اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
جمعه 11 فروردين 1402 - 31 March 2023
شناسه خبر: 584
تاریخ خبر: 1393/9/1
ساعت: 08:56
دکتر جهانگیری در بازدید از آزادراه تهران – شمال:

دولت برای توسعه زیرساختهای حمل و نقل جاده ای و ریلی کشور عزم جدی دارد

معاون اول رئیس جمهور در جریان بازدید از بخشهایی از قطعه اول آزادراه تهران – شمال گفت: یکی از مهمترین بخشها در پیشرفت کشور توسعه زیرساختهای حمل و نقل است و دولت یازدهم برای توسعه این بخش عزم جدی دارد.

دکتر اسحاق جهانگیری صبح امروز (پنجشنبه) در بازدید از کارگاه قطعه اول آزادراه تهران- شمال، با بیان اینکه برای توسعه زیرساختهای حمل و نقل جاده ای و ریلی در کشور نیاز به اقدامات جدی داریم، اظهار داشت: دولت یازدهم تصمیم ویژه ای برای توجه به زیرساختهای ریلی و جاده ای کشور و افزایش ناوگان بخش خصوصی جهت استفاده بهینه از زیرساختهای موجود حمل و نقل کشور دارد.
معاون اول رئیس جمهور حمایت جدی از بخش خصوصی برای تامین ناوگان مناسب و کافی جهت استفاده از زیرساختهای موجود و در‌حال ساخت را ضروری دانست و گفت: یکی از محورهای مهمی که لازم است به گسترش شبکه حمل و نقل آن توجه ویژه شود استانهای شمالی کشور است زیرا علاوه بر توسعه و رفاه این استانها موجب تسهیل دسترسی مردمی که از نقاط مختلف کشور و حتی از خارج کشور برای سفر به این مناطق می روند، خواهد شد.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه تصمیمات لازم برای ارتقاء وضعیت فعلی راه های مواصلاتی استانهای شمالی با مرکز کشور و ساخت راه های جدید از جمله آزادراه تهران- شمال اتخاذ شده است، تصریح کرد: طبق برنامه ریزی انجام شده محور فیروزکوه تا پایان امسال، محور هراز تا شهریور سال ۹۵ و محور رشت نیز تا سال ۹۵ به صورت کامل مورد بهره برداری قرار می گیرند و برنامه های مهمی نیز برای تکمیل سریع تر این آزادراه پیش بینی شده است.
وی در ادامه با تاکید بر اینکه باید هر چه سریعتر برای تامین مالی و یافتن سرمایه گذار برای قطعات دوم و سوم آزادراه تهران- شمال اقدام شود، خاطرنشان کرد: پروژه هایی مثل آزادراه تهران- شمال هستند که از سالیان گذشته باقی مانده اند و این اصلاً خوب نیست که چنین وضعیتی ادامه پیدا کند زیرا کشوری با ظرفیت ایران به راحتی امکان تامین مالی چنین پروژه هایی را دارد .
دکتر جهانگیری اظهار داشت: در مدت سپری شده از دولت یازدهم اجرای چند آزاد راه دیگر کشور توسط بخش خصوصی نیز در دولت تعیین تکلیف شده و امیدواریم با توجه به عزم جدی دولت برای سامان یافتن پروژه های بزرگ، مردم به زودی شاهد انجام اقدامات جدی در پروژه آزادراه تهران- شمال نیز باشند .
لازم به ذکر است آزادراه تهران- شمال در چهار قطعه به طول مجموع ۱۲۳ کیلومتر در حال اجراست که قطعه چهارم آن در حد فاصل چالوس تا مرزن آباد از پایان سال ۹۱ مورد بهره برداری قرار گرفته و فاز اول این پروژه نیز حدود ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است اما در قطعات دوم و سوم به دلیل پیچیدگیها و صعب العبور بودن مسیر تا کنون اقدام جدی صورت نگرفته است .
این مسیر در مجموع با احداث ۱۴۶ دستگاه تونل در دو مسیر رفت و برگشت به طول ۸۷ کیلومتر و تعداد ۸۱ دستگاه پل بزرگ به طول ۱۱ کیلومتر در حال احداث می باشد.
دکتر جهانگیری امروز از بخشهای مختلف قطعه اول این آزادراه از جمله چند تونل و پل در حال احداث بازدید کرد و با توضیحات دست اندرکاران اجرای پروژه از جزئیات عملیات احداث و مشکلات اجرای این پروژه مطلع شد.

r_rsar
اخبار برگزيده