اقتصادي خوب دو كشور منجر به تقويت روابط سياسي خواهد شد و چشم انداز روشني پيش روي دو كشور قرار خواهد داشت. مطمئن باشيد اين سخنان تعارف نيست و ما همواره به دنبال بهترين روابط با برادران خود در جمهوري اسلامي ايران هستيم.

r_rsar
اخبار برگزيده