اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
شنبه 8 بهمن 1401 - 28 January 2023
شناسه خبر: 5861
تاریخ خبر: 1396/10/23
ساعت: 19:36
معاون اول رييس جمهور تاكيد كرد:

با اجرای طرح‌های آب و خاک کشور تحول بزرگی در حوزه کشاورزی و اشتغال ایجاد خواهد شد/ آثار مثبت اقدامات صورت گرفته در بخش آب و خاک کشور به مردم اطلاع رسانی شود

جلسه بررسی و ارزیابی روند اجرای سه طرح بزرگ آب و خاک کشور که در استان‌های خوزستان، ایلام و سیستان و بلوچستان در حال اجرا هستند، عصر امروز (شنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد.

دكتر اسحاق جهانگيري در اين جلسه با اشاره به گزارش وزارتخانه هاي جهاد كشاورزي، نيرو و سازمان برنامه و بودجه كشور از روند اجراي سه طرح بزرگ شبكه هاي فرعي آبياري و زهكشي رودخانه هاي غرب و شمالغرب كشور،‌ آبياري اراضي سيستان و احياء 550 هزار هكتار اراضي كشاورزي استان هاي خوزستان و ايلام، اقدامات صورت گرفته را رضايت بخش ارزيابي و بر ضرورت سرعت بخشيدن به روند اجراي اين طرح ها مطابق با برنامه زمان بندي تعيين شده تاكيد كرد.
دكتر جهانگيري همچنين با تاكيد بر اهميت و اثرگذاري مثبت طرح هاي ياد شده در بخش آب و خاك كشور و اينكه با اجراي اين طرح ها تحول بزرگي در حوزه كشاورزي و اشتغال ايجاد خواهد شد، گفت: در شرايطي كه عده اي دائماً‌ در صدد ترويج فضاي منفي و سياه نمايي در جامعه هستند، لازم است اطلاع رساني مناسبي از پروژه هاي مهم در حال اجرا صورت گيرد تا مردم در جريان كارهاي مثبت انجام شده در بخش آب و خاك كشور و پيامدهاي مثبت آن در توسعه كشور قرار گيرند.
وي با يادآوري مجوز مقام معظم رهبري براي برداشت 10 ميليارد دلار از صندوق توسعه ملي براي اجراي طرح هاي آب و خاك كشور، افزود: برخي كاستي ها در اجراي اين طرح ها وجود دارد كه لازم است‌ سازمان برنامه و بودجه كشور با فوريت جلساتي را با وزارتخانه هاي نيرو و جهاد كشاورزي برگزار كند و ضمن بررسي مشكلات و موانع فراروي اجراي برخي طرح ها، گزارشي نظارتي و دقيق به دولت ارائه دهند تا براي رفع موانع و مشكلات پيش روي اجراي اين پروژه ها چاره انديشي شود.
معاون اول رييس جمهور همچنين با اشاره به سفر چندي پيش خود به استان خوزستان و بازديد از اراضي منطقه شلمچه،‌ اظهار داشت: اقدامات خوبي در اين منطقه در دست اجرا است و زمين هايي كه در زمان جنگ از دست مالكان آنها خارج شده بود، امروز مين زدايي شده و عمليات تسطيح و زهكشي در اين اراضي صورت گرفته و بزودي اين زمين ها در اختيار بهره برداران و مردم اين منطقه قرار خواهد گرفت تا تحت كشت و زراعت قرار گيرد.
در اين جلسه كه وزراي جهاد كشاورزي، نيرو، امور اقتصادي و دارايي، استانداران خوزستان، ايلام و سيستان و بلوچستان، رييس كل بانك مركزي و رييس هيات عامل صندوق توسعه ملي نيز حضور داشتند، نمايندگان وزارتخانه هاي نيرو و جهاد كشاورزي و نماينده سازمان برنامه و بودجه كشور هر كدام گزارشي از آخرين وضعيت اجراي سه طرح ياد شده ارائه كردند و به تشريح جزئيات و مشكلات پيش روي اين طرح ها پرداختند.
بر اساس اين گزارش ها، گستره جغرافيايي طرح شبكه هاي فرعي آبياري و زهكشي رودخانه هاي غرب و شمالغرب كشور در 10 استان مرزي است و تعداد پروژه هاي زيرمجموعه اين سه طرح 150 پروژه است كه هم اكنون در دست اجرا قرار دارند.
گفتني است با اجراي سه طرح بزرگ آب و خاك كشور، حدود 230 هزار هكتار از اراضي در طرح ايجاد شبكه هاي فرعي آبياري و زهكشي رودخانه هاي غرب و شمالغرب، 46 هزار هكتار در طرح آبياري دشت سيستان و 550 هزار هكتار از اراضي كشاورزي استان هاي خوزستان و ايلام تحت آبياري با شيوه هاي نوين قرار خواهند گرفت كه علاوه بر صرفه جويي در مصرف آب و اشتغالزايي، زمينه تحول در حوزه كشاورزي و صنايع پايين دستي اين بخش فراهم خواهد شد.
در اين گزارش همچنين اعلام شد كه تعداد نيروي انساني فعال در طرح شبكه هاي فرعي آبياري و زهكشي رودخانه هاي غرب و شمالغرب كشور 9 هزار نفر، طرح آبياري دشت سيستان 2 هزار و 800 نفر و طرح 550 هزار هكتار اراضي خوزستان و ايلام در حال حاضر 6 هزار نفر است.
در گزارش هاي ارائه شده، درباره جزئيات فني و اهداف كمي سه طرح بزرگ آب و خاك كشور توضيحاتي ارائه شد و نمايندگان وزارتخانه هاي نيرو، جهاد كشاورزي و سازمان برنامه و بودجه كشور به تشريح ميزان پيشرفت فيزيكي طرح ها و مقايسه آن با برنامه زمانبندي تعيين شده پرداختند.
در پايان اين نشست مقرر شد سازمان برنامه و بودجه جلساتي را با وزارتخانه هاي جهاد كشاورزي و نيرو برگزار كند و گزارش دقيقي از آخرين وضعيت پيشرفت فيزيكي اين پروژه ها و موانع و مشكلات پيش روي اجراي اين طرح ها تدوين و ارائه كنند.

شناسه خبرنگار: 1040

r_rsar
اخبار برگزيده