اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
جمعه 8 مهر 1401 - 30 September 2022
شناسه خبر: 5993
تاریخ خبر: 1396/12/17
ساعت: 10:41
معاون اول رییس جمهور تاکید کرد:

روابط سیاسی تهران-بغداد در بالاترین سطح قرار دارد/ قدردانی از میزبانی گرم مردم عراق در ایام اربعین

معاون اول‌ رییس جمهور با بیان اینکه روابط سیاسی تهران و بغداد در بالاترین سطح قرار دارد گفت: دو کشور باید سطح مناسبات اقتصادی خود را نیز ارتقاء دهند زیرا اراده دو دولت برطرف کردن موانع پیش روی توسعه روابط اقتصادی است.

روابط سیاسی تهران-بغداد در بالاترین سطح قرار دارد/ قدردانی از میزبانی گرم مردم عراق در ایام اربعیندکتر اسحاق جهانگیری عصر چهارشنبه در مصاحبه مطبوعاتی مشترک با نخست وزیر عراق، اظهار داشت: ایران و عراق اشتراکات فراوانی دارند و دو کشور در جهان اسلام و منطقه خاورمیانه دارای نقش مهم و سازنده ای هستند.
معاون اول رییس جمهور افزود: با پیروزی های دولت و ملت عراق بر تروریست ها و خصوصا داعش، ملت این کشور توانست بسیاری از توطئه ها را با تدبیر دولت و مرجعیت دینی با سربلندی پشت سر بگذارد.
دکتر جهانگیری ادامه داد: جمهوری اسلامی‌ایران همواره در کنار دولت و ملت عراق بوده است و همواره در حد توان کمک های لازم را به این کشور انجام خواهد داد.
وی با بیان اینکه زمینه های فراوانی برای گسترش همکاری های تهران و بغداد وجود دارد، تصریح کرد: در حوزه انرژی علاوه بر خط لوله انتقال گاز به بغداد، به زودی خط لوله بصرخ نیز تکمیل خواهد شد و گازرسانی انجام خواهد شد.
معاون اول رییس جمهور از مسائل بانکی به عنوان مهمترین مانع بر سر راه توسعه روابط اقتصادی ایران و عراق یاد کرد و گفت: مسائل بانکی باید به سرعت حل و فضل شود تا تجار و صنعتگران دو کشور بتوانند فعالیت خود را با سهولت بیشتری دنبال کنند.
دکتر جهانگیری همچنین با اشاره تردد سالانه میلیون ها زائر از ایران به عراق و از عراق به ایران، اظهار داشت: باید با اتخاذ روشی مناسب دغدغه پولی زوار را مرتفع کنیم تا این عزیزان بتوانند به سادگی با پول‌ ملی خود خرید کنند.
وی همچنین با اشاره به اینکه بازسازی عراق در دستور‌ کار دولت این کشور قرار دارد، به همایشی که اخیرا در کویت در همین رابطه برگزار شد اشاره و خاطرنشان کرد: بدلیل محدودیت های اعمال شده از سوی کویت، بخش خصوصی ایران موفق نشد در این همایش شرکت کند اما دولت ایران برای مشارکت بخش خصوصی خود در بازسازی عراق خط اعتباری مناسبی را پیش بینی کرده است.
وی با اشاره به گفتگوهای انجام شده در مذاکرات مشترک، افزود: مسائل گمرکی، توسعه حمل و نقل، مطالبات پیمانکاران ایرانی فعال در عراق و سایر موضوعات مورد علاقه طرفین گفتگو کردیم و تصمیماتی نیز اتخاذ شد.
دکتر جهانگیری در پایان از میزبانی گرم مردم عراق از زوار ایرانی که در اربعین به این کشور سفر‌ می کنند قدردانی کرد و گفت: مهمان نوازی گرم مردم عراق خاطرات خوشی را در یاد و ذهن زوار ایرانی باقی خواهد گذاشت.
نخست وزیر عراق هم در این نشست خبری مشترک، با قدردانی از حمایت های جمهوری اسلامی ایران در مواجهه با تروریسم، گفت: عراق امروز در خط مقدم مبارزه با تروریسم قرار دارد و حالا مشکل تروریسم تا حد زیادی برطرف شده، بغداد از حضور شرکت های ایرانی در این کشور برای مشارکت در بازسازی عراق استقبال میکند.
حیدرالعبادی همچنین با اشاره به نشست مذاکرات مشترک دو کشور افزود: در‌ این مذاکرات در خصوص موانع تجاری، شط العرب، آب، حمل و نقل و مسائل بانکی گفتگو کردیم و ضرورت توسعه مناسبات اقتصادی دو کشور مورد تاکید قرار گرفت.

r_rsar
اخبار برگزيده