اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
شنبه 8 بهمن 1401 - 28 January 2023
شناسه خبر: 5767
تاریخ خبر: 1396/9/20
ساعت: 17:47

بازديد دكتر جهانگيري از كانون ريزگردها و طرح احياء اراضي 550 هزار هكتاري/ معاون اول رييس جمهورتاكيد كرد: مديريت مناسب بهره برداري از اراضي احياء شده امري ضروري است

معاون اول رييس جمهور از كانون ريزگردها و روند اجراي طرح احياي 550 هزار هكتار دشت هاي خوزستان و ايلام بازديد كرد.

بازديد دكتر جهانگيري از كانون ريزگردها و طرح احياء اراضي 550 هزار هكتاري/ معاون اول رييس جمهورتاكيد كرد: مديريت مناسب بهره برداري از اراضي احياء شده امري ضروري استدكتر اسحاق جهانگيري عصر امروز (دوشنبه) با حضور در منطقه شلمچه،‌ از نزديك در جريان روند برنامه مقابله با ريزگردها و به زيركشت بردن 550 هزار هكتار اراضي استان هاي خوزستان و ايلام قرار گرفت.
وزير جهاد كشاورزي و مدير اجراي پروژه نيز كه در اين بازديد همراه معاون اول رييس جمهور بودند گزارشي از آخرين وضعيت پيشرفت فيزيكي طرح ارائه كردند.
معاون اول رييس جمهور هم پس از بازديد از اين مناطق در سخناني با قدرداني از دست اندركاران اجراي اين طرح گفت: پس از احياء اراضي مهمترين كاري كه بايد انجام شود اين است كه مديريت بهره برداري از اراضي و دشت هايي كه بر روي آن سرمايه گذاري شده بايد به بهترين نحو انجام شود.
وي افزود: يكي از كارهاي بسيار مهم و اساسي كه در دولت يازدهم در دستور كار قرار گرفت احياء 550 هزار هكتار اراضي دشت هاي استان خوزستان و ايلام بود.
دكتر جهانگيري افزود: البته اين طرح در سال 1375 در سفر مقام معظم رهبري به استان خوزستان به تصويب رسيد و 17 سال بعد در دولت يازدهم بطور ويژه به آن توجه شد و اين موضوع در دستور كار دولت قرار گرفت.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به نخستين سفر استاني دكتر روحاني به استان خوزستان خاطر نشان كرد: در اين سفر دولت مي خواست اقدام مهمي براي توسعه كشاورزي استان خوزستان انجام دهد كه پس از بررسي مقرر شد طرح احياء اراضي فعال شود و در همين راستا نامه اي به مقام معظم رهبري نوشته شد و از ايشان درخواست كرديم كه 1.5 ميليارد دلار از منابع صندوق توسعه ملي براي اين منظور برداشت كنيم كه ايشان نيز با بزرگواري موافقت كردند.
وي ادامه داد: در منطقه اي مثل شلمچه اراضي كه مردم در آن كشت و كار مي كردند،‌در سالهاي پس از جنگ تبديل به مناطق مملو از مين شده بود و امروز براي نخستين بار اين اراضي تسطيح و كانال كشي شده و كشاورزان اين مناطق بزودي باز خواهند گشت تا روي اين اراضي به كشت و فعاليت بپردازند.
دكتر جهانگيري با تاكيد بر اينكه حتماً فاز دوم اين طرح اجرا خواهد شد افزود: اجراي كامل اين طرح از تعهدات دولت و مورد تاكيد مقام معظم رهبري است.
معاون اول رييس جمهور ادامه داد: تاكنون 1 ميليارد و 150 ميليون دلار از منابع برداشت شده از صندوق توسعه ملي براي اجراي اين طرح هزينه شده و حدود 350 ميليون دلار ديگر باقي مانده است و اگر با كسري منابع مواجه شويم، دولت راهكاري پيدا خواهد كرد.
وي اظهار داشت: امروز دولت در بخش كشاورزي طرح هاي مهمي در زمينه آب و خاك در دست اجرا دارد كه اصلاح روش هاي آبياري، مديريت مصرف و تدوين نظام كشت از جمله اين طرح ها است و وزارت جهاد كشاورزي در حال طراحي نظام كشت براي همه مناطق كشور است تا مشخص شود كه در چه مناطقي چه محصولاتي بايد كشت شود تا مورد حمايت دولت باشد.

اخبار مرتبط
r_rsar
اخبار برگزيده