اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
جمعه 14 بهمن 1401 - 03 February 2023
شناسه خبر: 5854
تاریخ خبر: 1396/10/19
ساعت: 13:23
دکتر جهانگیری در نخستین کنگره بزرگداشت آیت الله هاشمی رفسنجانی تصریح کرد:

آیت الله هاشمی رفسنجانی مشاوری امین، صادق و ثابت قدم برای امام (ره)‌و رهبر معظم انقلاب بود/ او آرمان گرای واقع بین، یک انقلابی جامع نگر و یک استراتژیست توسعه‌گرا بود/ صدا و سیما باید روش خود را تغییر دهد/ صدا و سیما نباید در انحصار یک گروه محدود و تندرو باشد/ نباید اجازه بدهیم نارضایتی‌ها به کینه توزی، خشونت و دشمنی تبدیل شود/ تنفر و خشونت آفت وحدت ملی در کشور است/ بدترین حرف این است که گفته شود عربستان در ایران آشوب ایجاد کرده است/ ملت ایران ملتی تمدن ساز است و ایران امروز یکه تاز منطقه است/ رییس جمهور آمریکا که بردن نام خلیج فارس برایش سنگین بود نمی‌تواند طرفدار و دلسوز ایرانیان باشد/ با افتخار می‌گوییم خروج آمریکا از برجام به ضرر این کشور است

معاون اول رييس جمهور با تاكيد بر اينكه صدا و سيما بايد روش خود را تغيير دهد،‌ تصريح كرد: صدا و سيما نبايد در انحصار يك گروه محدود و تندرو قرار گيرد.

آيت الله هاشمي رفسنجاني مشاوري امين، صادق و ثابت قدم براي امام (ره)‌و رهبر معظم انقلاب بود/ او آرمان گراي واقع بين، يك انقلابي جامع نگر و يك استراتژيست توسعه‌گرا بود/ صدا و سيما بايد روش خود را تغيير دهد/ صدا و سيما نبايد در انحصار يك گروه محدود و تندرو باشد/ نبايد اجازه بدهيم نارضايتي ها به ‌كينه توزي، خشونت و دشمني تبديل شود/ تنفر و خشونت آفت وحدت ملي در كشور است/ بدترين حرف اين است كه گفته شود عربستان در ايران آشوب ايجاد كرده است/ ملت ايران ملتي تمدن ساز است و ايران امروز يكه تاز منطقه است/ رييس جمهور آمريكا كه بردن نام خليج فارس برايش سنگين بود نمي تواند طرفدار و دلسوز ايرانيان باشد/ با افتخار مي گوييم خروج آمريكا از برجام به ضرر اين كشور استمعاون اول رييس جمهور صبح امروز (سه شنبه) در نخستين كنگره بزرگداشت آيت الله هاشمي رفسنجاني گفت : هر منصفي كه به تاريخ معاصر ايران بنگرد، ‌از سال‌هاي دور پيش از انقلاب تا آخرين لحظه‌هاي حيات، نام او را در ميان فعال‌ترين و تاثيرگذارترين انقلابيون، ‌روحانيون، ‌سياستمداران و مديران ايراني شاخص ترين مي‌بيند.
وي در اين مراسم كه در سالن اجلاس سران كنفرانس اسلامي در تهران برگزار شد،‌ با بيان اينكه اگر بخواهيم نام پنج روحاني انقلابي ،‌ سياستمدار و مدير برجسته ايراني را برشماريم حتما نام آيت الله هاشمي رفسنجاني به عنوان يكي از شاخص ترين آنهاست،‌ تصريح كرد: هيچ صحنه اي از انقلاب، تشكيل نظام جمهوري اسلامي، ‌دفاع مقدس، ‌سازندگي، اصلاحات و اعتدال نمي‌توان يافت كه آيت الله هاشمي رفسنجاني در ميانه آن نباشد.
دكتر جهانگيري ادامه داد: وسعت ميدان حضور و تجربه از سويي و قدرت شناخت و تجزيه و تحليل مسائل و رويدادها از سوي ديگر به او تفكري چند بعدي و قدرت مديريتي همه جانبه داده بود.
معاون اول رييس جمهور با بيان اينكه آيت الله هاشمي رفسنجاني به لحاظ معرفتي؛ عالمي روشن بين بود و قرآن در كانون فهم ديني او قرار داشت، اظهار داشت: او هيچگاه از آموختن و تدبر در آموزه هاي ديني غافل نمي‌شد. بطور منظم درباره قرآن تحقيق داشت و امروز آثار او در اختيار قرآن پژوهان و مردم قرار دارد.
وي با اشاره به اينكه آيت الله هاشمي رفسنجاني به لحاظ فرهنگي؛ ايران را از هر نظر عميقاً‌ مي‌شناخت و در انديشه توسعه ايران بود، گفت: او براي توسعه كشور، امير كبير را الگوي خود قرار داد و قبل از پيروزي انقلاب درباره او كتاب نوشت و پس از پيروزي انقلاب به عنوان كسي كه به سازندگي پرداخت همچنان مشي امير كبير سرمشق بود.
دكتر جهانگيري با اشاره به اينكه وسعت ارتباطات و مطالعات اين شخصيت برجسته به گونه‌اي بود كه وجب به وجب خاك ايران و جزء به جزء فرهنگ ايران را به خوبي مي‌شناخت، تاكيد كرد: او به لحاظ سياسي؛ در سرتاسر زندگيش يك آرمان گراي واقع بين، يك انقلابي جامع نگر و يك استراتژيست توسعه‌گرا بود. او تا مرز شهادت پيش رفت و لحظه اي ترديد در راه مبارزه نداشت.
معاون اول رييس جمهور نقش آيت الله هاشمي رفسنجاني در ساماندهي انقلاب و شكل گيري نهادهاي پس از آن از دولت تا مجلس، مديريت جنگ و پيشبرد صلح، توسعه روابط منطقه‌اي و بين‌المللي،‌ نقش او در انجام اصلاحات و تحقق اعتدال را بي نظير توصيف كرد و افزود: آيت الله هاشمي رفسنجاني در هركجا كه حضور مي يافت آن نهاد، به يكي از نهادهاي اصلي نظام مبدل مي شد. هنگامي كه در مجلس شوراي اسلامي رييس مجلس شد، مجلس در راس امور قرار گرفت. وقتي در راس قوه مجريه قرار گرفت سرعت و شتاب سازندگي بيشتر شد. وقتي جنگ با مشكل روبرو مي شد او گره گشا بود و آنجا كه قرار شد صلح انجام شود با شجاعت در حضور امام (ره) درخواست كرد كه اجازه بدهند او قطعنامه را قبول كند و سپس به دليل كوتاهي در امر جنگ محاكمه شود.
دكتر جهانگيري يادآور شد: او مسايل منطقه اي را به بهترين نحو حل كرد. تجديد روابط با كشورهاي اسلامي و عربي به نحوي انجام داد كه همه سران اين كشورها را براي شركت در اجلاس سران كشورهاي كنفرانس اسلامي به همين سالن آورد.
دكتر جهانگيري افزود: آيت الله هاشمي رفسنجاني به لحاظ سياسي، سياست ورزي را مبتني بر مردم و جامعه مي دانست و به انتخابات باور داشت و همواره بر انتخابات آزاد با رعايت حقوق مردم تاكيد مي كرد.
معاون اول رييس جمهور با يادآوري اينكه آيت الله هاشمي رفسنجاني در انتخابات رياست جمهوري سال 92 به صحنه آمد، تصريح كرد: آيت الله هاشمي رفسنجاني ناباورانه رد صلاحيت شد و شايد تصور مي شد كه با رد صلاحيت صحنه را ترك كند اما او قهر نكرد و عافيت نشيني را اتخاذ نكرد بلكه براي همان انتخابات تدبير كرد و رييس جمهور ساخت.
وي افزود: من رييس ستاد انتخابات آيت الله هاشمي رفسنجاني بودم و پس از رد صلاحيت از ايشان سوال كردم كه حالا چه بايد كرد و ايشان گفتند كه من همان هاشمي ديروز با موضع گيري هاي قبلي در كنار نظام و رهبري هستم، ستادها را جمع كنيد و نياز به اعتراض هم وجود ندارد.
دكتر جهانگيري افزود: آيت الله هاشمي رفسنجاني براي انتخابات بعدي هم برنامه داشت و در انتخابات سال 94 مجلس خبرگان رهبري، ملت ايران راي عظيمي به ايشان دادند.
معاون اول رييس جمهور افزود: در سال 95 حداقل سه بار با ايشان ديدار و گفتگو كردم و آيت الله هاشمي همواره اصرار داشت كه دكتر روحاني حتما بايد براي انتخابات رياست جمهوري سال 96 كانديدا شود.
وي با تاكيد بر اينكه آيت الله هاشمي رفسنجاني در سياست نوانديش و دور انديش بود و لحظه اي از تحولات پرشتاب جهاني عقب نمي ماند، اظهار داشت: به همين خاطر پس از رحلت ايشان موج عظيمي از جوانان او را تا به بهشت زهرا بدرقه كردند.
دكتر جهانگيري با بيان اينكه آيت الله هاشمي رفسنجاني مفهوم توسعه را مي فهميد و براي توسعه نظريه داشت، گفت: آيت الله هاشمي رفسنجاني براي تكنوكرات هاي ايران يك الگو شده بود و با وجود آنكه خيلي ها تلاش مي كردند تا براي تكنوكرات ها الگو باشند، هاشمي يك الگو و سرمشق براي تكنوكرات ها و مديران كشور بود.
معاون اول رييس جمهور خاطر نشان كرد: در زمان جنگ و در شرايطي كه مشكل بودجه و كمبود منابع وجود داشت، آيت الله هاشمي رفسنجاني به دنبال احداث مترو بود و آن را يك نياز اساسي براي كشور مي دانست و وقتي كه با مخالفت برخي مواجه شد در خطبه هاي نماز جمعه آنچنان درباره ضرورت مترو بحث كرد كه كسي ياراي مخالف با آن را نداشت.
وي افزود: آيت الله هاشمي رفسنجاني زماني كه طرح هاي عمراني متعددي را در اقصي نقاط كشور افتتاح مي كرد اشك شوق در گوشه چشمش جاري مي شد و خوشحال بود كه چنين كارهاي پرفايده اي براي كشور انجام مي شود.
دكتر جهانگيري اظهار داشت: آيت الله هاشمي رفسنجاني مشاوري امين، صادق و ثابت قدم براي امام خميني (ره) و پس از آن براي مقام معظم رهبري بود و تا آخرين لحظات حيات خود از ستون اصلي نظام دفاع كرد و اصرار داشت كه اگر نقطه نظر و ديدگاهي هم وجود دارد بايد از نظام حفاظت و حراست كنيم.
معاون اول رييس جمهور از آيت الله هاشمي رفسنجاني بعنوان شناسنامه و سند هويت انقلاب اسلامي ياد كرد و با تاكيد بر اينكه نمي توان آيت الله هاشمي رفسنجاني را ناديده گرفت، تصريح كرد: آيت الله هاشمي رفسنجاني مرد عبور از بحران ها و مرد صبر و اميد بود و هيچگاه كسي او را نااميد نديد و همواره براي روزهاي سخت برنامه داشت.
وي ادامه داد: آيت الله هاشمي رفسنجاني امروز را خوب مي فهميد و براي آينده برنامه داشت و در تمامي مراحل در ميانه ميدان حضور داشت.
دكتر جهانگيري با تاكيد بر اينكه ايران امروز به مشي آيت الله هاشمي رفسنجاني نياز دارد،‌گفت: امروز براي اداره كشور نياز به مشي اي وجود دارد كه به اعتدال فكر كند و به دور از افراط و تفريط و به دور از فرسايش سرمايه هاي كشور براي توسعه ايران برنامه داشته باشد.
معاون اول رييس جمهور اضافه كرد: آيت الله هاشمي رفسنجاني همواره از حذف نيروهاي توانمند انساني كشور ممانعت مي كرد و شجاعانه به ميدان مي آمد و از هيچ تهمتي هراس نداشت.
وي افزود: وقتي كه يك جريان سياسي حاكم مي شد و مي خواست رقيب خود را از صحنه خارج كند، آيت الله هاشمي رفسنجاني در مقابلش مي ايستاد و به همين دليل برخي از دوستان اصلاح طلب كه براي حذف رقيب از صحنه، ايشان را مانع مي ديدند با او اختلاف نظر پيدا كردند و در مقطعي ديگر كه عده اي ايستادند تا به هر قيمت شده جريان قدرتمند اصلاحات را از صحنه خارج كنند، آيت الله هاشمي رفسنجاني ايستاد و خيلي از اتهامات را به جان خريد.
وي ادامه داد: در ديماه سال گذشته كه با او صحبت مي كردم، درباره حوادث سال 88 با او گفتگو كردم و آيت الله هاشمي رفسنجاني گفتند كه من ديدم مي خواهند يك جريان قوي را از صحنه انقلاب حذف كنند به همين خاطر ايستادم و گفتم كه دور من جمع مي شوند و آنها را به نظام متصل مي كنم و اجازه نمي دهم كه جدا شوند. آيت الله هاشمي رفسنجاني تا اين اندازه خيرخواه و دلسوز همه جريان هاي سياسي و نظام بود.
دكتر جهانگيري خاطر نشان كرد: همانطور كه در تعابير بزرگان آمده آيت الله هاشمي رفسنجاني يك فرد نيست بلكه يك تجربه و انديشه است و ما بايد با بهره گيري از ميراث فكري و عملي او، هم در موقعيت هاي مشابهي كه هاشمي عمل كرد و هم در موقعيت هاي جديد كشور اقدام كنيم.
معاون اول رييس جمهور گفت: در مقطع فعلي و يك سال پس از رحلت آيت الله هاشمي رفسنجاني كشور در موقعيتي حساس قرار گرفته و بسياري از مسئولين نگران امروز و فرداي ايران هستند اما به رغم همه تهديدات، فرصت هاي كم نظيري در اختيار ايران است كه با اتكاء به اين فرصت ها مي توانيم همه مسائل را پشت سر بگذاريم.
وي با بيان اينكه مردم كشور با مسائل و مشكلات مختلف روبرو هستند،‌گفت: مسائل اقتصادي،‌اجتماعي،‌تنگناهاي سياسي و معضلات فرهنگي مردم را آزار مي دهد اما مسير پاسخ به اين انتظارات و توقعات بسته نيست و ما بايد ريشه ها و عوامل نارضايتي ها و اعتراضات را همواره و در هر زمان بررسي كنيم و به راهكارهاي عملي براي حل مشكلات برسيم.
دكتر جهانگيري ادامه داد: در زمان بحران و قبل و بعد از آن بايد به ريشه هاي بحران به طور دقيق رسيدگي شود و اين مسئوليت مشترك نهادهاي حاكميتي، نهادهاي اجرايي و نهادهاي مدني كشور است.
معاون اول رييس جمهور با بيان اينكه وجود نارضايتي در يك جامعه كه در حال توسعه است امري غير عادي نيست، تصريح كرد: در يك جامعه در حال توسعه حتما برخي توقعات و انتظارات مردم در مواردي برآورده نمي شود و ممكن است نارضايتي و اعتراضاتي وجود داشته باشد اما راه حل اين مسائل فراهم كردن امكان ارتباط و نقد و گفتگو است چرا كه تنها راه حل مشكلات كشور گفتگو است.
وي تاكيد كرد: ما بعنوان مسئولين كشور بايد سطح تحمل خود را در برابر انتقادات افزايش دهيم و زمينه ارتباط با ناراضيان و منتقدين را فراهم كنيم. نبايد اجازه دهيم نارضايتي ها به كينه توزي، خشونت و دشمني تبديل شود زيرا تنفر و خشونت آفتي است كه وحدت ملي در كشور را دچار آسيب مي كند.
دكتر جهانگيري تصريح كرد: در مسائل اخير كشور هم بايد به روش آيت الله هاشمي رفسنجاني عمل كنيم؛ با مردم باشيم و اعتراض مردم را به رسميت بشناسيم و براي آن راه حل پيدا كنيم.
معاون اول رييس جمهور با تاكيد بر اينكه بايد نسبت به خواسته ها و مطالبات ملي خود را ملتزم به اقدامات عملي بدانيم، افزود: دفاع از دموكراسي و حقوق شهروندي موجي از نشاط در جامعه به وجود مي آورد. بايد به خواسته هاي مردم توجه كنيم چرا كه بسياري از اعتراضات انباشت مطالبات سالهاي گذشته است.
وي با بيان اينكه طبيعي است كه در چنين اعتراضاتي دشمنان سوء استفاده كنند، خاطر نشان كرد: بدترين حرف اين است كه گفته شود عربستان در ايران آشوب ايجاد كرده است. آنها كوچك تر از آنند كه بتوانند در بخشي از ايران دخالت كنند. نبايد آنها را بزرگ كنيم. ملت ايران ملتي تمدن ساز است و ايران امروز يكه تاز منطقه است.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به مواضع خصمانه آمريكا عليه ملت ايران گفت: آنها در هنگام تحريم ايرانيان را به اتهام اينكه داراي شناسنامه و گذرنامه ايراني هستند از بسياري از حقوق محروم كردند و حتي اجازه گشايش حساب بانكي به ايرانيان ندادند. رييس جمهور آمريكا كه بردن نام خليج فارس برايش سنگيني مي كند نمي تواند طرفدار و دلسوز ايران باشد.
دكتر جهانگيري با تاكيد بر اينكه صدا و سيما بايد روش خود را تغيير دهد،‌تصريح كرد: صدا و سيما نبايد در انحصار يك گروه محدود و تند رو قرار گيرد.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به اينكه قرار بود در خصوص اعتراضات اخير از طريق رسانه ملي با مردم سخن بگويم، گفت: متاسفانه اجازه ندادند كه با مردم سخن بگويم و صدا و سيما بهانه هاي فني مطرح كرد و اين در حالي است كه رسانه ملي بايد در خدمت كامل ملت ايران، همه جريان هاي سياسي و معترضين باشد تا بتوانند حرف خود را بزنند.
وي ادامه داد: مي دانيم كه مردم در بخش اقتصادي مشكلات متعددي نظير بيكاري،‌ كاهش قدرت خريد و مشكلات معيشتي دارند اما ايران در حال طي كردن مسير توسعه است و اين مسير را به خوبي طي خواهد كرد.
دكتر جهانگيري با اشاره به سخنان برخي افراد كه مي گويند اگر شاخص هاي اقتصادي خوب است چرا مردم آن را در زندگي خود حس نمي كنند ،‌گفت: ما اقتصاد را كه به ته دره برده شده بود ده ها پله بالا آورديم اما همچنان در دره قرار دارد. رشد منفي اقتصاد كشور را علي رغم اينكه درآمد ارزي كشور بسيار كاهش يافته بود و از نصف هم كمتر شده بود به مثبت تبديل كرديم و سالانه حدود 600 تا 700 هزار شغل ايجاد شده و اين در حالي است كه در ده سال گذشته با بهترين درآمدهاي ارزي ميزان اشتغال جديد ايجاد شده برابر با صفر بوده است.
معاون اول رييس جمهور خاطر نشان كرد: دولت به طبقات ضعيف جامعه توجه ويژه كرده و ميزان پرداختي به افراد تحت پوشش نهادهاي حمايتي مثل كميته امداد امام خميني (ره)‌ و بهزيستي را سه برابر افزايش داده و براي سال آينده نيز برنامه ريزي شده تا رقمي حداقلي تعيين شود و اعلام خواهيم كرد هر كس از اين ميزان كمتر درآمد دارد مي تواند اعلام كند تا مابه التفاوت آن را پرداخت كنيم.
وي افزود: كارهاي بزرگ و اساسي كشور در اين دوره آغاز شده و ده ها ميليارد دلار سرمايه خارجي جذب كشور شده است و برداشت از ميادين مشترك نفت و گاز كه در زمان تحريم ها طرف مقابل به سرعت برداشت مي كرد نيز توسعه يافته و ميزان برداشت ايران به اندازه طرف مقابل رسيده است.
دكتر جهانگيري با تاكيد بر اينكه دولت در حال انجام كارهاي بزرگ است و از كارهاي كوچك نيز غفلت نخواهد كرد، گفت: دولت مصمم است اقتصاد مقاومتي را كه مقام معظم رهبري پشت آن ايستاده اند اجرا كند.
معاون اول رييس جمهور افزود: با افتخار به آمريكا اعلام مي كنيم كه اگر از برجام خارج شويد خودتان ضرر خواهيد كرد.
وي گفت: در زمان دفاع مقدس ملت ايران نشان داد با اتكاء به همه جريانات سياسي و با حضور اقوام و طوايف مختلف در طولاني ترين جنگ معاصر حتي يك وجب از خاك كشور به دست دشمن نيفتاد و اين ظرفيتي براي همه بحران هاي كشور است و مهم اين است كه مثل آيت الله هاشمي رفسنجاني حساس باشيم و نگران ولي اميدوار و فعال.
دكتر جهانگيري خاطر نشان كرد: بايد جريانات سياسي كشور را به رسميت بشناسيم و براي همه آنها حق حضور قائل شويم كه اگر اين شرايط مهيا شود بزرگترين تهديدها به فرصت تبديل مي شود و نقاط ضعف كشور به نقاط قوت بدل مي گردد.
دكتر جهانگيري تصريح كرد: راه دشوار مردم سالاري را بايد با هم و با احترام به حرف و راي مردم پيش ببريم و با گفتگوي ملي اعتماد را در جامعه نهادينه كنيم.
وي در پايان سخنان خود به بيت شريف آيت الله هاشمي رفسنجاني مجددا تسليت گفت و براي آنها آرزوي صبر و سربلندي كرد.

r_rsar
اخبار برگزيده