اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

      
شنبه 8 بهمن 1401 - 28 January 2023
شناسه خبر: 5730
تاریخ خبر: 1396/9/8
ساعت: 17:27
معاون اول رييس جمهور تاكيد كرد:

سازمان هاي امداد و نجات ايران به ويژه هلال احمر توانمندي خوبي براي كمك به زلزله زدگان استان كرمانشاه از خود نشان دادند/جمعيت هلال احمر ايران آماده كمك به مردم مظلوم يمن است/ فدراسيون جهاني صليب سرخ مي تواند از توانمندي جمعيت هلال احمر استفاده كند

معاون اول رييس جمهور با اشاره به روند خوب همكاري هاي جمعيت هلال احمر و صليب سرخ جهاني، بر ضرورت توسعه اين همكاري تاكيد كرد و گفت: جمعيت هلال احمر ايران از توانمندي هاي بسيار خوبي برخوردار است و فدراسيون جهاني صليب سرخ مي تواند از اين توانمندي ها استفاده كند.

دكتر اسحاق جهانگيري عصر امروز (چهارشنبه) در ديدار «الحاج اس سي» دبير كل فدراسيون جهاني صليب سرخ و هلال احمر ضمن قدرداني از ابراز همدردي وي با مردم زلزله زده كرمانشاه، ‌اظهار داشت: اين زلزله ويژگي منحصر بفردي داشت و در دهه هاي اخير بي سابقه بود و باعث شد كه منطقه بسيار وسيعي در غرب كشور و بخصوص استان كرمانشاه تحت تاثير اين زلزله قرار گيرد و 7 شهر و بيش از 1900 روستا در اثر زلزله دچار آسيب شدند.
وي خاطر نشان كرد: خوشبختانه توانمندي سازمان هاي امداد و نجات ايران و بخصوص جمعيت هلال احمر باعث شد كه در ساعات اوليه پس از زلزله اقدامات خوبي در راستاي كمك رساني به زلزله زدگان صورت گيرد.
دكتر جهانگيري ادامه داد : در جريان زلزله بيش از 480 نفر جان خود را از دست دادند و هزاران نفر مصدوم شدند و يكي از اقدامات استثنايي و كم نظير در كمك رساني به زلزله زدگان، اعزام 7 هزار نفر مصدوم به مراكز درماني در مدت زماني كوتاه بود كه اين كار از طريق 36 فروند بالگرد انجام شد.
معاون اول رييس جمهور همچنين با اشاره به اقدامات خوب و موثر جمعيت هلال احمر در اسكان اضطراري زلزله زدگان و كمك رساني به آنان، گفت: جمعيت هلال احمر توانمندي خوبي پس از زلزله از خود نشان داد و اتفاق منحصر بفرد ديگري كه در حادثه زلزله شاهد آن بوديم، حضور گسترده مردم و ارسال كمك به زلزله زدگان بود به گونه اي كه عدم نياز برخي اقلام و كالاها اعلام شد.
وي با اشاره به سفر روز دوشنبه خود به استان كرمانشاه و بازديد از مناطق زلزله زده، گفت: مردم مناطق زلزله زده كم كم در حال بازگشت به وضعيت عادي هستند و اسكان دائمي آنان در دستور كار دولت قرار گرفته و تصميمات خوبي نيز براي احياء كسب و كار زلزله زدگان و آغاز روند بازسازي اتخاذ شد تا كشاورزي، صنعت و اقتصاد اين مناطق احياء شود.
دكتر جهانگيري اظهار داشت: ما در منطقه حساسي قرار داريم كه حوادث متعددي نظير جنگ، درگيري هاي داخلي و حوادث طبيعي مردم را آزار مي دهد و گروه هاي تروريستي و تكفيري در برخي كشورها همچون عراق و سوريه بسياري از مردم را آواره كرده اند و در شرق ايران نيز مردم افغانستان و پاكستان نيازمند كمك هاي مختلفي هستند.
معاون اول رييس جمهور ادامه داد: متاسفانه مردم مظلوم يمن نيز در بدترين وضعيت به سر مي برند و از حداقل هاي حقوق انساني محرومند و در تامين نيازهاي دارويي، بهداشتي و غذايي با مشكل مواجه هستند كه در همين راستا جمعيت هلال احمر ايران با توجه به رسالت جهاني و وظيفه انسان دوستانه خود، آمادگي دارد با محوريت صليب سرخ جهاني به مردم مظلوم اين كشور كمك كند.
دبيركل فدراسيون جهاني صليب سرخ و هلال احمر نيز در اين ديدار ضمن تسليت و ابراز همدردي با مردم زلزله زده كرمانشاه گفت: از طرف كشورهاي عضو فدراسيون جهاني صليب سرخ همدردي خود را با مردم ايران اعلام مي كنيم و همان گونه كه ايران همواره در حوادث در كنار ملت هاي منطقه قرار داشته، ما نيز در اين حادثه در كنار شما خواهيم بود.
الحاج اس سي با قدرداني از آمادگي و اقدام سريع نيروهاي امدادي ايران براي كمك به زلزله زدگان استان كرمانشاه خاطر نشان كرد: طرحي پيشنهاد كرده ايم تا بر اساس آن كمك هاي بهداشتي و سرپناه در اختيار زلزله زدگان قرار گيرد و مردم زلزله زده بتوانند ظرف يك سال به زندگي عادي خود بازگردند.
وي با اشاره به توانمندي هاي جمعيت هلال احمر افزود: تلاش خواهيم كرد پل ارتباطي مناسبي براي ارتباط هرچه بيشتر و استفاده از تجربيات و توانمندي هاي جمعيت هلال احمر ايران باز كنيم.

r_rsar
اخبار برگزيده